Kombi petekleri yavaş ısıtıyor, harlayarak yanmıyor

latent35

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Bosch condens 2000 kombim musluk suyunu ısıtırken kuvvetli biçimde harlayarak yanıp suyu hızlıca ısıtıyor fakat petekleri ısıtırken çok yavaş harlamadan yanıyor dolayısıyla ısınması çok yavaş oluyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Eskiden petekleri ısıtırkende harlayarak yanardı.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar merhaba,

Bosch condens 2000 kombim musluk suyunu ısıtırken kuvvetli biçimde harlayarak yanıp suyu hızlıca ısıtıyor fakat petekleri ısıtırken çok yavaş harlamadan yanıyor dolayısıyla ısınması çok yavaş oluyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Eskiden petekleri ısıtırkende harlayarak yanardı.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Petekleri temizletip Bakım yaptırın.

Yeni tip kombilerde ECO modu vardır. Bu modda kullanılıyorsa tasarruf amacıyla yavaş ısıtma yapıyordur

Yeni tip kombilerde ECO modu vardır. Bu modda kullanılıyorsa tasarruf amacıyla yavaş ısıtma yapıyordur.
Hocam bu eco moddan nasıl çıkabiliriz peki?
Petekleri temizletip bakım yaptırın.
Hocam petekler ile ilgili olsa, kombi çıkışında yine su sıcak olmaz mı? Kombi çıkışında su ısınması çok yavaş, musluğu açtığımda su daha hızlı ısınıyor. Musluğu açtığımda kombi daha fazla alevleniyor, petekleri açtığımda bu alevlenme yok

Garantisi yok, petekler üzerinden havalarını aldım, yanma ile ilgili bir sorun var gibi, musluk modunda gürül gürül alev var, petekleri açınca yavaş yavaş ısınıyor

Sirkülasyonda sorun olabilir. Önce kombi altındaki ısıtma borusundaki süzgeçi söküp temizleyin. Önce vanalarını kapatın. Yine bir miktar su akacaktır. Sorun çözülmese devridaim/sirkülasyon pompasına yönelin. Geçen gün bizim kombide benzer bir durum olmuştu. Farkı şu ki ısıtma taraftaki boru ısınmasına rağmen sıcak su radyatörlere gitmiyordu ve aşırı ısınma sonucu alev sönüyordu. Önce bahsettiğim su filitresini söktüm. Filitrede sorun yoktu yinede iyice yıkadım. Yerine taktım sorun devam etti. Sonra sirkülasyon pompasının ayarını son kademeye aldım ve sorun çözüldü.
Çözüm olmazsa ısıtma sensörlerine bakılmalı.

Sirkülasyonda sorun olabilir. Önce kombi altındaki ısıtma borusundaki süzgeçi söküp temizleyin. Önce vanalarını kapatın. Yine bir miktar su akacaktır. Sorun çözülmese devridaim/sirkülasyon pompasına yönelin. Geçen gün bizim kombide benzer bir durum olmuştu. Farkı şu ki ısıtma taraftaki boru ısınmasına rağmen sıcak su radyatörlere gitmiyordu ve aşırı ısınma sonucu alev sönüyordu. Önce bahsettiğim su filitresini söktüm. Filitrede sorun yoktu yinede iyice yıkadım. Yerine taktım sorun devam etti. Sonra sirkülasyon pompasının ayarını son kademeye aldım ve sorun çözüldü.
Çözüm olmazsa ısıtma sensörlerine bakılmalı.
Bahsettiğiniz sorun bendede vardı, pompa rotoru sıkışmış, pompanın yenisini alıp değiştirdim, filtreyide hazır sökülmüşken temizledim, bu arada pompa son kademede

Hocam bu eco moddan nasıl çıkabiliriz peki?

Hocam petekler ile ilgili olsa, kombi çıkışında yine su sıcak olmaz mı? Kombi çıkışında su ısınması çok yavaş, musluğu açtığımda su daha hızlı ısınıyor. Musluğu açtığımda kombi daha fazla alevleniyor, petekleri açtığımda bu alevlenme yok
Kombinin kullanma kılavuzunu bulmalısın.
Kombi ekranında alev şiddetini gösteren bir gösterge var mı?
Modülasyonlu olarak tabir edilir. Yoğuşmalı tüm kombilerde mutlaka modülasyon özelliği bulunmaktadır.
Bunu test için su sıcaklığını mümkün mertebe yüksek 60-70'C gibi ayarlayarak görebilirsin.
Yüksek sıcaklıklarda alev şiddeti artıyorsa durum normaldir.
NOT:
Bazı kombilerde tesisat basıncı 1 BAR altına düşünce de benzer durum olabiliyor diye hatırlıyorum. Senin kombini bilemediğim için bu konuda birşey diyemem.

Merhaba Mr-Yamyam,
kombi modeli condens 2000w, zwb24 1AR23S6400
Ekranda alev işareti var, sıcaklığı 82 dereceye çıkarsamda alevlenme şiddeti artmıyor. Benimde şikayetim bu alevlenme şiddetinin artmaması, Basınç şuan 1.5 bar da.
Dikkatimi çeken nokta, musluk suyunu açtığımda bacadan buhar halde duman çıkarken, petek modunda buharlaşmadan damla damla bacadan aşağı yoğuşma oluyor.

Babamların kombisinde 5 dk içerisinde peteklere el değmiyor. Fakat benimkinde dediğim gibi çok yavaş ısınıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri