kapasitif sorunu

yatusa

Üye
arkadaşlar büyük bir mağazada çalışıyorum işyerinde reaktif akım çeken bir cihaz yok buna karşılık elektronik trafolu 75 w metal halide ampullü 800 civarında aydınlatma var reaktif %1 kapasitif %25 çıktı pano hiçbir zaman kondansatör devreye almıyor ihtiyaç hissetmediği için yapışık kontaktör gibi arızalı bir durumda yok ben elektronik trafoların içindeki kondansatörlerin buna yol açtığını düşünüyorum bu tip tesisatı olan yerler için farklı bir uyulama var mı ne yapmalıyım paylaşırsanız sevinirim teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadasım kapasitif enerji yazması için fazla kompanzasyon yapması gerekir onun için dikkat et kondansatörlerde devrede olan olmasın yada armatürlerin üzerine küçük mikrofarad cinsinden kondansatör takılmış olabilir

bu konuyu biraz teknik olarak açabilirminiz?teşekkürler

Lambalarınız sistemi kapasitif alanda çalışmasına neden olmakta, ama bunun miktarı nedir ne kadarlık bir reaktör bağlamamız gerekir bunun hesabını yapmanız icap etmektedir. Bunu nasıl yapacağınızı izah edeyim;

akım trafosu dönüştürme oranı: örneğin P/5 yani oran değeri 10
1 saatlik 8.8.0 son endeks değeri - ilk endeks değeri : örneğin fark endeks 0,25
Not: Saatlik endeksleri farklı saatler için ayrı ayrı yapıp en yüksek farkı referans almak gerekir.
Reaktör güç değeri = Qr = 10x0,25 = 2,5kVAr

İşin teorik hesabı bu ancak bu hesaplama fazların dengeli olduğu kabulüyle yapılır. Oysaki sizin sisteminiz muhtemelen dengesizdir, bu durumda reaktif güç kontrol rölesi üzerindeki her faz için harcanan enerji değerlerini takip ederek her faz için ayrı tek faz reaktör kullanmanız gerekir veya üç fazlı reaktör gücü bir miktar fazla seçilir dengesizliği kompanzasyon sisteminizdeki tek fazlı kondansatörler düzeltir. Tercih sizin.

Ekstra bilgi: O.G. abonesi tesislerde sabit kondansatör gücünü belirlemek için aynı metod kullanılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,404
Kullanıcılar
450,302
Son üye
mel112

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri