LMT121 Sensörü kullanan var mı ?

Herkese selamun aleyküm hayırlı akşamlar diliyorum.

Değerli ustalarım bir iş yerinde çalışmaya başladım ama başladığım gün böyle bir sorun ile karşılaştım.

http://www.ifm.com/products/ind/ds/LMT121.htm

Yukarıdaki adresteki gibi sensörler var ve bu sensörleri bir makineden arızalıları ile değiştireceğiz Fakat işin pis yanı Bu sensörler programlı mı yoksa mod değişen mi bir yapıya sahipmişler Dolayısı ile bir türlü öbürleri ile uyumlu çalıştıramadık....

Yukarıdaki linkte :

Output 2 switching outputs yazıyor hemen altında ise
Output function 2 x normally open / closed programmable bu yazıyor.

IO-Link device
Transfer type COM2 (38.4 kBaud) Bu şekilde de bir ifade var Yabancı dilimizi de hak getire ;)

Uzun lafın kısası bu sensörü kullanan uğraşan birileri var mı acaba ? bana bilgi verebilecek bir kişiye çok ihtiyacım var da

Son olarak bir tane de ingilizce döküman buldum translate zırvalıyor onu da paylaşayım istiyorum

Ekli dosyalar

• LMT121.pdf
    552.7 KB · Görüntüleme: 9
A.s. pdf üzerinden konuşuyorum meslek dışındayım programlı, pc üzerinden ayarları sf:16 da bahsediyor.

Bu ultrasonik sensör değil mi ?

A.s. pdf üzerinden konuşuyorum meslek dışındayım programlı, pc üzerinden ayarları sf:16 da bahsediyor.

Yok dostum onun için ilave bir şemsiye "order" etmeniz gerekir. Teach pini ilave bir yazılım gerektirmeden programlamanızı sağlar. Medium (ortam) ne ise göreceği nesneyi karşısına koyup teach sinyalini belirli bir süre vermen gerekir. O da anladığını belirtmek için şarkı söyler, ledini yakar, yapar birşeyler...

Değiştirmek yeterli olmaz, ayrıca göreceği noktanın ona öğretilmesi gerekir.

Sorun Çözüldü arkadaşlar.Belki başka arkadaşlarımızın da işine yarar düşüncesi ile Çözüm yolunu burada paylaşmak istedim.

Dökümandaki gerekli sayfaları Türkçeye çeviren kuzenime de ayrıca Teşekkür ederim.

Öğretme modunda işlevsellik sınırlıdır, yanlızca OUT2 çıkışı mevcuttur.

7.3.1 Gerekenler

Öğretme girişi aktif edilmek zorundadır. Bunu yapmak için ise iki seçenek vardır:

- IO-Link yazılımı ile (PC üzerinden 7.1 Parametre ayarı →).

- Bellek fişi ile (bellek fişiyle 7.2 parametre ayarı →).

Öğretme süreci Ub+ to pin 4 uygulanarak gerçekleştirilmektedir.

! bu işlem için kullanılabilecek araç öğretme düğmesidir

7.3.2 Tam ayarlamanın gerçekleştirilmesi

Tam ayarlama ile birimin duyarlılığının optimal bir şekilde tespit edilebilmesi için orta ayarlanabilir. (bu köpük ve birintileri bastırır.)

-Sensör ucu tamamen kaplanana kadar depoyu doldurun.

- Ub+ to pin 4 for >2 ... < 5 s (T1) uygulayın.

-LED1 yanıp söner 2 Hz ( ).

-öğretme işleminden sonra LED 2 saniye süreyle yanar ve pin 4 2 s'lik bir sinyal sağlar.(T2 başarılı bir ayar işlemi için onaylayın)

7.3.3 çıkış fonksiyonunun değiştirilmesi

OUT2 çıkışı NC den NO ya değiştirilebilir veya tam tersine. Yanlızca histerezis fonksiyonlar (Hnc/Hno) sadece IO-Link üzerinden ayarlanabilir pencere fonksiyonları için parametreler mevcuttur.

- Ub+ to pin 4 for > 5 ... < 10 s (T1) uygula.

-5 s 1 Hz de çift yanıp söndükten sonra LED1 2 Hz bir kez yanıp söner.

-değişiklikten sonra 2 saniye için LED ışıkları ve pin4 2 saniyelik bir sinyal sağlar. (T2: başarılı bir değişim için onay)

-değişiklikten sonra LED2 ışıkları aşağıdaki gibi düzeyler üzerine bağlıdır:

-Ortam Algılandı: LED2 = sarı (at Hno) / LED2 = yeşil (at Hnc)

-Ortam algılanmadı: LED2 = yeşil (at Hno) / LED2 = yeşil (at Hnc)

7.3.4 Ayar işlemi sırasında hata

Ayar işlemi bir hata halinde iptal edilir.

-LED1 8Hz de yeşil-sarı yanıp söner.

-birim ayarları değişmeden çalışma moduna döner.

Olası hatalar:

- Zaman hatası (çok uzun veya çok kısa süre öğretme)

- Ölçüm aralığı dışında iç sensör sinyali

Ekli dosyalar

• Öğretme-modunda-işlevsellik-sınırlıdır.docx
    16.2 KB · Görüntüleme: 3
Bu kadar zahmete girmek yerine daha pratik aynı işi yapan sensör yok mu Allah aşkına :).

Bu kadar zahmete girmek yerine daha pratik aynı işi yapan sensör yok mu Allah aşkına :).
Bende ilk elime aldığımda sizin gibi düşünmüştüm. Sabit sensör ayarında pek bir zahmet yok ! Fakat sensör hareket halinde iken teach yapmanız gerektiğinde ne yapacaksınız ? Her bir hareket işleminde teach yapmak size ne kazandırır (bu tip sensörlerin fiyatı 600 Euro nun üzerinde)?
Sensörün haberleşmesi olanlarından kullanın ki anlık mesafe bilgilerini işleyin ve istediğiniz şekilde programlayın(RS232/RS485). Analog olanları var fakat tavsiye etmem...

@seagate sağol ustam ama benimkisi sadece meraktan, farklı sektördeyim.

@seagate sağol ustam ama benimkisi sadece meraktan, farklı sektördeyim.
Bazen öyle uygulama şekli gerekli oluyor ki akıllara zarar(zaman yok, herkes makine çalışınca dünyanın kurtulacağına inanıyor).
Arkadaşın işi kolay, sabit sensörle nesne algılayacak (medium ne ? Allah, Allah). O sensörün üç eksen hareket ettiğini düşünün, birden fazla göreceği materyal olursa, aynı zamanda o sensörü explorer (keşif) içinkullanılacaksa aynı işleri yapmak için kaç tane sensör kullanmanız gerekir.

Merağı olmayan kişiler aldığı oksijenin hakkını veremez !

Bazen öyle uygulama şekli gerekli oluyor ki akıllara zarar(zaman yok, herkes makine çalışınca dünyanın kurtulacağına inanıyor).
Arkadaşın işi kolay, sabit sensörle nesne algılayacak (medium ne ? Allah, Allah). O sensörün üç eksen hareket ettiğini düşünün, birden fazla göreceği materyal olursa, aynı zamanda o sensörü explorer (keşif) içinkullanılacaksa aynı işleri yapmak için kaç tane sensör kullanmanız gerekir.

Merağı olmayan kişiler aldığı oksijenin hakkını veremez !
Bu saydıkların hepsini yapabiliyor mu o kadar marifetli mi yani Ustam? Pardon tekrar okudum da taşlar oturdu, 3 eksen deyince oynr başlıklı ... reklam geldi aklıma :).

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri