Komütator anahtar

bahadır67

Üye
Herkese merhaba arkadaslar, ustalar kafama cok takilan bir soru var simdi bir adet komutator anahtarimiz var ve bunun iki lamba çıkışıda ayni borudan gecip tek biryere gidiyor ama buraya sadece tek ampul bagli lamba cikislarinin ikisinide tek duya bagladik ve anahtarin iki tarafinida kapattigimizda bir sorun olurmu Teşekkürler..

Sent from my GT-I9300 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Herkese merhaba arkadaslar, ustalar kafama cok takilan bir soru var simdi bir adet komutator anahtarimiz var ve bunun iki lamba çıkışıda ayni borudan gecip tek biryere gidiyor ama buraya sadece tek ampul bagli lamba cikislarinin ikisinide tek duya bagladik ve anahtarin iki tarafinida kapattigimizda bir sorun olurmu Teşekkürler..

Sorun olmaz ama neden böyle birşeye gerek duydunuz?

Hayır olmaz meraklanmayın. Yalnızca komütatör anahtar üzerinde 2 anahtar düğmesi oldugu için hangisine basarsanız ordan yanar. Hangisini açarsanız tekrar ona basarak söner. 2 tane düğmesine aynı anda açarsanız yine yanar ve 2'sini kaparatarak söndürürsünüz.

Sanırım sizi endişelendiren 2 düğmeye basınca lambada çift faz olacağı korkusu.;)

Aslinda ben duymadim dun bir eve avize baglamak icin gittim fazla lambali avize baglayabilmek icin komutator koymuslar ve iki fazi birbirine baglamislar o sekilde duruyodu bende direkt bagladim birini sokmek aklima gelmedi bu yuzden kendimle savasiyorum dunden beri ve iki anahtari kapatip denemede yapmadim en buyuk hatam bu oldu yalnis bir davranis oldugunun farkindayim fakat bu sekilde bagli buldugum icin o sekilde bagladim hatta bugun deneme bile yapmayi dusundum is cikisi.ben daha once bir ustanin yaninda calisiyodum ek is olarak yeni yeni kendim isler yapmaya basladim ama hergun farkli seyler cikabiliyo insanin karsisina anlasilan ogrenilecek cok sey var...

Hayır olmaz meraklanmayın. Yalnızca komütatör anahtar üzerinde 2 anahtar düğmesi oldugu için hangisine basarsanız ordan yanar. Hangisini açarsanız tekrar ona basarak söner. 2 tane düğmesine aynı anda açarsanız yine yanar ve 2'sini kaparatarak söndürürsünüz.

Sanırım sizi endişelendiren 2 düğmeye basınca lambada çift faz olacağı korkusu.;)

Aynen öyle oldu hocam cevablar icin tesekkurler bu sekilde baglamanin eksisi isigi kapatmak istedigimizde iki anahtarda kapali ise ikisinide acmak.
Saygilar.

Çok canınızı sıkıyorsa bir adi anahtar alın ve 2 lamba çıkışını birbirine bağlayıp adi anahtarın bir kutbuna girdiğiniz zaman olay biter.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri