Kablo kesit problemi (hesaplama kontrol)

3 x 35 mm2 lik kablo işini görür

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar kolay gelsin
sınava gireceğimde
iletken kesiti hesaplama ve güç hesaplama sorusu çıkabilir.
bunları kısaca açıklayabilirmisiniz.

50 lik bakır 70 lik aliminyum kablo kullanmalısın 2.37 gibi bir gerilim düşümün olucaktır % 3 e kadar musade var :)

arkadaşlar, herkes birşeyler yazmış ama şunu yazmadan edemeyeceğim. "Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği ve Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği'ne göre: trafonun alçak gerilim çıkışından itibaren toplam gerilim düşümü tesisatın anma geriliminin;
*Aydınlatma ve priz devreleri için %6,5,
*Motor devreleri için %8'i geçmemelidir.

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği'ne göre yapı bağlantı kutusu ile sabit donanımın bağlantı noktası veya priz arasındaki toplam gerilim düşümü tesisatın anma geriliminin;
*Aydınlatma ve priz devreleri için %1,5,
*Motor devreleri için %3'i geçmemelidir.

eğer soru soracaksanız sorunun içinde trafodan itibaren mesafeyi veya yapı bağlantı kutusundan itibaren mesafeyi belirtmeniz gerekmektedir. (tarfo veya bağlantı kutusu tabirini unutmadan)

arkadaşlar merhaba.ben 32 kW lık rezistansım için 100 m besleme kablosu hesabımı yaptım. 4*16 mm2 uygun görünüyor.

%e=0,0124*100*32/32=2,48< 3 olduğundan 4*16 mm2 NYFGBY uygundur dedim.

akım hesabı olarakta P=1.73*u*ı*cosQ 32000=1.73*380*I*0.8 I=60,84A olarak buldum.

*Hesapda yanlışlık varmıdır?

60,84*2=125 A kompakt şalter koyacağım.

arkadaşlar merhaba.ben 32 kW lık rezistansım için 100 m besleme kablosu hesabımı yaptım. 4*16 mm2 uygun görünüyor.

%e=0,0124*100*32/32=2,48< 3 olduğundan 4*16 mm2 NYFGBY uygundur dedim.

akım hesabı olarakta P=1.73*u*ı*cosQ 32000=1.73*380*I*0.8 I=60,84A olarak buldum.

*Hesapda yanlışlık varmıdır?

60,84*2=125 A kompakt şalter koyacağım.

Gerilim düşümü ve akım kontrolü hesaplarınız doğru sadece gerilim düşümü hesabında payda 32 değil 16 olacak sonuç 16mm2'ye göre yapılmış sorun yok (Faz başına rezistans güçleri eşit kabulüyle). 4x16mm2 NYY kablo toprakta max. akım taşıma kapasitesi 100A bu nedenle şalter amperajnın bu değerin üstünde seçilmemesi uygun olur. 100A TMŞ uygundur Ith ayarı 0,9 yapılırsa iyi olur.

%e=0,0124*N*L/S formülü kullanabilirsin

arkadaşlar banada bi yardım ltfn.yeni başladım .açıklamalı formülüanlatabilirmisiniz.teşekkürler...

arkadaşlar banada bi yardım ltfn.yeni başladım .açıklamalı formülüanlatabilirmisiniz.teşekkürler...
Herhangi bir güce göre kablo kesiti tayini 2 aşamada tamamlanır. Bunları açıklamadan önce kısa bir not: Kısa mesafelerde gerilim düşümü çok yaşanmayacağından önce akım kontrolü yapılır daha sonra yine de tedbir amaçlı gerilim düşümü kontrolü yapılır; uzun mesafelerde ise önce gerilim düşümü hesabı yapılır daha sonra akım hesabına geçilirse daha pratik olur. Şimdi bahsettiğimiz 2 aşamayı anlatalım;
1) Akım Kontrolü
2) Gerilim Düşümü Kontrolü
1. maddeyi açıklayacak olusak;
Tek fazlı sistemlerde güç formülü P=UxIxcosphi (U=220V) iken
Üç fazlı sistemlerde P=kök3xUxIxcosphi'dir. (U=380V),
Buradan I akımını buluruz ve bu akımı taşıyabilecek kapasitedeki kablomuzu seçeriz.
2. maddeyi açıklayacak olursak;
Tek fazlı sistemlerde gerilim düşümü formülü %e=0,074xLxP/S => L(m),P(kW),S(mm^2) iken
Üç fazlı sistemlerde %e=0,0124xLxP/S dir.
%e değerleri de 'Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği'nde belirtilen gerilim düşümü değerlerinden küçük olacak şekilde hesaplanarak kontroller sonlandırılır. İyi çalışmalar..

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri