kabloları nasıl çekebilirim

laempe

Üye
merhaba arkadaşlar,ag panomla trafom arasında 15 metre genişliğinde bir alan var kabloları burdan geçirmek zorundayım kabloları geçireceğim yerin zemini kayalık çekeceğim kablo 3*150+70 iki adet bu zemin daha sonra yol olacak fabrika sınırları içinde nasıl bir sağlıklı geçiş yapa bilirim iyi çalışmalar

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
selam birader 15 metre fazla uzun degil kabloların geçeçegi yeri 50 cm genişletip kanalı u şeklinde üstü sonradan kapatılmak süretiyle beton yaptırabilirsin ayrıca zemine ve kabloların üzerine çakılsız ince mil veya kumlaman gerektigini hatırlatırım size ondan sonra üzerini kapatabilirsin

arkadaşım bir yerde görmüştüm boruların içinden geçirmişlerdi her bir kabloyu bir sakıncası olurmu geçici olarak borulardan geçirsak dediğin gibide yol yapılırken kanalı hazır hale getirsek

boruları iyi ek yapmalısın yoksa agır vasıtalar geçtiginde ek yerinden çabuk kırılır.ayrıca ince kumla kamufle yapmamda daha iyi olur 15 m çok fazla değil.

arkadaşım kullanmayı düşündüğüm boru bu yer altından giden mavi su boruları işimi görürmü bunların içinden geçireceğim.

merhaba arkadaşlar,ag panomla trafom arasında 15 metre genişliğinde bir alan var kabloları burdan geçirmek zorundayım kabloları geçireceğim yerin zemini kayalık çekeceğim kablo 3*150+70 iki adet bu zemin daha sonra yol olacak fabrika sınırları içinde nasıl bir sağlıklı geçiş yapa bilirim iyi çalışmalar

Sn laempe
Geçiş güzergahınızın yola dönüşeceğini belirtmişsiniz.Eğer trafo ve ana panonuz ileriye dönük kalıcı ise yol kotunu öğrenin, kazınızı bu kota göre yaptırın kaliteli çift cidarlı boru kullanın
30_12.jpg

bulamıyorsanız beton küng döşetin Yolu ancak bu şekilde geçebilirsiniz. Pimaş tavsiye etmem zamanla kuruyup çatlıyor çökmeye sebebiyet verebilir.

Alpek kablolar ıle yolu havadan gecebılırsın. yalnız fabrıka demıssın gececek araclarında max. yukseklık kot farkınıda hesaba katarak dırekler aracılıgıyla yolu gecıp iletkeni trafo yada panona ulastırabılırsın.

(sadece alternatıf olarak soyluyorum tasvıp ettıgım ve uyguladıgım bır konu degıldır)

Alpek kablolar ıle yolu havadan gecebılırsın. yalnız fabrıka demıssın gececek araclarında max. yukseklık kot farkınıda hesaba katarak dırekler aracılıgıyla yolu gecıp iletkeni trafo yada panona ulastırabılırsın.

(sadece alternatıf olarak soyluyorum tasvıp ettıgım ve uyguladıgım bır konu degıldır)

Alpek kablolar 70mm2'ye kadar imal edilirler ve aluminyum iletkenli olduklarından kablo dirençleri bakırdan fazla olduğundan bakıra göre büyük kesitte seçilmelidir. Soruyu soran arkadaş 150mm2 kesitten bahsediyor dolayısıyla 2 devre 70mm2'li kabloda çekilse yetersiz kalacaktır. Ayrıca alpek kabloları kırılgan yapıları nedeniyle rüzgarlı ve sıcak iklimli yerlerde kullanmak doğru değildir uzun vadeli bir çözüm hiç değildir.
Sonuç olarak soruyu soran arkadaşın durumunda alpek kullanmak kesinlikle uygun değildir.

Ekli dosyalar

• alpek.JPG
    alpek.JPG
    88.3 KB · Görüntüleme: 17
teknik adam arkadaşım alpek kablolar bi kere 70 liği bırak 150 lik istersen 185 lik bile üretilirler ben alpek kabloyu senelerdir kullanırım yeraltında bile izalasyonu bozulmayan sağlam bir izalasyona sahiptir

teknik adam arkadaşım alpek kablolar bi kere 70 liği bırak 150 lik istersen 185 lik bile üretilirler ben alpek kabloyu senelerdir kullanırım yeraltında bile izalasyonu bozulmayan sağlam bir izalasyona sahiptir
185mm2 lik özel üretim yap ve havadan götür o alpek kabloyu nasıl çekeceğinide göster arkadaşa alternatif çözümünü belirt o zaman !

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri