Klima Nedeniyle Lamba Işığı Azalıyor

erdvil

Üye
hayırlı akşamlar sayın arkadaşlarım.aklıma geldi bu konuyu yayınlamam gerekiyor.1 hafta önce mutfakta sigara içerken birden mutfak ışığının karardığını farkettim.yaklaşık yarım saat mutfakta oturdum.sık sık aralıklarla devam etti bu ışık düşüşü yada gerilim düşüşüde diyebiliriz.yan taraftaki komuşumuzun klima dış ünitesi.bizim balkonun arka duvarına monteli.şunu farkettim klima dış ünite devreye girdiği vakit dediğim gibi bizim mutfağın lambasında ışık düşüşü oluyor.bizim daire ile komşunun elektrikleri tamamen bağımısız. bu neden kaynaklanablir.teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Komşunuzun ve sizin daireniz aynı fazdan beslendiği için klima kalkış yaptığı zaman gerilim düşümü oluyor. Kompresör kalkışta yüksek akım(demeraj akımı) çektiği için voltaj düşüyor. Mümkünse gerekli işlemler yapıldıktan sonra enerji aldığınız fazı değiştirtebilirsiniz panodan.

sayın klimacı arkadaşım bu problem sık rastlanılan bi durummu? eğer fazın değişmesi gerekiyor ise yarından tezi yok sayaç panosunda bizim dairenin sayaç giriş fazını değiştirim.

sayın klimacı arkadaşım bu problem sık rastlanılan bi durummu? eğer fazın değişmesi gerekiyor ise yarından tezi yok sayaç panosunda bizim dairenin sayaç giriş fazını değiştirim.

Sayaç giriş çıkış kablo kesiti nedir acaba? Kablolar düşük kesitte kullanıldıgı için de gerilim düşümü yaşanıyor olabilir.

apartman 4 katlı 3 faz geliyor. direkten panoya 4*16 kablo geliyor. 3*80a v otomat var kofrada.

apartman 4 katlı 3 faz geliyor. direkten panoya 4*16 kablo geliyor. 3*80a v otomat var kofrada.

Merhabalar Sn.Erdvil ;

Açıkçası kablo tam sınırda seçilmiş. Havada 80 A geçebilir şeklinde gösterilmiş.

Sn.Öğretmen27'nin belirtmiş olduğu gibi sayaç kablonuzun kesitine bakınız.

Tavsiyem ise Klimanın bulunduğu dairenin fazından başka bir faza bağlantı yaparak bu sorundan kurtulmanız mümkündür.

Maalesef bu durum sık olarak karşılaşılan bir sorundur.

Karşımızda bir apartman var.

Orda da bir klima var 24kBtu. Şansa fazlarımız aynı. Karşı apartmanın kliması kalkış yapıyor bizim evin voltajı düşüyor. Apartman , kolon hattı bile aynı değil ama o halde bile voltaj düşüyordu.

Ne yazıkki sık karşılaşılan bir sorun. Çözüm olarak faz değişimini öneriyorum..

değerli arkadaşlarım 4*16 kablo direkten yer altına girip o şekilde geliyor. 3*80A v otomata girip ordan sayaç dağıtım otomatlarına 6mm lik kablo ile sayaç bağlantıları yapılıp daire kat panolarına kadar 6 mm kablo ile beslenmektedir.

değerli arkadaşlarım 4*16 kablo direkten yer altına girip o şekilde geliyor. 3*80A v otomata girip ordan sayaç dağıtım otomatlarına 6mm lik kablo ile sayaç bağlantıları yapılıp daire kat panolarına kadar 6 mm kablo ile beslenmektedir.

Merhabalar...

Kesitler Uygundur. Benim görüşümle tek çözüm faz değişimi olacaktır.

Saygılarımla..

Sadece mutfak ışığı mı yoksa diğer odaların ışıgı da mı kararıyor?

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri