ldr ile uzaktan ışık açma kapama

mhmmdlkts

Üye
arkadaşlar ldr ile evin ışığını açıp kapama devresini nasıl yapabilirim mesela ldr ya lazer tutunca ışık kapanacak fotodiyoda lazer tutunca ışık açılacak

(12 yaşındayım çok karmaşık olmazsa sevinirim)

devre bu ;
ldr1.png

uğraşmak istemezsen git bi elektronikçiye hazır devre al.

çok teşekürler kakat devre 12 voltluk
ben bunu 220volta bağlicam yani evin ışığını açıcam nasıl bir değişiklik yapmam gerekir

Devre röle çıkışlı olduğu için kontaktan 220V geçirebilirsin

yok anlatamadım galiba evin ampülünü aydınlatmak istiyorum yani evin ışığını açmak için sadece bir kutbuna devre kulanabilirim ya biraz karışık oldu yazım birde evin ışığı kapalıyken devrede küçük bir ışık yansa mutlu olurum ama çok ömnemi değil..... herşey için teşekürler.... :D

Son düzenleme:
devreyi çalıştırmak için 12v dc adaptöre ihtiyacın var.daha sonra rölenin açık kontağı üzerinden 220v geçirebilirsin.

tmm çok teşekürler...

ben ışıgı çeksem ışık kapanır mı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet kapanır... Ayrıca lazerle çalıştırmayı düşündüğünü yazmışsın. Bunun için LDR yi harici ışık görmeyecek şekilde karanlık bir yere koymalısın ( mesela boru içine). Uygun ışıkta çalışması içinbe R2 direncini potansiyometre yaparsan ayar yapma imkanın olur...
Sonradan fark ettim. Yanılmıyorsam bu devrenin karanlıkta çalışması lazım... Yani Röle karanlıkta çeker, ışık düşünce bırakır. Ama sürekli çalışmasında sakınca yoksa Rölenin normalde kapalı kontağını kullanarak yinede istediğin şeyi yapabilirsin...

:)peki ben bu devreyi nasıl yapmalıyım ki lazeri çekince ışık açık kalsın yardımcı olsursanız sevinirim.... :)

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri