Müziğin Ritmine Göre Yanan Ledler...

Opamp kullanarak frekans/gerilim çevirici yapmanız gerekiyor. Opamp çıkışınıda ADC si olan bir kontrolöre bağlarsanız yazılımla işi çözersiniz. Ancak pic serisi için kristal frekansını yüksek tutmak gerekebilir. Zira pic bu işler için hantal kalmakla birlikte, vumetre veya spectrum analyser işiyle uğraşanlar atmel serisi kontrolör kullanırlar. Ayrıca 100 adet ledi de satır tarama veya sütun tarama mantığıyla yakabilirsiniz. 10 adet satır ve 10 adet sütun 20 adet çıkış pini gerektirir. Böylelikle 100 tane led sürebilirsiniz. Çıkış pinlerine ULN2003-ULN2803 tipi entegre veya transistör/mosfet tarzı birşeyler bağlamayı unutmayın. Daha önce sitede Atmelle yapılmış bir spectrum analyser paylaşmıştım. İsterseniz bir göz atın.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/mikroislemciler/31213-audio-spectrum-analyzer.html

slm sayın erdogan2734 size bir sorum olcaktı sizin projenizde benim gösterdigim video daki gibimi olcak bu konu hakkında biraz açıklama yaparsanız . /COLOR]

sayın mert13
videoyu izledim gerçekten çok güzel olmuş. ancak sadece videoyla iş bitimiyorki. alt yapı lazım. ilgine çok teşekkür ederim. ama video gerçekten süper :D

sizin videoda sankı ısıklandırma sadece o muzıge ayarlanmıs gıbı. benım yapmak ıstedıgımde ıse bas a gore tıze gore farklı ledlerı yakmak yanı muzıgın bas sıddetıne yada tız seslerıne gore ledlerı yakıp sondurmek..

Opamp kullanarak frekans/gerilim çevirici yapmanız gerekiyor. Opamp çıkışınıda ADC si olan bir kontrolöre bağlarsanız yazılımla işi çözersiniz. Ancak pic serisi için kristal frekansını yüksek tutmak gerekebilir. Zira pic bu işler için hantal kalmakla birlikte, vumetre veya spectrum analyser işiyle uğraşanlar atmel serisi kontrolör kullanırlar. Ayrıca 100 adet ledi de satır tarama veya sütun tarama mantığıyla yakabilirsiniz. 10 adet satır ve 10 adet sütun 20 adet çıkış pini gerektirir. Böylelikle 100 tane led sürebilirsiniz. Çıkış pinlerine ULN2003-ULN2803 tipi entegre veya transistör/mosfet tarzı birşeyler bağlamayı unutmayın. Daha önce sitede Atmelle yapılmış bir spectrum analyser paylaşmıştım. İsterseniz bir göz atın.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/mikroislemciler/31213-audio-spectrum-analyzer.html

sayın fabrısıo ılgınıze co ktesekkur ederım ancak daha yenı yenı mıcro ıselmcılerı tanımaktayım soyledınız entegreler hakınnda opamp harıc temelım eksık bana bu konuda acıklayıcı bılgı sunarsanız cok mutlu olrum. tesekkur ederım...

sizin anlizor videonuzu ızledım aynı seyi ledler le yapmak istiyorum. zor olurmu? ayrıca bilgisayarın neresinden çıkış alabilirim. bu konuda yazarsanız çok sevinirim...

arkadaşım yorumların hepsini okumadım ama benim sana söyleyecehim vumetre bunu arama motoruna yaz gerekli döküman ve videolara ulaşırsın... kolaygelsin

sizin anlizor videonuzu ızledım aynı seyi ledler le yapmak istiyorum. zor olurmu? ayrıca bilgisayarın neresinden çıkış alabilirim. bu konuda yazarsanız çok sevinirim...

Aslında bahsettiğim yöntem en sade olanı idi. Bu iş seri iletişim tekniği bilgisi ve yazılım bilgisi gerektirir. Ayrıca 75HC595 veya 164 tarzı seri paralel shift register entegreleri ile çıkış pin sayısı düşürülebilir. Anladığım kadarıyla siz daha sade bir devre yapmak istiyorsunuz. O zaman LM3915 gibi bir entegre kullanarak daha basit bir devre yapabilirsiniz. Sanki forumda bu entegre ile yapılmış basit bir vumetre devresi görmüştüm. Oraya göz atabilirsiniz.

1- ses sinyalini kuvvetlendir(kuvvetlendirici tasarımı)
2- sinyali filtrelerden geçir(aktif veya pasif filtre tasarımına bak (aktif öneririm))
3- kullanacağın işlemcinin analog modülü varsa sinyali dijitale çevirmek için ek bir modül kullanmana gerek yok.
4- yazılımı hallederim diyosun zaten:)
5- port çoğullayıcı entegrelerle de çıkışı halledersin.

arkadaşlar böyle bir devre yapmak için aslında çok uğraşmaya gerek yok . ben 15 yaşındayım düz lise okuyorum ve rahatça yapabiliyorum sadece biraz malzeme gerekiyor.şu an kullandığım böyle 6 tane devre var :) odamın heryeri doldu eğer nasıl yapılacağını öğrenmek isterseniz size site vericem bu siteden rahatça yapabilirsiniz ama bu sitede biraz eksiklikler var o yüzden oturup bağlantılar üzerinde biraz uğraşmanız gerekecektir . kolay gelsin HowTo: Blinking LEDs « DanielAndrade.net

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri