Kontak yapışması

furkan27

Üye
Arkadaşlar yardım edin 22 kw A.motoru yıldız-ucgen yol verme taktiği ile calistiriyorum kontaktor kontakları sürekli yapışıyor buna nasıl bir çözüm bulabilirim.
3TF44 kontaktor.

Sent from my HUAWEI CRR-L09 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
merhaba. motorunuzun sağlam ve yıldız üçgen balantınızın doğru olduğunu farz ederek ; benim düşüncem yıldızdan üçgene geçiş süresini tutturamıyorsunuz. Tavsiyem softstarter uygulayarak; kontak yapışması, demeraj da yük problemi, mekanik vurmalar vs gibi birçok sorundan kurtulun. kolaylıklar...

Son düzenleme:
Yaptığın kumandanın bağlantısını çizip gönderebilir misin?

Not(anektod): Bir vakit teknisyenime yıldız-üçgen bağlantının şemasını vermiş ve verdiğim şemayı uygulamasını söylemiştim. Ancak senin olayında olduğu gibi bir müddet sonra kontak yapışıyor, verdiğin bağlantı yanlış diye çıka geldi. Sonra yerine giderek yaptığı bağlantıyı kontrol ettiğimde, kumanda kısmında bir bağlantı hatası yaptığını tespit etmiş ve bağlantıyı uygun hale getirince kontaktör yapışma olayı gitmişti.

Yaptığın kumandanın bağlantısını çizip gönderebilir misin?

Not(anektod): Bir vakit teknisyenime yıldız-üçgen bağlantının şemasını vermiş ve verdiğim şemayı uygulamasını söylemiştim. Ancak senin olayında olduğu gibi bir müddet sonra kontak yapışıyor, verdiğin bağlantı yanlış diye çıka geldi. Sonra yerine giderek yaptığı bağlantıyı kontrol ettiğimde, kumanda kısmında bir bağlantı hatası yaptığını tespit etmiş ve bağlantıyı uygun hale getirince kontaktör yapışma olayı gitmişti.

Hata neydi peki hocam?

Saygılar....

Yıldız üçgen olduğu için 3TF44 normal şartlarda (sahte olmasın) yeter.

Bu ne makinesidir demeraj akımı nedir. Üçgene geçişte akımlar ne seviyeye düşüyor. Voltajlar nasıl ... ?

Fan, kırıcı gibi makine ise normal şartların dışına çıkılmış olabilir ....

Eğer, hep aynı kontaktör kontakları yapısıyorsa, palet yayları gevşek , değişik ise gerılım düşüklüğü vardır, bobın tam çekemıyor olabılır.
Arkadaşımız baglantı şeması ıstemiş, iema dogrudur da yapılan montajda aksaklık varsa nasıl anlıyacaksınız.

Arkadasin dedigi gibi 3tf46 kullanmalisin. Baska sorun yok ise.

Konu kontaktör seçimi gibi yanlış bir mecrada tartışılmasın.

Basitçe 22 kW motor 44 amper çeker yıldız üçgen olduğu için akımın yarısı ana, yarısı üçgen üzerinden geçer 44/2= 22 Amper kontak akımı bulunur. ( Kontaktör ve termik için Hesaplamalarda ana akımın %58 alınır 44 x 0,58=25 Amper yeterlidir). 3TF44 anma akımı 32 Amperdir dolayısı ile kullanılan kontaktör uygundur. Yıldız kontaktörü ise kısa süre devrede kaldığı için 1 küçük akımlısı yani 3TF43 seçilebilir.

Zeybek Üstadımızın dediği gibi yaylarda, nüvede bir sorun olabilir. Eğer kontaktör kontaklarının dışında komple değişti ise sorunu başka noktada aramak gerekir.

Son düzenleme:
hangi kontaktörünüz yapışıyor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler