Kaç Amper?

ohm kanunu ile akım gerilim direnç ve güç hesaplanabilir

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
PEKİ SİGORT HESABINDAKİ P=1,73 x U x I x Cosf BURDAKİ 1,73 NEYE GÖRE YAZILIR. 3 FAZDA FARK EDERMİ TEK FAZDA FARKEDERMİ NEDİR YANİ ?

PEKİ SİGORT HESABINDAKİ P=1,73 x U x I x Cosf BURDAKİ 1,73 NEYE GÖRE YAZILIR. 3 FAZDA FARK EDERMİ TEK FAZDA FARKEDERMİ NEDİR YANİ ?

1,73 rakamı tam olarak "karekök 3" tür ve 3 fazlı sistemlerin güç hesabında kullanılır. 1 fazlı sistemlerde kullanılmaz. Bir fazlı sistemler de P=UxIxCosfi dir.

Murat abi çok sağol bir de birşey daha sorucam Topraklama ile ilgili. Bİnanın temel topraklaması yapılmadığı için çubuk yada levha yardımı ile topraklama yapmayı düşünüyorum alan 180 m2. temel topraklama formülleri ile yapmayı biliyorum ama Temel topraklaması olmadığı için tam olarak nasıl hesaplayabilirim formülü biliyormusun abi ?

Yada bilen bir arkadaş varmı ? Teşekkürler.

Murat abi çok sağol bir de birşey daha sorucam Topraklama ile ilgili. Bİnanın temel topraklaması yapılmadığı için çubuk yada levha yardımı ile topraklama yapmayı düşünüyorum alan 180 m2. temel topraklama formülleri ile yapmayı biliyorum ama Temel topraklaması olmadığı için tam olarak nasıl hesaplayabilirim formülü biliyormusun abi ?

Yada bilen bir arkadaş varmı ? Teşekkürler.

Hesaplamadan önce nasıl bir topraklama yapmayı planlıyorsun? Tüm binayımı yoksa sadece panolarımı topraklamak istiyorsun?

Abi ofis binası ama 108 m2 alanı var ve çelik üstüne sandiviç paneller ile kapanacak . ben hem binayı hemde panoları topraklamam gerekiyor.
eğer panoyu topraklamam gerekiyorsa nasıl yapmalıyım.
ve binayı topraklayacaksam nasıl yapmalıyım.
ya formülleri o kadar aradım bişi bulamadım. :(
yada her ikisi için nasıl yapmalıyım. :(

57,287 110 amper yapar kaçak akımlar 100 ampere kadar 100 sonra troit takılr tmş ile beraber ama kurulu güç daha azise 100 amper takılabilir

3 Fazda Güç İfadesi;
P=kök3*380*I*cosfi
Tek Fazda Güç Formülü;
P=220*I*cosfi. Bu ifade tek bir fazın gücü olduğuna göre 3 ile çarparsak 3 fazın toplam gücünü bulmuş oluruz. O zaman ;
Ptoplam=3*220*I*cosfi,
3 fazdaki yazdığımız güç ifadesiyle bu ifadenin birbirine eşit olması lazım çünkü ikisini de 3 fazın toplam gücü şeklinde yazdık. Dolayısıyla bu 2 ifadeyi birbirine eşitlersek;
kök3*380*I*cosfi=3*200*I*cosfi olur.
Eşitliğin her iki tarafında aynı olan ifadeleri sadeleştirirsek;
kök3*380=3*220 çıkıyor ki bu da bizim sağlamamız.
İyi çalışmalar..

Çizim çok iyi olmadı ama kök3 ifadesine çok takıldıysan onu da açıklamaya çalışayım;
cosinus teoreminden Ufaz-faz gerilimini hesaplarsak;

U^2=(R^2)+(T^2)-(2*R*T*cos120)
U^2=(220^2)+(220^2)-(2*220*220*(-0,5))
Buradan U=380V çıkar ki bu da 220*kök3'tür. İyi çalışmalar..

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri