Kazan sistemi - otomasyon

haykiris06

Üye
merhaba arkadaşlar .. ben bir sistemden bahsedeceğim. 2 kazan 3 depo var .. içlerinde yağ var ..Operatör panelinden kazan ve depolardaki yağ mıktarlarını görebilişyorum .. ayrıca aralarında yağ transferı yapabılecegım .benı bu noktada programı ılgılendırmıyor , yanı benı ılgılendıren noktası yag tanklarındaki yağ sevıyesını operator panelınden gorebılmem için kullandıgım sensorler gerilim boluculu ve manyetık prensıble calısan , kazanda ki yağ mıktarını 0 ve 20mA aralıgında dısarı yansıtan markası onemlı değil http://www.weka-ag.ch/weka/kategorie/WEKA_Flyer_TLI_TR.pdf benzer bir ürün olsun. ayrıca sistemler arasında aktuatorlu vanalar kullanılsın . ( Pnömatik Aktüatör, Proval A210 Pnömatik Aktüatörler | PROVAL örnek ) ben bunları plc ıle kabaca nasıl haberlestiripte operator panalıne yansıtıyorum .. ayrıca bu aktüatörlerin iç yapısı nasıl ? hepsınde aynımdıır yanı pid varmış araştırdıgım kadarıyla nerede ne amaçla kullanılır , işte iç yapısı kabaca .. yardımcı olursanız sevınırım

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
bu operator panelınden okunması tamamen Scada herhadle .. tam olarak buna mı scada dıyoruzç

peki yaw scada hakkında suanda pek bilgim yok .. yalnız yınede bu 0 ve 20mA degerlı nasıl alıpta ekrana sevıye olarak yansıtıyor allah allah :( cevap arkadaslar sabahtan berı kafayı yıcem :)

plc sıstemıyle scada arasındakı tam fark ne acaba ? yanı plc ılede nem sıcaklık vs algılayabılıyormusuz .. bunu operator panelınemı yansıtamıyoruz ... yw ne bıleyım benım gordugum plc 1.motor 5dk 2.motor 10dk calıssın vs vs

Son düzenleme:
Arkadaşım sensörden aldığın 0-20 mA değerini analog kartına bağladığın zaman bir değer görürsün bu değer 0-20 mA değildir analog bir değerdir. Daha sonra bu değere sen matematiksel bir işlem uygulayacaksın yani iş yazacağın programda bitiyor. Yani transmitterden 0 mA alırken okuduğun analog değerle 20 mA alırken okuduğun değeri kullanacaksın. 0 da 0 , 20 de 100 olacak şekilde. Daha sonrada bu değerleri çıkış olarak bir DB ye atarsan ekrandan istediğin şekilde görürsün. Eğer program konusunda takılırsan sana yardımcı olabilirim. Bence üzerinde biraz uğraş eğer bir sonuca varamazsan yardımcı oluruz. Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Geri