Kartın Ön ve Arka Yüzünde Yanmış 2 Adet Direnç.Fabrikasyon mu Yoksa Tamirci mi Eklemiş ?

Soru güncellendi.

Merhaba.

Eski bir kasetçalarım var.
Hoparlörden kaset oynatırken parazit gibi ses yapmakta sık sık.
Kasetin oldugu mekanizmanın üstünde,mekanizmayı çeviren motorunda baglantısı bulunan bir devre kartı var.
Bu kartı söktügümde tesadüfen arka kısmında bir ufak boyutlu direnç gördüm patlamış sanırım ve tek ayagı kopmuştu lehiminden.

Devreyi dikkatlice inceledigimde,devrenin ön üst yüzünde bir büyük direncin patladıgını farkettim.Bu patlayan direncin yanında aynı boyutlarda bir direnç daha var saglam görünüyor.
Kartın arkasındaki yanmış ufak boyutlu direnç,ön yüzdeki saglam büyük boyutlu direncin ayaklarına lehimliydi.
Büyük direncin altında r158 kodu yazıyor.
Son ekledigim fotograf ona ait.

Sorularım ; ufak boyutlu direnci değiştirmek gerekiyor kaç ohm luk direnç almalıyım?
İkincisi; bu ufak direnç fabrikasyon olarak o büyük direncin arka kısmında ayaklarına lehimlenmiş mi yoksa bu bir tamirci işi midir yani ön yüzdeki büyük dirençin yenisi takılırsa devre normal hale gelir mi yoksa altınada ufak boyutlu dirençten takmak gerekir mi?

Cevaplar için teşekkür ederim şimdiden.

Ekli dosyalar

• IMG_20230903_163020.jpg
    IMG_20230903_163020.jpg
    133.9 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20230903_163111.jpg
    IMG_20230903_163111.jpg
    90.2 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG_20230903_161918.jpg
    IMG_20230903_161918.jpg
    325.3 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20230903_164122.jpg
    IMG_20230903_164122.jpg
    240.8 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20230903_164136.jpg
    IMG_20230903_164136.jpg
    346.8 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20230903_165504.jpg
    IMG_20230903_165504.jpg
    222.8 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Direnç renkleriyle değer okumayı google dan bakabilirsin.
Denedim,ancak hata yapmak istemediğim için konu açıp,sizlere danışmak istedim.
Büyük olan direnci şimdi çıkarttım.Üzerindeki renklerin oldugu kısım yanmış,dolayısıyla hangi renk görünmüyor.
Sadece kart üzerinde monte edildigi yerde R158 kodu yazıyor.
Bu direnç için ne degerde direnç alıp değiştirmeliyim?

Ekli dosyalar

• IMG_20230903_171416.jpg
    IMG_20230903_171416.jpg
    249.4 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Denedim,ancak hata yapmak istemediğim için konu açıp,sizlere danışmak istedim.
Büyük olan direnci şimdi çıkarttım.Üzerindeki renklerin oldugu kısım yanmış,dolayısıyla hangi renk görünmüyor.
Sadece kart üzerinde monte edildigi yerde R158 kodu yazıyor.
Bu direnç için ne degerde direnç alıp değiştirmeliyim?
Merhabalar
En alt sağdaki görselde, R158 kodlu direncin hemen yanında, aynı buyuklukte bir direnç daha var. Bu iki direncin değeri aynı olmali. Dikkat ederseniz devrenin yarisi A kaset calara, yarisi B kaset calara çalışıyor. Biri için geçerli olan diğeri içinde geçerlidir.
Ek: Tersten lehimli olan direncin değeri 20 ohm. Aslında bu direnç, son çıkardığınizin yerine lehimlenmis olmalı. Bir kısım tamirciler, yanmış bir eleman tespit ettiklerinde, yanmış elemanı sökmeden onun uzerine yenisini lehimliyor.

Son düzenleme:
Merhabalar
En alt sağdaki görselde, R158 kodlu direncin hemen yanında, aynı buyuklukte bir direnç daha var. Bu iki direncin değeri aynı olmali. Dikkat ederseniz devrenin yarisi A kaset calara, yarisi B kaset calara çalışıyor. Biri için geçerli olan diğeri içinde geçerlidir.
Ek: Tersten lehimli olan direncin değeri 20 ohm. Aslında bu direnç, son çıkardığınizin yerine lehimlenmis olmalı. Bir kısım tamirciler, yanmış bir eleman tespit ettiklerinde, yanmış elemanı sökmeden onun uzerine yenisini lehimliyor.
Teşekkür ederim bilgilendirme için.
Bende benzer düşünmüştüm ikisi aynı olabilir.
Ufak direnç kartın üstündeki saglam büyük direncin ayaklarına lehimliydi.
Üstteki büyük yanan direncin ayakları boştu.
Bu arada; google'de renklerden ufak direnci hesapladım 10 ohm çıkıyor,siz 20 dediniz diğer arkadaş gibi.

Kahverengi-siyah-siyah,altın şeklinde renkleri.
Ve büyük olanın renkleri ; kırmızı,kahverengi,siyah,altın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yeniden düzenlendi. İyi bakmamisim.
21 ohm oluyor ama bu standart bir değer değil.

Son düzenleme:
10 ohm dirence denk geliyor. Sanırım yarım watt.
Şu halde,ufak olan 10 ohm ise büyük olan yanınaki saglam ile aynı ise 21 ohm googledaki hesaplamaya göre.Yani tamir edildiyse,yarı ohm degerinde bir direnç takılmış ki bu devrenin saglıklı çalışmasını saglar mı acaba?

Teşekkür ederim bilgilendirme için.
Bende benzer düşünmüştüm ikisi aynı olabilir.
Ufak direnç kartın üstündeki saglam büyük direncin ayaklarına lehimliydi.
Üstteki büyük yanan direncin ayakları boştu.
Bu arada; google'de renklerden ufak direnci hesapladım 10 ohm çıkıyor,siz 20 dediniz diğer arkadaş gibi.

Kahverengi-siyah-siyah,altın şeklinde renkleri.

Ve büyük olanın renkleri ; kırmızı,kahverengi,siyah,altın.
Bende baktım ama anlayamadim. Under Ground ustanin gördüğü doğrudur deyip aynısını yazdım.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri