Kablo mümkünse pembe renkli olsun.

elek

Profesyonel Üye
Özellikle konut uygulamalarında elinde ne varsa kullanan bazı tesisatçılar zannederim
yönetmeliğin bu maddesini hiç önemsemezler.
İç tesisat yönetmeliği madde 57;
Aydınlatma tesisatında anahtardan geçen iletkenin kırmızı, vavien anahtarın bacakları arasındaki
iletkenlerin pembe renkli olması tavsiye edilir.

İnce giyerim ince, pembe yakışır gence. ;D

önemsiz gibi gözüküyor ama çok önemli bir nokta bizim buralarda iç tesisatta aynı renkteki kabloları kullanıyorlar arıza olunca ara dur ölçü aletide kullanılmıyor ya kabloyu çekerek buluyorlar yada şans eseri şeytan ayrıntıda gizlidir

Benim fabrikada renkler konusunda tercihim,
Faz:kahverengi
mavi:nötr
sarıyeşil: bu benim tercihim değil,standart :)
Bana bir ustam öyle demişti öyle yapıyorum.Benden işi öğrenenler de öyle yapıyorlar.Dikkat ettim yabancı menşeili makinalarda da böyle.Sanırım bu konuda bir dünya standardı var.Bunlar evde de uygulansa bence iyi olur.Ben evlerde sarı renkli faz görüyorum.Evet toprağın rengi yeşildir,ya da sarı-yeşildir.Ama ne bilem sarı görünce SARIlasım geliyor toprak diye.
Ev tesisatlarında neden standart renk kullanılmaz anlamıyorum.

evet arkadaşlar standarttır

monofaz sistemlerde ; faz: kahve nötr: mavi toprak: sarı yeşil

veya yurtdışı cihazlarda (usa) faz : siyah nötr: beyaz toprak: yeşil

Hocam Kablolamalarda Renk kotlarına iç tesisat yönetmenliğine uyuluyor.SİYAH-KIRMIZI-KAHVE(fAZ)--
MAVİ(NÖTR) --SARIYEŞİL(TOPRAK) Yapı denetim Firmalarınında özellikle kesit ve renk kotlarına itina ile kontrolleri yapılıyor. Yalnız meslektaşlarımızın Aboneli mesken ve iş yerlerinde tadilatlarda aynı hassasiyeti göstermeleri gerekiyor.saygılarımla.

arkadaşlar benim yazacağım biraz ilgisiz ama forumda nereye yazacağımı bulamadım.bunun için özür dilerim.
Kablolu yayında hangi anten kabloları kullanılabilir.RG 59 /U4 Kullanılabilir mi? Şimdiden teşekkürler. ??? ??? ???

arkadaşlar benim yazacağım biraz ilgisiz ama forumda nereye yazacağımı bulamadım.bunun için özür dilerim.
Kablolu yayında hangi anten kabloları kullanılabilir.RG 59 /U4 Kullanılabilir mi? Şimdiden teşekkürler. ??? ??? ???

soru görünce cevaplamadan duramıyorum.

Kablo TV de en kullanışlısı RG-6/U-6 kablodur. Digital yayın sonuçta Ohm kaybı kaliteyi bozar görüntüyü bozar. rg 59 u4 de en ince en dandik kablodur. kullanabilirsin niye kullanmayasın. ama görüntü kalitesi aramamalısın...

Özellikle konut uygulamalarında elinde ne varsa kullanan bazı tesisatçılar zannederim
yönetmeliğin bu maddesini hiç önemsemezler.
İç tesisat yönetmeliği madde 57;
Aydınlatma tesisatında anahtardan geçen iletkenin kırmızı, vavien anahtarın bacakları arasındaki
iletkenlerin pembe renkli olması tavsiye edilir.

Ben elektrik mühendisiyim babamın da Ankara Ulus ta elektrik malzeme dükkanı var. Toptan ve perakende. Ben ömrümde pembe renkli bir nya kablo görmedim. Ha bitek dandik kırmızı kabloların boyar maddelerinin dandikliğinden bu renk görülebilir :)

Ama bilgi için çok sağol. Çok önemli bir ayrıntı öğrenmiş oldum.

merhabalar benım tahmınım türkiyede standart oluşturamadık ne yazıkkı bu konuda aslında elektrıkçiler odası olsun elektrık muhendıslerı odası olsun bu konuya önem gostermıyorlar faz notr toprak bunlar standart olmalı faz için kırmızı kahve sıyah rengı konutlarda kullanılıyor örnek tek renk kahve veya kırmızı ha bu arada notr de mavi sıyah yapanlar çoğunlukta burada alsana faz rengının ortak kullanılan yer siyah veya beyaz işin yoksa al elıne avometreyı panoda faz notur ayıkla bence bu yanlış standarda oturtulması gereken konu

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,317
Son üye
denizkurt000

Yeni konular

Geri