Li-ion pil şarjı nasıl yapılır

Cihaz 14.4 v ni cd pil ni cd pillerin her hucresi full sarjda 1.55v kadar cikar toplam 12 hucre ful sarjda 18.6 v kadar cikabilir li ion piller de her bir hucre 3.7v×4= 14.8v full sarjda 4.2 ×4=16.8 volta kadar. Sarjli supurgelerin kullandigi motor fircali motor gerilim farki arttikca cektigi akim da artar matkaplari bilmiyorum.

5 adet 18650 lithyum pilden 18v olan sarjlı matkabıma pil yapmak ıstıyorum. bu pilleri seri olarak baglayacagım bunları balanslı olarak sarj edecek devre ve sarj cıhazı gereklı bu konuda bana yardımcı olabılcek arkadasımız varmı? ebayda ben bi kac devre baktım turkıyede mevcut mu?bulamadım. bu devreyı alsam nasıl bı sarj aletı dahası kac voltluk bı sarj cıhazı gereklı? malum sarjlı matkaplar 20 amper kadar yuk cekebılıyorlar ebaydakı bu devrelerın cıkıs amperı ne kadar?yeterlı olurmu?
ornek
http://www.ebay.com/itm/5S-Cells-20...272468?hash=item568c5fbed4:g:3NUAAOSwOdpXw7Ec

bılgili arkdaslar yonlendırıse sevınırım.

@by lent hocam yaptığını iddia ettiği işe göre bedava. gayet güzel ürün.

Merhaba. B@D dustbuster pivot 14.4volt şarjlı süpürgem için Ni-mh pilleri iptal edip yerine Li-ion pillerden takmak istiyorum. Orijinal pilleri 12 adet 1.2v 1500 mah sc pil. Bunların yerine 4 adet 3.7v 3000 mah sony vtc6 düşünüyorum. Ancak süpürge içinde gereken devre ve şarj aleti konusunda nasıl bir yol izleyebilirim bilmiyorum. Ne yapabilirim?

Kendim devre bağlama vb işlerden çok anlamıyorum. Ya yukarıda paylaşılanlar gibi hazır varsa onlara bakacağım, ya da bir şekilde temin ettiğim malzemelerle iyi bir elektronikçinin yolunu tutacağım :)

Merhaba. B@D dustbuster pivot 14.4volt şarjlı süpürgem için Ni-mh pilleri iptal edip yerine Li-ion pillerden takmak istiyorum. Orijinal pilleri 12 adet 1.2v 1500 mah sc pil. Bunların yerine 4 adet 3.7v 3000 mah sony vtc6 düşünüyorum. Ancak süpürge içinde gereken devre ve şarj aleti konusunda nasıl bir yol izleyebilirim bilmiyorum. Ne yapabilirim?

Kendim devre bağlama vb işlerden çok anlamıyorum. Ya yukarıda paylaşılanlar gibi hazır varsa onlara bakacağım, ya da bir şekilde temin ettiğim malzemelerle iyi bir elektronikçinin yolunu tutacağım :)
Şu tip hazır devreler ekleyerek yapabilirsiniz.
https://s.click.aliexpress.com/e/pfxHhI1

Ek olarak, devrenin amper değeri vs nasıl olmalı acaba?

Ben bunun örnek olması için paylaştım. Bu devre tek bir pili sıradan telefon şarj aledi ile yada herhangi bir USB bağlantısı ile şarj etmek için tasarlanmış. Siz kullanacağınız pil sayısına göre farklı devreler bulabilirsiniz.

Her pilin özelliklerine göre şarj ve deşarj akımı farklıdır fakat çoğu li-ion pili, pil başına 1-1.5A arası şarj edebilirsiniz.

Ben bunun örnek olması için paylaştım. Bu devre tek bir pili sıradan telefon şarj aledi ile yada herhangi bir USB bağlantısı ile şarj etmek için tasarlanmış. Siz kullanacağınız pil sayısına göre farklı devreler bulabilirsiniz.

Her pilin özelliklerine göre şarj ve deşarj akımı farklıdır fakat çoğu li-ion pili, pil başına 1-1.5A arası şarj edebilirsiniz.

Ayrıca kullanacağınız pillerin ilgili cihazın çekeceği akım kapasitesini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmeniz sağlıklı olacaktır.

Pil 5A akım vermeye müsaitse ve cihazda 10A akım çekiyorsa bu teklikeli bir kyllanım şekli olacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri