1. Türkiyenin en büyük mesleki gelişim platformu KontrolKalemi.com’da sizde yazar olabilirsiniz. Başvuru kriterleri için buraya tıklayınız.
  2. Yorum Otomasyon & Kontrolkalemi.com işbirliği ile düzenlediğimiz renkli ekran plc hediyeli yarışmamız başladı. Katılmak için buraya tıklayınız.

kwh hesabı?

Konusu 'Elektrik Genel' forumundadır ve *ecrin* tarafından 2 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. *ecrin*

*ecrin* Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

arkadaşlar bir cihazın ne kadar enerji harcadığını kw h cinsinden nasıl hesaplarız?
    örneğin x cihazının akımını anlık olarak 5 A ölçtük gerilimi 220 V ise 1100 VA cosfi=0,95 ise 1045 W bunun saatteki enerjisini hesaplarken bu anlık gücü sn olarak kabul edip 3600 le mi çarpmalıyız?kafam karıştı bi yardım:eek:

Entes
    Entes
  2. alidemir017

alidemir017 Onursal Üye Onursal Üye

Beğenilen Mesajları:
    197
    Ödül Puanları:
    143
    Meslek:
    elektrikçi
    herhangi bir alıcının etiketindeki güç kw/h cinsindendir.Yani etikette 2kw yazıyorsa 1saatte 2kw/h elektrik tükettiği varsayılır.
    Etiket yoksa akımı ölçüp güç formülü ile hesaplarız.Çıkan sonuç 1saatteki güçtür.Saniye ile çarpmanız gerekmez.Şayet 1saatlik değilde örneğin 35dk'lık tüketimi öğrenmek istersek formül( kw/h /60dakika)*35dakika

hicbirsey ve genç arkadaş bunu beğendi.
  3. mekaaydın

mekaaydın Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    elektronik
    ben ledli aydınlatma yapıyorum
    normal bi elektrikle ledli aydınlatmanın hesabını kıyaslamam gerekiyor
    excell formatında yapmam gerekiyoki her seferinde kolaylıkla hesaplayım
    ama ben beceremedim
    sizin deneyimlerinizde varmı böyle bi çizelge bana bi yardımcı olsanız...

: kwh, hesabi

Sayfayı Paylaş