kumanda sorusu

unutmadım kontak emniyetini yaptım

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
dostum bu iş kolay ben fabrikada yaptım.mobil bir hidrolik kepçe vardı,değişik 3p prizlerde kullanıldığı için sorun çıkarıyordu.çözüm olarak bir fazsırası rölesi ve 2 ad.motor gücüne uygun değerdeki kontaktörle işi çözdüm.devre şöyle çalışıyor bildiğin gibi faz sır.rölesinin röle çıkış çları mevcut (1 ad "no"1 ad."nc")bu çıkışlara birer kontaktör bağlarsan normal faz sırasında bir kontaktör,faz sırası değiştiğinde ise diğer kontaktörü çektirirsin.Çünki faz rölesi faz sırasına göre kontak değiştiren bir elemandır.Bu arada monofaze bir paket şalterle devrenin kumandasını on-off şeklinde kontrol edersen,fişi takarken kontaktörler bir anda enerjilenmez.Pako şalterin açık unutulmasından endişen varsa start-stop devresi kurup buton kontrollü de yapabilirsin.E-mail adresini veririsen sanırım devreyi gönderebilirim.My e-mail:eek:[email protected] başarılar

bu arada şunu da unutmamalısın elektri
ksel mühürleme yöntemiyle iki kontaktörün aynı anda çekmesini engellersin.Ayrıca kontaktörlerin birtanesine 3 faz girerken devir yönü değiştirme devresindeki gibi faz sırasını değiştirmeyi ihmal etme,yoksa devre hiç bir işe yaramaz

en iyisi fabrikanın tüm fişlerini aynı faz sırasına göre yap rst

arkadaslar bence de fabrıkanın prızlerını aynı faz sırasına sokmak en uygunuydu
boylece ne kumanda devresıyle ugrasıcaktık ne de zamanla orada kullandıgın elemanların arızasıyla

arkadaş en doğru çözümü bulmuş.zira klug arkadaşımızın bahsettiği olay herzaman o kadar kolay olmuyor.mesela benim çalıştığım işyeri 1675 dönüm üzerine kurulu bir golf sahası ve yüzlerce priz var.kurulum hatalı bunları tek tek düzeltmek ise çok zor bir olay....

bence bir mks03 ile olmaz iki taneyle olursa olur

ben burada yeniyim ama harika soru cevaplar var tiryakiniz olacağım galiba,,

çok mantıklı bir çözüm olmuş benimde kafama yattı tebrikler

Forum istatistikleri

Konular
128,351
Kullanıcılar
450,205
Son üye
ahmtmtlu

Yeni konular

Geri