kx10^-4 & Cx10-6 Hesabı?

EMO ajandasının 12. sayfasında yg gerilim düşümü ve güç kaybıyla ilgili formüllerin olduğu yerde bir iki adet tablo var. Bunlarda gerilim düşümü ve güç kaybı formül türlerinden biri olan kx10^-4 ve Cx10-6 değerlerine bağlı katsayılar yer alıyor. Bu katsayıların nasıl hesaplandıkları da biliniyor zaten. k katsayı değerleri hesap sonuçlarını tutuyor, ama Cx10^-6 değerleri hesap sonuçlarını tutmuyor.

(Cx10^-6) = (R/U^2)

Mesela 3x(1x185) XLPE kablo için R = 0,099 denmiş EMO 12. sayfadaki tabloda (0,0991 alıyorum ben hesaplarda), gerilim değeri 34,5kV değeri için Cx10^-6 değeri 0,083 denmiş. Bunu hesaplarsak,

(0,099/34,5^2) = 8,3x10^-5 değeri çıkıyor yaklaşık olarak. Bu değeri Cx10^-6 formuna sokarsak 83x10^-6 yapar. 0,083x10^-6 yapmaz. Bu tabloda bir sorun mu var, k katsayı hesapları hemen hemen hesaplamalardakiyle aynı ama, C katsayısı tutmuyor nedense?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bence hesaplamaları bu tür katsayılar kullanmadan yapmak en iyisi. Sadece birkaç dakika uzun sürer hesaplama...

C katsayısı bildiğin gibi güç kaybı hesabında kullanılıyor. ΔP hesabında birim sadeleştirmesi yaparsan sonuçta birim V.A çıkar. Ancak EMO ajandasında ΔP nin birimi kW olarak belirtilmiş. Yani burada görünmeyen bir 10^-3 değeri var. Senin örneğinde C değerini hesaplarsak c=0,083x10^-3 çıkıyor. Sanırım görünmeyen 10^-3 te buraya ekleniyor. Hem tablodaki Cx10^-6 değeri, hemde kW birimi elde edilmiş oluyor.

Bence hesaplamaları bu tür katsayılar kullanmadan yapmak en iyisi. Sadece birkaç dakika uzun sürer hesaplama...

C katsayısı bildiğin gibi güç kaybı hesabında kullanılıyor. ΔP hesabında birim sadeleştirmesi yaparsan sonuçta birim V.A çıkar. Ancak EMO ajandasında ΔP nin birimi kW olarak belirtilmiş. Yani burada görünmeyen bir 10^-3 değeri var. Senin örneğinde C değerini hesaplarsak c=0,083x10^-3 çıkıyor. Sanırım görünmeyen 10^-3 te buraya ekleniyor. Hem tablodaki Cx10^-6 değeri, hemde kW birimi elde edilmiş oluyor.

Öyle olsa iş kolay olurdu, ama malesef değil. Formüllerin yanında değerlerin birimleri de verilmiş. Orada kVA veya kW alınıyordu. k katsayısını hesaplarken de ekstradan bir 10^-3 ile çarpmadım ve tablodaki sonuçla örtüşüyordu, ama C değerinde 10^-3 bir fark var.

Bir yanlışın var yada beni yanlış anladın. Ben zaten o formüllerin yanında verilen birimlerle işlem yaparak bu sonuca ulaştım. k değeri gerilim düşümü hesabında kullanılıyor ve birim analizi yaptığın zaman sonuç birimsiz çıkıyor. Zaten öyle de olması gerek. Dolayısıyla bu hesapta bir sıkıntı yok.

c katsayısı güç kaybı hesabında kullanılıyor ve ΔP için birim analizi yaptığında birim W çıkıyor. Oysa güç kaybı yüzdesini hesaplanırken bu değerin kW olarak kullanılması gerekiyor. İşte 10^-3 farkı burada ortaya çıkıyor.

Merhaba bende k için bir türlü aynı değeri bulamıyorum. ön hesap olarak ben X= 2*pi*f*l den ohm değerini buluyorum ama hesaplarda nedense benim hesabın küsüratları farklı çıkıyor.
mesela 120 lik kablo için 34,5 kv. ta K= 0,163*10^-4 çıkması gerekirken ben de farklı birşey çıkıyor.

Merhaba bende k için bir türlü aynı değeri bulamıyorum. ön hesap olarak ben X= 2*pi*f*l den ohm değerini buluyorum ama hesaplarda nedense benim hesabın küsüratları farklı çıkıyor.
mesela 120 lik kablo için 34,5 kv. ta K= 0,163*10^-4 çıkması gerekirken ben de farklı birşey çıkıyor.

Yok, o değerler aynen çıkıyor. Hangi kesit ve kablo için hesaplamaya çalışıyorsunuz siz?

240 kablonun empedansı 0,60 mH/km
K katsayısı:2*3,14*50*0,60=188,4/34,5^2=0,158*10^-4 çıkıyor. oysa 0,146*10^-4 çıkması gerekiyor.xlp kabloların 240 MM2 den sonrası bendeki tablo da yok. Sizin c ve k yı hesaplarken kullandığınız formül ve birimleri yazabilirmisiniz.selamlar​

240 kablonun empedansı 0,60 mH/km
K katsayısı:2*3,14*50*0,60=188,4/34,5^2=0,158*10^-4 çıkıyor. oysa 0,146*10^-4 çıkması gerekiyor.xlp kabloların 240 MM2 den sonrası bendeki tablo da yok. Sizin c ve k yı hesaplarken kullandığınız formül ve birimleri yazabilirmisiniz.selamlar​

k katsayısını hesaplamak için kullanılan formül: k.10^-4=(R.Cosφ+X.Sinφ)/(10.U.U)
c katsayısını hesaplamak için kullanılan formül: c.10^-6= R/(U.U)

Sen c katsayısının formülüyle k katsayısını hesapladığın için yanlış sonuç buluyorsun.

Teşekkürler .

Bu şekilde de çıkmıyor.kardeş.Cos f ye çeşitli değerler verdim yinede olmadı.önceki mesajımdaki 240 lık kablo için örnek bir çözüm yapabilirmisiniz.selamlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri