Lcd panel bağlantısı

azat_

Üye
s.a arkdaşlar okulda proje ödevi olarak bir dere yapıyoruz LCD ekranda derece gösteren devre ama LCD panel bağlantısı biraz farklı birde devredeki dirençl değerleri doğrumu ısıs ave ares şeması buyrdayardımcı olursanız sevinirim ..

Ekli dosyalar

• PIC16F84 ile Yapılan DS18B20 Termometre yapımı.rar
    1.2 MB · Görüntüleme: 11
Bakalım bir ne yapmışsın umarım bendeki versiyonda açılır :D

Bu devreyi senmi dizayn ettin yoksa önceden dizayn edilmiş senmi üzerinde oynadın.

Lcd bağlantısını şu şekilde yapmanı öneririm.
111.png

Lcd parlaklığını ayarlamak için koymuş olduğun pot simülasyonda çalışmaz. Onun yerine aşağıdaki gibi bir pot kullanmalısın. Resistor - variable - POT-HG yi seçmelisin. Değerini üzerini tıklayarak atayabilirsin.

LCD bağlamak için o kadar piin kullanma. Yukarıdaki gibi pin kullan.

Pic 16f628 kullanırsan kristal kullanmadan aynı devreyi yapabilirsin. Aşağıdaki devre sana fikir versin diye ekledim. Burda SHT11 yerine LM35 kullanmalısın.

Malesef programdan programlamadan anlamıyorum butonlarla ne işlev yaptırmak istediğini anlayamadım. Ancak pic için portları pull up yapıp buton girişi sağlamalısın. Bu bilgi bir çok yerde ( büyük ihtimal kitaplarınızda da yazıyordur ) kaç ohm luk direnç kullanacağı yazıyor.

Şimdilik önerilerim bu kadar devreni sadeleştir ve tekrar bakalım olurmu ben donanımsal olarak bakarım yazılımı sen halledersin.

picbasic_eeprom_lcd_sht11.png

Devre çok karışık neden lcd sürmek için o kadar pin kullanılmış ?

ısıs şema üzerinden değilde ares şema üzerinden anlatırsanız daha iyi olur ben devreyi karta bastım çünkü diğer türlü yazılım konusunu pek anlamadım uygulamada bu devre çalışmaz mı ???

Bir bakayım ordaki soket yüzünden simülasyon çalışmıyor. bi silip deneyeyim

similasyon değil usta bize bunun uygulaması lazım uygulamada nasıl çalışır birde direnç değerleri doğrumu ??

Dostum şu an bu devreyi basıp deneyemem ki simülasyondan sorunları bulmaya çalışıyorum.

ares çizimine de baktım baya uğraşılmış bir devre. direnç değerleri doğru görünüyor. Devre büyük ihtimal çalışır.

Siz devreyi yaptınız çalışmadımı?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri