kaçlık kablo çekmem lazım

Yes111

Üye
sa ustalar mesala 2 adet piriz 1 adet lamaba için kaçlık besleme kablosu çekmem lazım olucak sigortlara 20 amper lik ( bu prizlerde arada taş motoru gibi aletlerde çalıscak ) birde ne basittinten kablo kesit hesaplama nasıl oluyor şimdiden teşekkur ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
taş motoru 11.6 amper akım çeker prizer 2.5 mm kare aydınlatma1.5 mm kablo

ustma panodan çekiceim besleme kablosunu diyorum örn(3x1 yada 4x25 gibi demek istedim )

2 hesap yapacaksın
  1. gerilim düşümü
  2. akım taşıma
ilki için takacağın cihazın gücünü belirtmen gerek ayrıca kaç metre uzaklığa takacağın da önemli

işde usta bunlar nasıl yapılıyo tam bilmiyorum yeniyiz bu işde yarın uygulamaya giricem biraz yardımcı olursan sevinirim (uzaklık 500 mt var hemen hemen 2 priz bide lamba var lamba için 16 amperlik sigorta prizler içinde 20 amperlik dusunuyorum ben ama besleme kabloyu bilemiyorum işde )

priz devreleri için %1,5; motor devreleri için %3 değerlerini aşmamalıdır. Eğer binanız için özel bir transformatör tesis edilmiş ve bu transformatörden hat çekilecekse, transformatörden yükünüze kadar çekeceğiniz hattın toplam gerilim düşümü %5 değerini aşmamalıdır.

Gerilim düşümü hesabı üç fazlı ve tek fazlı hatlar için ayrı ayrı formüller bulunmaktadır.

3 fazlı hatlar için : %u = 0,0124 x L x N / S

Tek fazlı hatlar için : %u = 0,074 x L x N / S

Bu formüllerde;

L = çekilecek kablonun uzunluğu

N= beslenecek yükün gücü

S= çekilecek kablonun kalınlığıdır.

Örneğin 110m uzaktaki 100 kW gücündeki üç fazlı bir yükün beslenmesi için kablo kesitini bulmak istersek;

%u = 0,0124 x L x N / S
1,5 > 0,0124 x 110 x 100 / S
S > 90,9 mm2 olduğu görülür.

Bu durumda güvenli bir tesisat için 95mm2’lik bir kablonun, gerilim düşümü açısından incelendiğinde yeterli olduğu gözükmektedir.

işde usta bunlar nasıl yapılıyo tam bilmiyorum yeniyiz bu işde yarın uygulamaya giricem biraz yardımcı olursan sevinirim (uzaklık 500 mt var hemen hemen 2 priz bide lamba var lamba için 16 amperlik sigorta prizler içinde 20 amperlik dusunuyorum ben ama besleme kabloyu bilemiyorum işde )

500 metre için,sigorta akımına bağlı olarak kısa devre hesabı ! yapılmasında yarar var.Büyük akımlı seçilen sigorta ,hat sonu kısadevresinde atmayabilir.Bu durumda,kablonun yanmasına sebep olunur.

1. öncelikle güç ve çekilen akım tespit edilecek
  2. gerilim düşümü hesabına göre kablo kesiti tespit edilecek
  3. tespit edilen kablo kesitinin akımı taşıyıp taşımayacağı belirtildikten SONRA
  4. akıma göre sigorta ve tipi belirlenecek

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri