Lisans Yöntemleri

Merhabalar,

Oluşturduğum yazılımların ve configürasyonların kopyalanmasını önlemek için bir lisanslama sistemi yapmak istiyorum. Ama crackle falan çözülemeyecek bişey olmalı.

Nasıl yapılıyor bu lisans ekleme işi bilgisi olan var mı?

Genelde müşterilerime verdiğim entegre sistemlerde yapmak istiyorum bunu. Mesela internet üzerinden yazılımları durdurabilmek veya bazı özellikleri devre dışı bırakabilmek de istiyorum. Ayrıca zaman geri sayacı falan nasıl ekleniyor? Örneğin 15 gün sonra program devre dışı kalsın ve aktivasyon gerekli desin...

Eğer mümkünse bunu harici bi yazılımla yapmak istiyorum.
Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum...

Kardes çözülmez diye bir şey var mı :)
Korumayı yapan da insan hackerligi da :)

Genelde en basit olan harddisk serial number numarasını almak.

Merhaba,

Yazılımı lisanslamak için yazılımsal kilitlerin dışında donanım kilitleri de bulunmaktadır.

http://www.okyanusbilisim.com/detail.aspx?page=149&menu=3

Yukarıdaki donanım kilitleme yöntemi de gayet başarılı.

Bu benim aklıma nasıl gelmedi? :)

Mantığı yanlış anlamadıysam, harddiskteki tüm verileri şifreliyor. Daha sonra harddiskteki şifreli kısımlara erişim için usb dongle ile şifreyi çözüp dosyaları ram'e açıyor. Bir nevi wd my passport harddisklerde kulanılan şifreleme mantığı.

Daha işletim sisteminin açılışından itibaren dongle gerektiriyor. Böylece dongle olmadan hiç bir şekilde sistemi kullanamıyor. Böylece istediğimiz gibi rahat rahat herşeyi konfigüre edip tüm yazılımlarımızı kuruyoruz ve bu cihazla şifreliyoruz. Doğru mu anladım? Ayrıca internetten de cihaza ulaşabildiğimiz için tam müdahele yetkisi var, yani süper tabi doğru anladıysam.

Şimdi 2 sorum var;

1-Sistem yukarıda yazdığım gibi mi işliyor?
2-Sistemde usb dongle takılıyken şifreleme kalkıyor değil mi? Ve şifreleme kalktığında adamlar dosyaları kopyalarlarsa?

Benim tam olarak istediğim şey sistemi şifreleyim ve hiç bir şekilde müdahele edemesinler/kopyalayamasınlar. Sanırım bunu da sistem ayarlarından falan yapıcaz. OS u tam istediğimiz gibi sınırlamamız lazım. Bunu nasıl yaparız? Embedded windows olayı falan varmış, bu işle bi ilgisi var mı?

Ben otomasyon sistemleri yapıp bunları ticari anlamda satıyorum. Ama yaptığım sistemler çok rahat kopyalanabilir, böyle bir sorunum var. Siemens ler falan nasıl koruyor kendini? Embedded windows var sanırım?

Bu benim aklıma nasıl gelmedi? :)

Mantığı yanlış anlamadıysam, harddiskteki tüm verileri şifreliyor. Daha sonra harddiskteki şifreli kısımlara erişim için usb dongle ile şifreyi çözüp dosyaları ram'e açıyor. Bir nevi wd my passport harddisklerde kulanılan şifreleme mantığı.

Daha işletim sisteminin açılışından itibaren dongle gerektiriyor. Böylece dongle olmadan hiç bir şekilde sistemi kullanamıyor. Böylece istediğimiz gibi rahat rahat herşeyi konfigüre edip tüm yazılımlarımızı kuruyoruz ve bu cihazla şifreliyoruz. Doğru mu anladım? Ayrıca internetten de cihaza ulaşabildiğimiz için tam müdahele yetkisi var, yani süper tabi doğru anladıysam.

Şimdi 2 sorum var;

1-Sistem yukarıda yazdığım gibi mi işliyor?
2-Sistemde usb dongle takılıyken şifreleme kalkıyor değil mi? Ve şifreleme kalktığında adamlar dosyaları kopyalarlarsa?

Benim tam olarak istediğim şey sistemi şifreleyim ve hiç bir şekilde müdahele edemesinler/kopyalayamasınlar. Sanırım bunu da sistem ayarlarından falan yapıcaz. OS u tam istediğimiz gibi sınırlamamız lazım. Bunu nasıl yaparız? Embedded windows olayı falan varmış, bu işle bi ilgisi var mı?

Ben otomasyon sistemleri yapıp bunları ticari anlamda satıyorum. Ama yaptığım sistemler çok rahat kopyalanabilir, böyle bir sorunum var. Siemens ler falan nasıl koruyor kendini? Embedded windows var sanırım?

OS'dan kasıtınız nedir mesela elinizde bir işlemci varsa ona doğrudan bir işletim sistemi yazabilirsiniz.
Tabi teorik olarak(!).

Koruma işlemi genelde yazılımları yani OS içerisinde çalışan alt uygulamaları korumak için yapılır.
Bazen ise bazı bilgileri USB içerisinde şifreleme de yapabilir.

Sistemi kilitlemek ise biraz yoruma açık bazı yazılımlarla harddiski silinmeye karşı engelleyebilirsiniz ancak bu kez adam usb / cd üzerinden boot edip istediği işlemi yapabilir (en azından silmeyi).

Siemensler,Microsoftlar, Pcb tasarımcıları, İşlemci derleyecisi yazanlar falan çok korunmuyorlar temel bir yazılım kilidi olabildiği gibi donanım kilidi de olabiliyor.
Hatta çok korunursanız aslında müşterilerinizde de azalma olacaktır. Çok rahat bulabildiğiniz bir çözüm mü size cazip gelecektir yoksa zor bela kurulan bir sistem mi?

Ancak bazı yazılımların çok rahat kopyasını bulabildiğinize göre demek ki yazılımda kilit iyi niyetli kişilere yapılıyor.

Şöyle düşünün evinizin kapısı çelikten olsun ve her akşam tüm kilitleri kapalı hale getiyorsunuz ancak hırsız drone ile balkonunuza bir kanca ile ip sarkıtıyor ve oradan giriyor.

Bunun benzeri bir olay da yazılımların kilitlenmesinde oluyor sizin bilgilerinizi mutlaka birileri alabilir veya en azından silebilir. Sonuçta silmek de bir zarardır...

Benim size tavsiyem eğer projenizde maliyet sıkıntısı yoksa güvendiğiniz bir Operator paneli ile yapın ancak orada da kısıtlı imkanlarla işlemler yapacağınızı unutmayın.

Ya da müşteri ile açık kaynak anlaşması yaparsınız (bazı istiyor bazıları asla diyor) ve fiyatlandırmanızı ona göre belirlersiniz.

İyi geliştirmeler.

OS'dan kasıtınız nedir mesela elinizde bir işlemci varsa ona doğrudan bir işletim sistemi yazabilirsiniz.
Tabi teorik olarak(!).

Koruma işlemi genelde yazılımları yani OS içerisinde çalışan alt uygulamaları korumak için yapılır.
Bazen ise bazı bilgileri USB içerisinde şifreleme de yapabilir.

Sistemi kilitlemek ise biraz yoruma açık bazı yazılımlarla harddiski silinmeye karşı engelleyebilirsiniz ancak bu kez adam usb / cd üzerinden boot edip istediği işlemi yapabilir (en azından silmeyi).

Siemensler,Microsoftlar, Pcb tasarımcıları, İşlemci derleyecisi yazanlar falan çok korunmuyorlar temel bir yazılım kilidi olabildiği gibi donanım kilidi de olabiliyor.
Hatta çok korunursanız aslında müşterilerinizde de azalma olacaktır. Çok rahat bulabildiğiniz bir çözüm mü size cazip gelecektir yoksa zor bela kurulan bir sistem mi?

Ancak bazı yazılımların çok rahat kopyasını bulabildiğinize göre demek ki yazılımda kilit iyi niyetli kişilere yapılıyor.

Şöyle düşünün evinizin kapısı çelikten olsun ve her akşam tüm kilitleri kapalı hale getiyorsunuz ancak hırsız drone ile balkonunuza bir kanca ile ip sarkıtıyor ve oradan giriyor.

Bunun benzeri bir olay da yazılımların kilitlenmesinde oluyor sizin bilgilerinizi mutlaka birileri alabilir veya en azından silebilir. Sonuçta silmek de bir zarardır...

Benim size tavsiyem eğer projenizde maliyet sıkıntısı yoksa güvendiğiniz bir Operator paneli ile yapın ancak orada da kısıtlı imkanlarla işlemler yapacağınızı unutmayın.

Ya da müşteri ile açık kaynak anlaşması yaparsınız (bazı istiyor bazıları asla diyor) ve fiyatlandırmanızı ona göre belirlersiniz.

İyi geliştirmeler.

Öncelikle ilginiz ve yaptığınız açıklamalar için çok teşekkürler.

Sorun şu ki her ürün sattığım adamla yazılım sözleşmesi yapmam biraz abes kaçabilir. Ki müşteri portfoyum'un bunu abes karşılayacağına %90 ihtimal veriyorum ve karşılıklı güven zedelenmesi, tartışmalar gibi bir çok problem yaşanabilir ki bu da bana pazarlama veya satış ile ilgili ciddi hasarlar verebilir veya işimi zorlaştırabilir.

Bunların hepsini çözdüğümüzü farzedersek bile, adamın yazılımı kopyaladığını duyacam da, avukatları gönderecem de dava açacam da... Çok uzun iş...

Elektronikleri koruma adına şuan herhangi bir sorunum yok, onları çok güzel koruyorum. Zaten elektronik kartlarda(mikrodenetleyici ile yaptıklarımdan bahsediyorum) koruma yöntemleri kısıtlı. Sen istediğin kadar şifrele, kurar algoritmayı yazar programı geçer. Eğer çok özel bir çıkış yöntemi varsada takar mcunun bacağına osiloskopu ölçer ve taklit eder. Ona yapılacak fazla bişey yok. Elektronik konusunda daha çok psikolojik ve stratejik koruma yöntemleri işe yarıyor.

Ama sorun pc tabanlı yaptığım işlerde... Örneğin bir robot kol otomasyonu yaptım, hazır enginelar veya hazır yazılımları kullandım. Bunları işe göre konfigüre ettim. Gerekirse bu hazır kullandığım yazılımları kendi yazılımlarımla haberleştirdim. Ve sistemi çalıştırdım diyelim. Adam bunu alıp da copy-paste yaparsa, benim işim bitiyor orada.

Burda öyle bir sistem olmalı ki mesela her seferinde internet bağlantısından lisansı kontrol etmeli veya usb dongle dan lisansı kontrol etmeli ve eğer o lisans yoksa program çalışmamalı. Adam kopyalasa bile her seferinde yazılım lisans arayacak ve usb dongle olmadan çalıştıramayacak. Ve bu mümkünse tüm işletim sisteminde geçerli olmalı yani tüm konfigürasyonlarda. Bir önceki yazımdaki OS dan kastım da buydu. Yani bütün işletim sistemiyle beraber herşeyi korumaya almak. Yoksa oturup da OS yazacak değilim. Yürek ister o iş :)

Asıl sorum yukarıda bahsettiğim gibi bir şeyi yapmak mümkün müdür? Eğer mümkünse nasıl? Eğer mümkün değilse zaten hazır kullandığım bir programı nasıl kilitleyebilirim. Yani adam bu yazılımı kopyalasa ve yazılımın orjinal geliştiricilerinden lisansını alsa bile benim yaptığım konfigürasyonları ve modifiyeleri kullanamasın istiyorum.

Bunu nasıl sağlarım? Şimdiden önerileriniz için teşekkürler...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri