KPSS

heem

Üye
Elektrik elektronik müh. okulu bitirdim özel bir firma da işe girdim.ama içim rahat değil her an işten atılma korkusu var sonuçta ne kadar iyi ya da kötü eleman olsanız da birilerin 2 dudağı sizin hayatınızı belirliyor. tabi ki hayat başka bir kapı açar ama ben devlete girmek isitiyorum.sormak istediğim kpss mühendisler için 2 yılda bir mi .bazıları o B kadro falan diyor 1 yılda 1 olan bir kpss daha mı var başka bir kadro da devlete girmek için?

2012 kpss den 70 aldım bir yerlere girmek için yeterli olur mu sizce ...girebileceğim yerler yada siz değerli " kontrol kalemi " sakinlerinin düşüncelerini bekliyorum .
şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar, özellikle özel sektördekiler işten atılmaktan korkuyor. Şu var ki yüz kızartıcı bir suç yoksa işten birini atmak artık eskisi kadar kolay değil. Haklarınızı iyi araştırın, böyle bir şey olduğunda mutlaka bir avukata başvurun. Tazminat+8-9 maaş kadar bir bedel(haksız çıkarma nedeni ile)+süre ihbarı (bu da sana hukuki olarak gereken süre bekletilmeyip mesela hemen ertesi gün git derlerse) Hukuki terimleri yanlış belirtmiş olabilirim. Ancak çalıştığım yerde çok karşılaştım. Daha açan teknisyen erkadaşların hepsi bu dediklerimi aldı.

Elektrik elektronik müh. okulu bitirdim özel bir firma da işe girdim.ama içim rahat değil her an işten atılma korkusu var sonuçta ne kadar iyi ya da kötü eleman olsanız da birilerin 2 dudağı sizin hayatınızı belirliyor. tabi ki hayat başka bir kapı açar ama ben devlete girmek isitiyorum.sormak istediğim kpss mühendisler için 2 yılda bir mi .bazıları o B kadro falan diyor 1 yılda 1 olan bir kpss daha mı var başka bir kadro da devlete girmek için?

2012 kpss den 70 aldım bir yerlere girmek için yeterli olur mu sizce ...girebileceğim yerler yada siz değerli " kontrol kalemi " sakinlerinin düşüncelerini bekliyorum .
şimdiden teşekkürler

Sayın Heem öncelikle işin hayırlı olsun, şöyle bir durum var sen işini iyi yapıp kısa süre içinde kendini geliştirip yaptığın işte uzmanlaşırsan insanlar mesleki olarak sana hayranlık duyar.. Ayrıca efendi bir insansan patronların seni göndermez bir yere....
senin derdin bana göre özeldeki rekabete ayak uyduramamak buna ek olarak kendini geliştirmenin sana zor gelmesi falan filan.... O yüzden memur olmak istiyorsun. Kovulma korkusu bahane, hem hakların var o iş okadar kolay değil....
Derd etmene gerek yok mesleki anlamda zorlandığın konular olursa foruma yazman yeterli olur yardımlarımızı esirgemeyiz...
KPSS'ye gelirsek 70 puanlada biraz zor atanman ama AKP' den umut kesilmez. Torpil bulursan en azından sözleşmelide olsa 1 gün sonra ataman çıkar 1 yıl sonrada kadroya geçersin...

Genius'un dediği gibi kendini geliştirmek istiyorsan özelde olmalısın. Kimsenin iki dudağı arasında değilsin. Ayrıca biz mühendisler hep sızlanıyoruz ama kaliteli işveren bulmak kadar kaliteli işçi bulmak da zor oldu artık. O yüzden orda bir beş yıl kal, ondan sonra gitmek için yalvarsan da bırakmazlar.
Genius, arkadaşım, sen de çok açık sözlüsün:)

Kendini geliştirme olayı dışında işten atılmayla ilgili bir şey söyleyeyim. İşten atılmak artık kolay değiller filan bahane işveren işten çıkarmak isterse her türlü psikolojik oyunlarla sizin istifanızı sağlayabilir. Dipnot olarak aktarayım dedim...

Ben mezun olduktan sonra bir proje firmasında SMM olarak işe başladım 3 ay sonra bölgede en kaliteli proje yapan mühendislerden biri oldum. TEDAŞ' taki 10 yıllık mühendise iş öğrettim, 15 ay çalıştığım ilde yapı denetimciler önemsiz detaylar dışında 1 defa bile projelerimde hata bulamadı... Ancak o iş beni mesleki anlamda tatmim etmediği için iş değiştirmeye kara verdim; kurumsallaşmış özel bir işletmeye geçiş yaparken eski patronum yeni işimde alacağım maaşdan fazlasını teklif etti gitmeyeyim diye ama ben harbiden mühendislik yapabileceğim şu an çalıştığım yere geçtim. Burdada mesleki olarak kısa sürede kendimi yetiştirdim buradakilerde benden çok memnunlar... Ha eski patronum hala beni çağırıyor gel tekrar beraber çalışalım diye :) ... Takibi şu anki mühendisini işten çıkarması gerekiyor bu durumda.... ama ben işimden memnunum...

Yani sen kaliteli mühendis olursan kimse seni kovmaz, maaşında yüksek olur, karizmanda....
İyi çalışmalar..

Genelde büyük işletmelerde teknik personel, (tümden taşerona verme gündeme gelmezse) teknik ekibi bozmaya özellikle elektrik mühendisini çıkarmaya cesaret edemezler. Patronlar gider, onlar asla gitmez:) Çünkü 5 yılını aşmış bir mühendis binadaki her sigortayı her kablo güzergahını biliyordur. İşletme aptal değil ki böyle bir mühendisi gönderip sıfırdan adam alsın, sonra arızalar da boş boş bakan bir mühendisi olsun.

Bazı binalarda 1 dakika bile önemlidir. Şebeke kesildi, jeneratör girmedi, ups aküde on dakikan var; o karmaşa da düşünecek zamanın olmuyor inan:)

Bu yüzden Genius'un dediği tabirle karizma yapmışsan GM bile olsa, o arıza anlarında gelir önünde eğilir:)

Psikolojik baskı ne yapabilir ki, benim şantiyede olduğum dönemdeki baskıyı görseydin keşke, kaba olacak ama tuvalete bile izinsiz gidemezdin, ciddiyim. Tulum giyip her yere girdim, artezyen kuyusu vs, çok çok az ücretle çalıştım, ama hiç bir şey bilmiyordum diyebilirim. Sabrettim ama şu an bunların karşılığını alıyorum, iyi ki o kadar sürünmüşüm zamanında diyorum. Yoksa teknisyen kadar işi bilmezsen hiç kimse seni kaale almaz.

Psikolojik baskı mı var, yeni mezunsan sabredeceksin arkadaşım. Kendi iyiliğin için, kendi geleceğin için..

Ben mezun olduktan sonra bir proje firmasında SMM olarak işe başladım 3 ay sonra bölgede en kaliteli proje yapan mühendislerden biri oldum. TEDAŞ' taki 10 yıllık mühendise iş öğrettim, 15 ay çalıştığım ilde yapı denetimciler önemsiz detaylar dışında 1 defa bile projelerimde hata bulamadı... Ancak o iş beni mesleki anlamda tatmim etmediği için iş değiştirmeye kara verdim; kurumsallaşmış özel bir işletmeye geçiş yaparken eski patronum yeni işimde alacağım maaşdan fazlasını teklif etti gitmeyeyim diye ama ben harbiden mühendislik yapabileceğim şu an çalıştığım yere geçtim. Burdada mesleki olarak kısa sürede kendimi yetiştirdim buradakilerde benden çok memnunlar... Ha eski patronum hala beni çağırıyor gel tekrar beraber çalışalım diye :) ... Takibi şu anki mühendisini işten çıkarması gerekiyor bu durumda.... ama ben işimden memnunum...

Yani sen kaliteli mühendis olursan kimse seni kovmaz, maaşında yüksek olur, karizmanda....
İyi çalışmalar..

madem o kadar iyisiniz neden kendi işinizi yapmıyorsunuz başkasının vereceği işe minnet ediyorsunuz?Çok iyi mühendislikte üst sınır kurumsal bi yerde çalışmak mı bunu mu anlamalıyız yukarıda yazınızdan?Patronlarım beni beğeniyor derken onların gözüne girmek başarı kriteri mi onlarda bizim gibi insanlar işçi forumu oldu burası da :))lütfen patronları referans almayalım düşüncelerimizi açıklarken

Son düzenleme:
Bana sorulmamış ama fikrimce kendi işini yapmanın riskleri var elbet, bir de 10-15 yıl çalışanlar için büyük tazminatlar yanında ilave haklar var. Bırakıp gitmek içinden gelmiyor inasanın:) Tabii bir de işletmenin de, biraz senin nazını çeker hale gelmesinin de etkisi var. Yani bilgi bir avantaj, bir silah gibi oluyor.
Ne olabilir, bir gün yorulup da yeter dersen, bu bilgini şirket kurup aynı firmaya danışmanlık, destek vs. olarak kullanabilirsin, çünkü iç çamaşırına kadar biliyorsundur artık o tesisatı.

Bir de kendi işini yapmak çok karlı çok havalı geliyor bizlere ama bence hem maddi hem de hayat rahatlığı açısından tatmin edici sayılmaz günümüzde. Genç insanlar artık hayata kendilerine daha çok vakit ayırmak istiyor. Dağlara çıkmak, gezmek, dalmak, huzur artık gençler için kendi istekleri daha öncelikli.
Evden destek verme bile popüler olmaya başladı. Artık bilgisayardan her yere bağlanabiliyoruz.
Özgürlük benim gibiler için çok öncelikli ve kendi işini yapan adam gerçekten hırslıysa uykusuzdur, telaşlıdır, hafta sonu yoktur, tatili yoktur.. vs.
Her şeye rağmen işten çıktığımda kafam rahat olsun isterim ben:)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri