Maaşlar

Yok efendim bir iki yıla kadar iki öğretmen maaşı, yok yeni başlayanlar 5000TL maaş.Abi siz ne içtiniz.Bu neyin kafası.Çok tecrübeli değilim.Yeni mezunum ve askerliğimi dahi yapmadan iki büyük projeyle işe başladım. Biri AVM diğeri üniversite şantiyeleri. Şu an aldığım maaş çevremde çalışan insanlara göre standart (çok değil, çok az da değil). Bu projelerden sonra askere gidip geleceğim ve tahmini olarak söylüyorum standardın üzerinde bir maaşla yine aynı işlerle başlayacağım. Bakın hakikaten yeni mezun bir elektrik mühendisine 3000TL veren bir yer varsa yazın adını gelelim.Yok yorum olsun diye buralarda maaşım 2 öğretmen maaşı olacak yok 1 seneye kalmaz 5000TL maaş alırım diye hesap eden varsa helal olsun diyorum.Sizde ne cevher varmış. Bence özelde hayat bitik. Yemin ederim telefonumu kapatamıyorum. Gecen yok gündüzün yok.Hafta tatilimi ayda anca bir kere kullanabiliyorum. Pazar günü bi telefon gel zarta bakacağız, akşam saat 10 da bi telefon yok zurta baktın mı? Eğer kendinize saygınız varsa girin kpss'ye. Yoksa özelde iyi maaşla kölelik de yapabilirsiniz.

Zaten arkadaşım burda kamuda söylenen maaşlar dışındakilerine de inanmıyorum. Akıllı adam başkaların deneyimlerinden faydalanan adamdır. Yeni mezun en az 2 bin tl ile işe başlarlar diyenler var. Allahınızı severseniz şu firmaların ismini cismini verin, onuda bıraktım şu forumda mühendis arayanlar lütfen paylaşın mühendise acemi olana ne kadar ücret veriyorsunuz. Bende yeni mezunum ayaklarım yere basıyor çünkü etrafımı gözlemliyorum, hep tıpla ilgili örnek veriyorum karşılaştırmalı ironi ile cevaplıyorum. Sebep-sonuç analizi yaparakta bazı şeyleri anlarsınız. En azından 1-2 senede iki öğretmen maaşı alırım derken evlilik ,doğum, ekonmik kriz, çalışma şartları vs. faktörü vede hiç bahsedilmeyen özel sektördeki ücret sınırlarını düşünmek yok. Sizin hayalinizdeki ücretleri verebilecek kaç firma var, o ücretlere ulaştınız diyelim ki çok zor, o sırada yaptığınız fedakarlıkların karşılığını alabilecek misiniz? Hepiniz ceo olacaktınız pardon, rahatsız ettim özür dilerim. :)

hep deniliyor ki sen kendini yetiştir para kendiliğinden gelir iyi güzelde insanın kendini rahat rahat geliştirebilmesi için stresten uzak kafasının rahat olması gerekli geçim derdi kafasında olan bir insan kendini nasıl geliştirebilir.İkinci olarakta özel şirektte mühendis olarak işe başladığınızda sizi herşeyi biliyor gözüyle bakıyorlar ki sonuçta bizlerde insanız herşeyi nasıl bilebiliriz bu tutum yüzünden insanı her alanda birşeyuler bilmeye zorluyorlar ve öğrendiklerimiz yarım yamalak tam bilgiler olmuyor halbuki kendimizi tek bi alan üzerine yoğunlaştırsak daha faydalı olmaz mı daha verimli çalışmalar ortaya koyamamaz mıyız?Mesela kendimi örnek vermek istiyoruım özel bir firmada ar-ge sorumlusu olarak çalışmaktayım buraya kadar herşey güzel bir ar-ge cının yapması gereken adı üstünde araştırma ve geliştirme sonucu ortya faydalı ve yeni şeyler türetmektir ki tam bir işe başlamaya karar veriyorum geliyorlar şu makina bozuldu şu makinaya program yazılcak,çay makinası bozuldu :) doğal gaz kazanı ıusıtmıyor,bilgisayarlara format atılacak gibi gibi...insanda kafa bırakmıyorlar gelde yeni birşeyler üret ki bu yaptıklarıma rağmen aldğım ücret gülünç bir seviyede.İlk başlarda zoruma gitmiyordu kendimi geliştirmek için para 2. planda idi ama şimdi insanın zoruna gidiyor hakkını alamamak.Birde işverenler sunu unutmasınlar 3 kuruş para veriyorlar diye bizleri tapulu malları gibi görmesinler
.Biz muhendisler olarak hakkımıza sahip çıkmadıoğımız sürece bu sorunlar sürekli dewam edecek.Saygılarımla....

Aslında galiba sorun nitelikli eleman bulunmamasından kaynaklanıyor.
Normal bir teknik personelin (vasıfsız, çıraktan yetişme, meslek lisesi mezunu, MYO mezunu vb) yapabilmesi gereken işler, o personel beceremediği için mühendise yaptırılıyor.
teknik personelde atan sigortalara, floresanlara, basit tesisat işlerine filan bakıyor.
iş veren tarafından basit görülen işleri yapan mühendis "bu kadar para o işe yeter" düşüncesiyle az maaşa talim yapıyor.
sorun eğitim sorunu. Tüm çalışanlar gerçekten eğitimli olsa, şu anda mühendise yaptırılan işler, alt kademe tarafından yapılabilecek.
Mühendis daha profesyonel konularda görev alacak. Parasını da "işveren tarafından bakışla" hakedecek :)

Tabi bu şekilde görev yapacak mühendise ihtiyaç ne kadar Türkiye'de o da ayrı bir muamma!
yukarıdaki bir arkadaş yazmış "ar-ge'de çalışıyorum, tam işe yoğunlaşmışken su ısıtıcıyı tamire getiriyorlar" diye. Sormak lazım o işyerinde hiç müh olmayan elektrikçi personel yokmu diye.

Eğitim, eğitim, eğitim,

malesef yok kaç defa dedim bir tekniker alın diye ama almıyorlar nede olsa ben yapıyorum ya :S yakındır işten çıkmam :d

Yeni mezun elektrik mühendisiyim.2 gün önce bir şantiyeden 2000tl ve bir otomasyon firmasından ise 1800tl teklif aldım.Gerçek rakamlar bunlar ve otomasyonu tercih ettim.Buna ne yorum yapılabilir?

sayın esrabrr hangi sektörde ve ilde çalışıyorsunuz ?

İstanbul da çalışıyorum.Bir inşaat firmasının mühendislik departmanında.

Birincisi ben 5bin alıyorum demedim.Şuanda olması gereken maaşı alıyorum dedim.
İkincisi bir kaç sene içerisinde ikiye katlanacağını söyledim ki bu 5 seneyi gerektirecek bir süreç.
Yeni mezuna 3000tl maaş veren yerin adını verin gelelim diyen arkadaş ingilizcen çok iyiyse arapça ve rusçan da varsa buyur gel ...

Zaten arkadaşım burda kamuda söylenen maaşlar dışındakilerine de inanmıyorum. Akıllı adam başkaların deneyimlerinden faydalanan adamdır. Yeni mezun en az 2 bin tl ile işe başlarlar diyenler var. Allahınızı severseniz şu firmaların ismini cismini verin, onuda bıraktım şu forumda mühendis arayanlar lütfen paylaşın mühendise acemi olana ne kadar ücret veriyorsunuz. Bende yeni mezunum ayaklarım yere basıyor çünkü etrafımı gözlemliyorum, hep tıpla ilgili örnek veriyorum karşılaştırmalı ironi ile cevaplıyorum. Sebep-sonuç analizi yaparakta bazı şeyleri anlarsınız. En azından 1-2 senede iki öğretmen maaşı alırım derken evlilik ,doğum, ekonmik kriz, çalışma şartları vs. faktörü vede hiç bahsedilmeyen özel sektördeki ücret sınırlarını düşünmek yok. Sizin hayalinizdeki ücretleri verebilecek kaç firma var, o ücretlere ulaştınız diyelim ki çok zor, o sırada yaptığınız fedakarlıkların karşılığını alabilecek misiniz? Hepiniz ceo olacaktınız pardon, rahatsız ettim özür dilerim. :)

1 senelik mühendisim.2000 TL ile ilk işime başladım.Hızlı giriş yapmak istiyorsanız teknik bilginiz azsa proje satış departmanından ve iş geliştirmeden başlayın ki bu süreçte teknik bilgi edinin.Satışın maaş oranları biraz daha yüksek tutuluyor.Hem diğer firmalardan çevre edinirsiniz böylece sektör ve iş değiştirmeniz de kolay olur.

iyi bi iş iyi bir kariyer için ingilizce şart :) iş ilanlarına bakıyorum artık iyi ingilizce bilen değil çok iyi ingilizce bilen yazıyorlar :) yurt dışına ghitmek şart oldu :) Turkiyede saten parayı çok kazanmak istiyorsan inşaat sektöründe çalışacaksın elektronik alanında para kazanmak çok zorr...

Her ne olursa olsun Türkiye'deki bazı ekonomik sorunlar nedeni ile ortaya bu gibi çatışmalar çıkabiliyor.
Aslında maaşlar çoğu zaman çalışanın çalıştığı yere kazandırdığı ile doğru orantılı olmalı.
Olay sadece mühendis olmakla, tekniker olmakla, öğretmen olmakla, xyz olmakla bitmiyor.
Olay yaptığın işin en iyisini yapmakla bitiyor.
Doğru, aramızda yaptığı işte iyi olup da, emeğinin tam karşılığını alamayan arkadaşlar var.
Kışkırtma gibi olmasın ancak o arkadaşlara bir şekilde iş yeri değiştirmelerini öneririm.
Haklısınız bu devirde iş bulmak kolay olmuyor ancak önünüzün de sürekli olarak kapalı olması acı verici bir şeydir...
Her öğretmen mesleğini doğru bir şekilde icra ediyor mu?
Benim bildiğim kadarı ile öğretmenlik çok kutsal bir meslek ve şahşahlı bir maaşı da hak eden bir meslek
Velakin o kutsallığı gerçekten yerine getirebiliyorsa.
Bir öğretmenin sorumluluğu, bir mühendise göre bir teknikere göre binlerce kat daha fazladır.
Zira sonuçta millete bir evlat sunuyor.
Bu evlat çok ahlaklı ve zeki bir eğitimden geçmiş de olabilir, umursuzca bir eğitimden geçmiş de olabilir.
Sonucu ne? Çok riskli bir sonuç...
Ancak bir mühendisin verebileceği en büyük zarar nedir?
Bulunduğu firmaya yüklü bir maddi kayıp.
Ki şunu da belirtmeliyim ki;
Günümüzde gerçekten sorumluluğunu ve işinin kutsallığını bilen kaç tane öğretmen var?
Var ancak sayılı kadar...

Ben şu fikirden yanayım:
Eğer bir insan aklını çalıştırabiliyorsa;
Çoban da olsa, öğretmen de olsa, mühendis de olsa her şekilde parasını kazanır ve ailesini geçindirir.
Üstün şartlarda okumayıp da çok iş adamı olan var.

Son olarak; emeğinin karşılığını alamayan arkadaşlar adına çok üzgünüm.
Ve umuyorumki hak eden, hak ettiğini, Hak'tan alır...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri