Kumanda Devresi Yardım

dediniz gibi butonlardan bırıne basıldıgında lambaların hepsi yanar lambalarla sırenı paralel yapıp 3 tanede dıyot koyarsanız bu iş cozulur

Yazılan mesajların hepsini soran bile okumuyor sanırım! zaten okumayıp yorum yapmak genel karakteristiğimiz olduğundan yakınmasam iyi olacak! :)

devre dogru calısmasınıda ızah edersenız herkes daha ıyı anlar herhalde

Yazılan mesajların hepsini soran bile okumuyor sanırım! zaten okumayıp yorum yapmak genel karakteristiğimiz olduğundan yakınmasam iyi olacak! :Bu devre kesinlikle doğru butonun birisine basıldığında sadece basılı olan butona bağlı lamba yanar çünkü diğer lambalar kendi butonları ile kısa devre onun için yanmaz..

nasıl dogru acaba bır butona basılınca bır lamba yanacak bence bu devrede herhangı bır butona basılınca lambaların hepsı yanar

arkadaşım jog buton çift kontaklı yaylı butondur butona basılınca üst kontak acılır alt kontak kapanır bıraktığın zaman eski konumunu alır yani hattı kısa devre yapar akım kısa devre yol varken ampülün üstünden geçmez hangi butona basarsan bas devre açılır bir tarafı faz bir taraf nötr olur şema üstünden devre takibi yaparsanız göreceksiniz.

ben biraz kafa yordum. Benzer bir çözüme ulaşıyordum ki, ekts hata verdi. Sonradan da hemmuhhemtek in cevabını gördüm. Benim gittiğim yola göre hem sade, hem daha düzgün. Ekts hata verse de, mantıken çok güzel düşünülmüş bir devre. Ben bir şeyi gözden kaçırmıyorsam da, bal gibi çalışır. Tabii pratikte böyle bir devre yapmak doğru olmayabilir. Ama sanırım bu bir ödev sorusu, güzel bir soru ve güzel bir cevap.

ılk kez yaptıgından sonra yaptım denedım oldu dıye donus yapan bır arkadas oldu basarılarının devamını dılerım

butonlara 1 er kontak daha bağla açık kontak o kontaklardan sireni çalışatır butonlardaki 1.kontak sirenleri 2.kontak da lanbaları çalıştırsın

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri