Kendi Yaptığımız Hatalar

peki hiç çırak yetiştirdinizmi eskiden çıraklar bişey öğrenmesin diye ustalar ya bağırır kovardı yada onlar sorsalar bile cvp vermezler terslerlerdi

Bende yasadıgım bir olayı anlatayım meslekteki ilk yılım liseden yeni mezun olmusum bir insaatın elk. ihtiyacı için santiye panosu kurmaya ustamla gittik.yas daha 17 tabiri caiz ise hanım evladıyız.usta da 50-55 yaslarında bana bu kazma ve küregi al suraya kablo için en az 50 cm kanal aç kabloyu kanala yatır dedi. mesefede 10-15 metre anca var. ben işe basladım ustada panoyu monte etti ve gitti ben kazmaya devam (bu arada santiye kus ucmaz kervan gecmez yerde) yorgunluk ve açlıkla birlesince kanalın son 1.5-2 metrsini 10cm ya actım ya acmadım.baslarım dedim böyle aşkın ızdırabına ustam daha bana yemek getirecek derken o sinirle kabloyu yatırıp üstünü bir miktar inşaat kumu ile örtüm sonrada molozla kapatım bizim usta tabi diger santiyeleri gezip beni almaya geldiginde hava artık kararmıştı tabii ben hala ac ve susuz.ne yaptın dedi. bende senin istedigin gibi oldu usta tamam deyip aracla ordan ayrıldık.bir gün sonra ozamanlar tek ten elemanlar gelip sayac kontrolu yapıp enerji verdiler. bu arada insaat için kum demir çimento aracları geliyor gidiyor hepside daha geniş yer varken kasıtlıymış gibi bizim kabloyu çektigimiz yerden geçiyorlardı. Panoyu koydumuzun 5 günü dükkanı müteahit aradı gelin kablonuz patladı dedi bindik gittik o son 1.5-2 mt 10 cm gömdügüm yerden kablo ezilerek kısa devre olmuş kamyon geçerken.ustadan bir güzel fırca yedik.kabloyu onardık tekrar kanal açtık ve kablo yu gömdük allahtan kabloda pay vardı.

hangi birini yazıyım:) büyük patlama olmasada ufak KISA devreler hep oluyo.
mesela bir gün daha kalfalk dönemlerim.ustam hurda çikaricam diye elime bi demir testeresi verdi ve sahadaki şantiye panasuna giden yarsı toprak altnda kalan 4,10 kabloyu kesmemi istedi. ben kesmeye başladim ve ark olunca hemen biraktim tabi ama trsmadm dese yalan olur. içindeki çelik zırh ve nötr temasından ark yapti fazin birine yada ikisine gelsem zaten izolesiz olan testere agziyla beraber bi kaza geçiricektim. bu aklıma gelen sadece biri:)))

Bende bi çok kez hata yapıyorum şimdilerde bile hata söz konusu gecenlerde bi arkadasımın meblan makinası var (mobilyacıların kullandıgı yaklasık minibus buyuklugunde bi alet) bi arıza söz konusu olmus makina acil calısması lazım memleketin sivrisi benim ya pako arızalanmıs ve orda 3 kişi daha var onlarda oto elektrikçisi , elektrikçi ve beyazesya tamircisi enerjiyi kesmemisler ben o halde pakoyu söktüm 3 konumluydu salterin kontagını direkleyip tekrar takarken gümmmm sonradan abilerimiz grupveotomatı acık oldugunu farkettiler de benimki benden gecti anladım ki kimseye güvenme mumkunse enerejiyi kendin kapat

elektrikte deneme yanılma yolu çok büyük hatalara neden olabilir. bu nedenle bilmediğin yerleri sorman ve araştırman gereklidir. aksi halde can ve mal kaybına neden olabilirr.
zaten sen araştırmak istediğinde çok yarıdmcı olan bulursun.

tabiki tecrübe buna deniyor hata yap tekrarlama usta ol hata yapmadan usta olunmaz

Sabah 5.30 uykum var birde arıza operatör acil stop a yakın bas dedim bastım dedi (ama basmamıs) makina 360 derece dönen bişey sensör görmüyordu eğildim gösterdiğim anda makina oldu tenis reketi benmi tabe tenis topu oldum.:D biraz yara bere dizimde de biraz yırtılmayla kurtulduk kulağıma küpe oldu en büyüğünden meslektaşımdan başkasına güvenmem

Son düzenleme:
İnsan hatası denen şeyi nekadar kuralcıda olsan kontrolcüde olsan ortadan kaldıramzsın. burada yazılan anılardan anladığım ve kendi tecrübelerime bakarak. Çünkü %100 hata engellenemez. Keşke engellenebilse ama olmuyor. Şu ana kadar kendime amatör bile diyemem ama dikkatli çalışmaya özen gösteririm. ama benimde bir anım var. amatör elektronikçilikte var. Bilim ve Teknik dergisinin sıkı bir takipçisiyim. Oradaki elektronik köşesindeki köşesinde gördüğüm her devreyi tapıyorum. baktım havya çalışmıyor. açtım baktım yaptığımı zannettim ama trafolu havya elimde patlayıp ortalık kararınca anladımki bişeyi yanlış yapmışım. Neyi yanlış yaptığımıda anlayamadım. Nedeniyse havyadan geriye pek bişey kalmamasından ve kalanlarınında kömür olmasından :=)

bilgisayar sektöründe çalışıyorum parmaklarımı printera kaptıran tek kişi değilimdir umarım :D

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri