Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
toch aç kapa bağlantısı ,torch yükseklik kontolü bağlantısı birde mach3 plazma kullanımı hakkıda

torch aç/kapa işlemini en basit M03 ve M05 komutu ile yapabiliriz, tek farklılık M03 den sonra yani torch aç dedikten sonra devir vermiyoruz yani M03 komutunun standart kullanım şekli olan önce dönüş yönü (M03, M03 saat yönünde, M04 saat yönü tersine) ) sonra devir sayısı (S1500) vermiyoruz sadece çalıştırma ve durdurma olarak kullanıyoruz... (M03 torch aç, M05 torch kapat...) bağlantılara gelince port/pin ayarlarından spindel motorunun rolesi olan output#1 i kullanıyoruz M03 dediğimizde output#1 aktif olur M05 dediğimizde pasif olur.... yok ben bu şekilde yapmak istemiyorum derseniz biraz kodlama yaparak kendimize özgü bir kod yazar farklı çıkışları kullanarak çalıştırırız ama bu birazda kodlama bilgisi istiyor... bizim için şuan tek sorun olacak nokta ki çalışıtırınca göreceksiniz torch yanmadan eksenler harekete geçecektir...!!! bu da başlangıç noktasında kesilmemiş bir nokta bırakacaktır... bunun için ise G04X2.5(torchun olduğu yerde saniye cinsinden beklemesi) bu kodu görünce makine olduğu yerde belirlediğimiz süre kadar bekler ve süre dolduktan sonra devam eder....

Plazma kullanırken dikkat edeceğimiz hususlardan biriside kesme hızı, boşta gidiş hızı G00 kodu ile ekseni verdikten sonra ilerleme hızı Feedrate i gireriz ve normal olarak tezgahımız verilen komut doğrultusunda ve hızında ilerler.... ama iş kesime gelince torch hızını belirlememizde G01 kodunun sonuna ekleyeceğimiz feedrate etkisiz kalacaktır bu yüzden plazma modülündeki ekranın alt ortasıralarında THC Speed kısmına değer girmemiz yeterlidir. bu değeri girdikten sonra ilerlemeyi G kodlarında ne verirsek verelim Torch yandığı andan itibaren ilerleme bu değere göre olacaktır....

Torch yüksekliğine gelince, Z eksenini torchun kesmesi için gerekn yüksekliğin üzerinde bir noktaya sıfırlarız, sıfırladıktan sonra; THC Max boşta giderken çıkacağı yükseklik ve THC Min kesim esnasında ineceği minimum değerdir.... yani M03 dediğimizde torch kesime başlamak için önce THC min pozisyonuna gelir sonra Torchu yakar ardından kesimi yapar ve M05 komutunu görünce Torchu kapatır ve THC Max. değerine kadar yükselir ve diğer işlemleri gerçekleştirir....

THC Speed in üzerindeki Curr. yazan yer torchun anlık koordinat bilgisini gösterir...
en alttaki Elapsed; torchun çalışma süresidir....

umarım yardımı olur... hala sorun yaşarsanız ki illa ki olacaktır yazın yine cevaplarız....

mehmet bey dediklerinizi deneyeceğim ama bir sorum olacak bekleme komutunu tam olarak nasıl yazacağız G04X2.5 diye örnek vermişsiniz bu şekilde yazarsak x ekseninde 2.5 mm ilerleme yapmazmı ?

mehmet bey dediklerinizi deneyeceğim ama bir sorum olacak bekleme komutunu tam olarak nasıl yazacağız G04X2.5 diye örnek vermişsiniz bu şekilde yazarsak x ekseninde 2.5 mm ilerleme yapmazmı ?

Hayır, X ekseni 2,5mm ilerlemez çünkü; G04 komutu bekleme komutudur, X parametresi ile yazar isek sürenin saniye olduğunu, P parametresi ile yazar isek sürenin milisaniye olduğunu belirtiriz... genel olarak G04 P200 gibi yazılır(2 saniye bekleme) ama ben G04 X2 gibi kullanıyorum.. fark yoktur ikisi arasında...

Merhaba Arkadaşlar

Hobi olarak CNC yap0maya karar verdim. Tezgah nerede ise hazır. TB6560 sürücüyü test amaçlı denemek istedim ama motorlardan hiç bir hareket alamadım. Bilgisayarımda LTP bağlantı noktası olmadığı için harici alıp taktım. MACH3 kurulu bilgiyarımda sürücü aldığım yerden (EBAY) ayarları göndermişlerdi ve harfiyen yerine getirdim. Power olarak 12v kullanıyorum. Ancak power kapalı iken yazıcı kablosunu takınca sürücü çalışıyor ve bir motorun ışığı yanıyor. Nerde hata yapıyorum? Yardımlarınızı bekliyorum... TB6560 kullanan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle hayırlı olsun CNC niz... harici LPT den bahsetmişiniz, notebook için PCMCI türü mü? yoksa farklı bir tür kart mı? yani kısaca IO olarak görünüyor mu? bilgisayarda çünkü Mach3 IO olmadığı sürece desteklemez LPT kartınızın modelini yazarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz... ayrıca topraklama hattınız yoksa eğer ondanda kaynaklanabilir....

Son düzenleme:
Masaüstü PCI I/O Slink marka SL PPO1. Step motoroları 23lm c355-6v
12v power kullandım. Topraklama mevcut ne olduğunu anlamadım.

şimdi baştan alalım, mach3 klasörü içinde Mach3Mill.xml dosyası var o dosyayı bana mail olarak atar mısınız? ben ayarlarınız kontrol edip varsa eğer anormal bir durum düzeltelim beraber...mail adresim özelden atıyorum

Son düzenleme:
mail gönderdim. ilginiz için teşekkürler

mail gönderdim. ilginiz için teşekkürler

Ayarlarınızı inceledim, anormal olan bir durum yok, sadece Homing/Limits ayarlarınızda sorun var sanırım, eksenlerin Auto Zero ayarını pasif yapalım sanırım ondan kaynaklanıyor birde kullandığınız kartı 24 V DC ile beslerseniz daha verimli çalışır güç kaybı ve step atlaması yaşamazsınız...!
Masaüstü bilgisayarınızın topraklaması iyi olmalı aksi halde porta zarar verirsiniz, her nekadar kullandığınız eksen kontrol kartı LPT ile sürücü arasını yalıtsada bu sorun ile karşılaşabilirsiniz...! o yüzden eğer mümkünse bilgisayarın kasasından harici olarak bir topraklama yapmanızı öneririm, (en kestirme yol; bilgisayarın kasasından herhangi bir su borusu yada kalorifer borusuna bağlantı atmak... :) ) mail olarak size machmill.xml dosyasını yolluyorum düzenlenmiş olarak, tekrar mach3 klasörüne atıp üzerine yaz dersiniz.... görüşmek üzere

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,574
Kullanıcılar
450,578
Son üye
YasinŞimşek

Yeni konular

Geri