Led için güç kaynağı seçimi

erdem883

Üye
Merhaba
3.0 - 3.2v aralığında çalışan 10mA lik ledlerden her 4 tanesi seri olacak şekilde 880 adet led kullanarak yaptığım bir devre var.
yani 220 adet 4erli seri led grupları var ve bu guruplar birbirine paralel bağlı. Beslemeyi 12-128v aralığında verdiğimde tam çalışma voltajını bulmuş olacağım.
220*10mA=2200mA ediyor.
Elimde 1 adet pc power supply ve 2A. 12v smps var.
Sorum:
Power supply boşta voltajı 1215v. okudum ledlere enerjiyi verdiğimde voltaj 1155v. a düşüyor ve akımı ölçtüğümde ise 12A civarında gösterdi.
2A. smps ile denediğimde ledleri bağladığımda voltaj değeri 1185v. a düştü akım ise yine 12-13A. civarında okudum akımı tam hatırlamıyorum ama 15A.den düşüktü.
Ama 22 A. olması gerekiyordu. Bu yüzden ledlerden tam performans alamıyorum bu durum normalmi?
Nasıl bir güç kaynağı seçmem gerekiyor ayarlı olması lazım? piyasada bulabilirmiyim? yada hangi devreyi yapmalıyım.
Bu konuda yardımlarınızı tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ledler 3,2V luk ledlerse toplam eşik gerilimi 12,8V eder. Çektiği akımı zaten yazmışsın. Bu durumda 15V / 3A veya 24V / 3 A bir smps işini rahatlıkla görür. Piyasada da bolca vardır. 15V kaynak kullanırsan her paralel kola kullanacağın sınırlama direnci: 72 ohm, 24V kullanırsan 390 ohm kullanman gerekecektir. Kolay gelsin

Sağolun arkadaşlar,
pc power supply bu iş için yeterli diye düşünmüştüm ama ledlere voltajı uygulayınca power voltajı düşüyor.
Ayrıca, az önce arabamda bir deneme yaptım, çakmaktan ledleri besledim, akımı ölçtüğümde 0.30A. gösterdi, ledlerde parlak yanmadı. Akümde bir sorun yok. ledleri beslerken de voltaj 10.75v ölçtüm.
Yani bu durumu anlamış değilim.
Direnç kullanamam ledler devreye lehimli şu anda.

ilk mesajımda yazdığım değerlerin arasındaki virgüller çıkmamış.

Eğer direnç bağlayamazsan ihtiyacın olan kaynak 3,2x4=12,8V ve 220x10=2,2A olması gerekir.

Eğer direnç bağlayamazsan ihtiyacın olan kaynak 3,2x4=12,8V ve 220x10=2,2A olması gerekir.
Teşekkürler.
Ama bunun farkındayım, yazdıklarımda da bunu açıkça söylemiştim. 2.2A güç kaynağı sınır değerde kalır. Benim merek ettiğim ledlerden en iyi verimi alabileceğim bir güç kaynağı.
Yük altında 12,8v. a ayarlayacağım, regüleli, kısadevre korumalı ve ayrıca akım sınırlaması yapabileyim. Akım sınırlayıcılar power ledlerde kullanılıyor, sistemden fazla akım geçmesin, alet ısınıp ömrünü tez tüketmesin diye. Sanırım benimde ihtiyacım olacak. yani ne kullanmalıyım? Asıl sorun bu.

Eğer sen led bağlantına müdahale edemiyorsan devren için bırak net ortamını piyasada bile 12,8V 2,2A lik bir driver ı hazır olarak bulamazsın. Eğer seri led sayısını artırayım, paralel kol sayısını düşüreyim dersen driver konusunda yardımcı olurum. Power led ar-gesi üzerine çalışıyorum ve sitede birkaç tane şema paylaşmıştım.

devrede direnç kullanılmalıydı direnç kullanılmazsa ledler çok büyük akım çekerler ve devrede zaten verimli çalışmaz ayrıca ledlerde çabuk bozulur.

Peki arkadaşlar aynı projeyi (yani 800 led kullanılan) 220 volt ile direk besleyerek yaktığımızda sizce led ömrü ve dayanıklılık açısından nasıl bir yol izlemeliyiz?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri