Küçük dolum ünitesi

selcuk43

Üye
Merhabalar basit bir dolum sistemi üzerine çalışıyorum ama Pic programlama mı yoksa Plc üzerinde mi çalışılmalı karar veremedim.Tecrübeli arkadaşlardan fikir bekliyorum.Sistem de bir taşıyıcı bant olucak bant sürekli çalışabilir sırasıyla dolum yapılıcak şişe ya da kavanoz ürünler dolum için dönen bir tambura oturup dolum ünitesine gelince sensör yardımıyla tambur motoru durdurucak ve dolum gerçekleştiricek dolum bitince şişe bir sonra ki aşama da kapak ağzına gelip bir sonra ki aşama da üzerine baskı uygulayıp kapağı kapatıcak herhangi bir döndürme işlemi uygulanmayacak daha sonra dönen tambur dan taşıyıcı bant üzerine bırakılıcak.Böyle bir sistem de pic,arduino ya da plc mi daha kullanışlı olur

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
*Sistem bir adet mi ? ileride birden fazla yapılacak mı?
*Kontrol ve bakımını sadece siz mi yoksa başkaları da yapacak mı ?
Buna benzer soruların cevaplarına göre seciminiz değişebilir, endüstride PLC kullanılıyor.

Merhaba sistem kolay ve kullanışlı olursa başkaları da kullanıp kontrol ve bakımını yapabilir.Kullanılacak plc de kolaylık ve ücret anlamında hangi plc daha uygundur ve hangi modeli iş görür.Normalde Pic programlama üzerine çalışıyorum ama böyle bir sistem yapmayı düşünüyorum plc konusunda pek bir bilgi sahibi olmadığım için yardımınıza ihtiyacım var

Merhaba sistem kolay ve kullanışlı olursa başkaları da kullanıp kontrol ve bakımını yapabilir.Kullanılacak plc de kolaylık ve ücret anlamında hangi plc daha uygundur ve hangi modeli iş görür.Normalde Pic programlama üzerine çalışıyorum ama böyle bir sistem yapmayı düşünüyorum plc konusunda pek bir bilgi sahibi olmadığım için yardımınıza ihtiyacım var
Cihazın nasıl bir ortamda çalışacagına bağlı pic ile yaparsanız geliştirip bir proses cihazı tarzında ürün çıkartabilirsiniz. plc ile yaparsanız makine otomasyonu tarzında olur maliyet biraz daha artabilir ama pic ile yapmaya göre daha az arge yaparsınız. bir birini denkleyebilir.

yada baykon bx 30 cihazı ile yapabilirsiniz cihazın içerinde farklı proses makroları var ihtiyacınız olanı seçip kullanabilirsiniz.
https://www.baykon.com/urun-detay/bx30-fill-dolum-kontroloru
1677744012692.png

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri