kasa çalışıyor ama monitör ve klavye çalışmıyor

Arkadaş
arkadaşım çözüm basit bilgisayar çalıştığı için tabii.elektrik fişini çek,anakart üzerindeki pili çıkar,anakart üzerinde cmos yazan yerde 2 tane ayak var onlara metal birşeyle dokun bios sıfırlanacak.5 dakka bekle sonra pili tak fişi tak çalıştır okadar.bu çözüm bilgisayar ışığı yanıpta monitöre görüntü gitmiyor diyen herkes için.
3 kağıtçı tamirçiler sizden tonajla para isterler yok o parça gitmiş yo bu parça gitmiş diye.
şunu unutmayın bilgisayara kolay kolay zarar gelmez vede parçalara.
ben çalışır vaziyette iken yerde yatıktı içine koca bir bardak kola döküldül.tabiiki küt diye gitti. parçaları tek tek söktüm kuruladım işlemciyi buzlukta 4 dakka beklettim geri topladım genede çalıştı.
eğer bir sorun oluşursa parçaları sökün geri takın düzelir.tamire para bayılmayın.
ım videon yokmu yha şimdi ben o kadarda iyi bilmiyorum ama görsem yaparım yaani görsel felan yokmu bu arada tşk en mantıklı cevap seninki gibi gözüküyor ama daha denemedim bakıcaz

Merhaba,
Sorununuz devam ediyor mu bilmiyorum ama sorunu direk iç donanımlarda aramak yerine dışardan içeriye doğru aramanızı tavsiye ederim. Bir başka arkadaşta bahsedeceğim yere değinmiş ama sanırım galeye alan olmamış. PSU(Power Supply) kontrol edin. Muhtemel stok olarak kasa üzerinde gelen bir psu kullanıyorsunuz ve watt değeri düşük olduğu için diğer donanımlara vermesi gereken uygun voltajları stabil veremediği ve muhtemel kondansatörleri miyadını doldurduğu için anakart alması gereken enerjiyi tam alamamaktadır. Farklı ve şuan kinden yüksek watt değerli bir PSU ile denemenizi tavsiye ederim. Sorununuz büyük bir ihtimalle çözülecektir. Biosla, ramle veya diğer bir donanımla alakalı olsa cd rom hdd vb direk powerdan beslenen parçaların çalışmaması ne alaka? Tüm bunlara rağmen hâla bilgisayarınız açılmıyor ise sorununuzu detaylı olarak tekrar tanımlayın ki size kesin bir çözüm yolu sunabilelim. Şuan sorununuz genel ve buun biraz daha özelleştirilmesi gerekmektedir.

İlk start verdiğinizde, bilgisayarınızı kasa kapağı açık halde gözlemleyiniz ve sırasıyla meydana gelen olayları anlatınız. İşlemci fanından tutunda kasa ışıklarına, kasa ışıklarından buzzer sesine kadar dikkatle inceleyip bizimle paylaşınız.

Not: Statik elektrik yükü zaman zaman sistemin açılmasını yada önyükleme ayarlarının bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlarda bilgisi olmayan, ben söküp takamam diyen kullanıcıların en basit yapacağı işlem power kablosunu sökerek açma kapama düğmesine bir kaç sn. basılı tutup elektronik devre elamanları üzerindeki yükün boşalmasını sağlayarak sorunu çözüme kavuşturabilirler. Yalnız sizin sorununuz statik enerji yükünden kaynaklı görünmemektedir.

Son düzenleme:
Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Ayni problem bendede var.Dun film izlerken bir anda gitti maunse ve klavyede isik yok ayrica ekranada goruntu gelmiyor.Sokmedigim parca kalmadi iki ad. ekran karti buldum onlarla denedim bios pilini cikarip baska pil taktim cd roomu komple soktum ramleri tek tek denedim nafile.Makina aciliyor tum fanlar calisiyor ama ekran maunse klavyede sorunum var pc den anlayan biri degilim donanimsal olarak söküp taktim ve hepsini iki ayda bir temizlerim neden bir anda bu denli birsey oldu anlamadim.Sanirim teknik bilgisi olup da sorunuma bir cözüm sunabilicek arkadaslar vardir insallah iyi calismalar herkeze.

Ayni problem bendede var.Dun film izlerken bir anda gitti maunse ve klavyede isik yok ayrica ekranada goruntu gelmiyor.Sokmedigim parca kalmadi iki ad. ekran karti buldum onlarla denedim bios pilini cikarip baska pil taktim cd roomu komple soktum ramleri tek tek denedim nafile.Makina aciliyor tum fanlar calisiyor ama ekran maunse klavyede sorunum var pc den anlayan biri degilim donanimsal olarak söküp taktim ve hepsini iki ayda bir temizlerim neden bir anda bu denli birsey oldu anlamadim.Sanirim teknik bilgisi olup da sorunuma bir cözüm sunabilicek arkadaslar vardir insallah iyi calismalar herkeze.

İşletim sisteminiz nedir? ekran kartı denedim demişsiniz neye göre nasıl denediniz? Taktığınız yada takacağınız ekran kartları, işletim sisteminiz yada anakartınızla uyumlu mu? Uyumlu olmayan ekran kartı takmanız durumunda sıfır dahi olsa ondan da görüntü alamayacaksınızdır.
Ya arkadaşlar sıkıntınız var tamam anlıyoruz da rica ediyorum yazdıklarınıza dönüp bir bakın. Sonra, ha tamam bu yazı anlaşılır olmuş deyip mesajı öyle gönderin. Bir hışımla olan biteni karışık bir şekilde yazıp milletten cevap beklemeyin. Belki monitörünüz arızalandı, ekrana görüntü gelmediği için mause ve kalavyeyi kullanamıyorsunuz, belki vga çıkışınız arızalandı bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey var oda bu şekilde cevap beklemekle sağlıklı sonuçlar elde edemeyeceğinizdir. Siz doktora gidip ben hastayım hadi nerem rahatsız bul mu diyorsunuz? Yapmayın Allah aşkına, biraz Türkçe dilimize ve yazım kurallarına dikkat ederek mesajlar gönderin...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri