Kapasitiften Cezaya Giren Bir İşletmeye Gidiyoruz İlk Yapacağımız Ne Olmalıdır?

ölçüm ag den ama şöyle bir sey var
burayı bir site gibi düşünebiliriz
400 kva bir trafo var
gelen enerji panoda 2 ye bölünmüş
biri yaklaşık 50 kva gücünde bir abonenin sayacı...(ortak kullanımda olan ve ortak ödenecek olan)
bu kısımda sadece bu abone var diğer kısmında ise diğer kullanıcıların (blokların) ana tmş leri var.
bu tmş lerden de abonelerin sayaçlarına gidiyor.
diyeceğim şu ki her ne kadar baraları ayrı da olsa dairelerin çektiği enerjiden dolayı RGKR yanlış ölçüm yapabilrmi

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İfadenizden,abonelerin,konut olduğu anlaşılıyor.Konutlar için,reaktif enerji tarifesi uygulan-
mıyorki.

İfadenizden,abonelerin,konut olduğu anlaşılıyor.Konutlar için,reaktif enerji tarifesi uygulan-
mıyorki.
bu konuyu açıklayan mevzuatı bulamadım...
hangi kanun ,yönetmelik veya tebliğ bu konuya açıklık getiriyor acaba
(sadece ELEKTRİK PİYASASI MÜŞTERİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ nde kurulu gücü 50 kva dan fazla olan falan diyor)

Ekteki mevzuatın 8. maddesine bakınız.

Ekli dosyalar

• 20 dağıtım şirketi tarife uygulama esasları.doc
    131 KB · Görüntüleme: 58
ben olsam ilk önce kondansatörlerin akımını ölcer saglam oldugunu gördügümde ise cezadan kurtarmak için ise aktifi ve reaktifi yazdırırdım bunun için ise kompanzasyonun bir yada iki kademesini devreden cıkarıp aktif ve reaktifi yazdırırdım cezadan cıktıktan sonrada sigotrtasından tut kondansatörüne kadar tam caplı bi inceleme yapardım suan entesin 3 fazlı röleleri cıktı onlardan kullanım arttı ceza olayı baya bi azaldı bu röle dengesiz yükü atyarlıyabiliyo sizin yapmanız gereken sadece bazı kademelere 220 v luk dondansatör baglamanız saygılarımla

kontaktörlerse yapışma varmı onu kontrol et eger yoksa bu iş uzun bir uzman götür akım trafoları cihaz yükler v.s çok karışık anlatmakla bitmez problrmi tespit etmen gerekir

faz başına düşen akımların dengeli olup olmadığına bakarım.

Kontaktörlerde yapışma yoksa, röle ayarları düzgünse, kompanzasyon sistemi iyi analiz edilmeden, rasgele kondansatör değerleri seçilmiş olabilir, veya kademe sayısı ve kademelere uygun kondansatör dağılımı yapılmamış olabilir. Sistemin hesabını yapar uygun kademe ve kondansatör seçimi yaparım.

arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim çok yararlı bir site olmuş böyle bir meslek dayanışması çok güzel hepinize selamlar

bir binanın kapasitif sayacı 1260 endüktif 150 imiş kapasitiften ceza yiyoruz ne yapmalıyız

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,357
Kullanıcılar
450,218
Son üye
ORHAN54411987

Yeni konular

Geri