KTP1200 BASİC Panelde Ekran Butonlarının Geç Algılaması

ugurbarut

Üye
Arkadaşlar merhaba,

İş yerimde bir proje yapmaya çalışıyorum.
Projemde HMI panel üzerinde "press" "release" butonlarını kullanarak set ve reset elektrik aktuatörlü vanalar mevcut.
Press release butonlarının arka plandaki programını ekte paylaştım. Bunları set reset yaptırarak aç-kapat komutlarını veriyorum.
Ancak açmada ve kapatmada bir kaç kez üst üste basmam gerekiyor. Yoksa açma ve kapatma yapmıyor.

Bu neden olabilir.

Saygılar,

1689662163553.png
1689662352866.png

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Tag table'da "acquisition cycle" diye bir sekme var, default değer olarak 1 saniye. PLC ile verileri saniyede 1 değiştirdiğini belirtir. Bundan kaynaklı olabilir. 100ms olarak ayarlayabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba,

İş yerimde bir proje yapmaya çalışıyorum.
Projemde HMI panel üzerinde "press" "release" butonlarını kullanarak set ve reset elektrik aktuatörlü vanalar mevcut.
Press release butonlarının arka plandaki programını ekte paylaştım. Bunları set reset yaptırarak aç-kapat komutlarını veriyorum.
Ancak açmada ve kapatmada bir kaç kez üst üste basmam gerekiyor. Yoksa açma ve kapatma yapmıyor.

Bu neden olabilir.

Saygılar,

Ekli dosyayı görüntüle 99575Ekli dosyayı görüntüle 99576
Açma ve kapama aktuatorlu vanalarda zaman alır. Siz komut verdiğinizde aktuatorun harekete geçmediğinden eminmisiniz ?

Tag table'da "acquisition cycle" diye bir sekme var, default değer olarak 1 saniye. PLC ile verileri saniyede 1 değiştirdiğini belirtir. Bundan kaynaklı olabilir. 100ms olarak ayarlayabilirsiniz.
Öncelikle değerli görüşünüz için teşekkür ederim. HMI Default Tag table içerisinde belirttiğiniz yerler 1s idi. Hepsini 100ms çektim. Ancak değişen bir şey olmadı. Karşılaştığım durumu Ekte videoda gösterdim..
Açma ve kapama aktuatorlu vanalarda zaman alır. Siz komut verdiğinizde aktuatorun harekete geçmediğinden eminmisiniz ?
Aktuatör harekete geçiyor. Açmada tekte alıyor ancak kapatmada bu sorunla karşılaşıyorum. Acaba program tarafında kullandığım set-resetlerle alakalı birşey olabilir mi?
ekran kalibrasyonu yaptınız mı?
evet yaptım hocam ama aynı sonuç değişen olmadı.

Ekli dosyalar

• 1689680350173.png
    1689680350173.png
    53.9 KB · Görüntüleme: 10
  • Video.rar
    7.4 MB · Görüntüleme: 8
Moderatör tarafında düzenlendi:
Programda zaten SR kullanıyorsunuz, ekranda press kısmında event olarak "SetBitWhileKeyPressed" fonksiyonunu kullanıp relase kısmını silip öyle deneme imkanınız var mı?

aç-kapat butonlarının press ve release'ini görebilir miyiz?

rls.png

Son düzenleme:
Programda zaten SR kullanıyorsunuz, ekranda press kısmında event olarak "SetBitWhileKeyPressed" fonksiyonunu kullanıp relase kısmını silip öyle deneme imkanınız var mı?
Denedim. Değişen bir şey olmadı. Bence yazılımda kullandığım mbitler ile alakalı olabilir. default tag table da mbit adreslerini kontrol edeceğim. Sonrasında yazılımda ve ekranda girdiğim adresleri memoryleri değiştirerek deneyeceğim. adreslerden farklı olabilir.

Program satırı nerede çalışıyor .
Ob1 demi bu rutin

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri