Köprü diyot

Selenoidler 12 volt ama transformatorunuz 24 volt. Bence sistemde buyuk hata var. Selenoid üzerinde 275 watt yaziyor 275 ÷ 12 = 23 amper yapar. Bu voltaj yükselince de artacaktır.

Birden fazla selenoid bu trafo ile besleniyor ise trafodan besleyebileceginden daha fazla akim çekiyordur. Kısa devre akimixgibi bir akim. Bu nedenle köprü diyotlariniz arizalaniyor muhtemelen.

Bence yeni bir trafo ile voltajinizi 12 volt düşürüp testlerini yapmanız gerekiyor. Çekilen akımları da limitler içinde olup olmadığını görün.

Selenoidler 12 volt ama transformatorunuz 24 volt. Bence sistemde buyuk hata var. Selenoid üzerinde 275 watt yaziyor 275 ÷ 12 = 23 amper yapar. Bu voltaj yükselince de artacaktır.

Birden fazla selenoid bu trafo ile besleniyor ise trafodan besleyebileceginden daha fazla akim çekiyordur. Kısa devre akimixgibi bir akim. Bu nedenle köprü diyotlariniz arizalaniyor muhtemelen.

Bence yeni bir trafo ile voltajinizi 12 volt düşürüp testlerini yapmanız gerekiyor. Çekilen akımları da limitler içinde olup olmadığını görün.
Trafodan sadece tek selonoid motor enerji alıyor oda köprü diyot bozulan makine ama bu makinede ki selonoid üzerinde herhangi bir değer yazmıyor değer yazan resimler diğer makineye ait onlarda aynı sistem ama çok nadir bozuluyor köprü diyotlar, benim makinede selonoid devreye girince aşırı bir zınlama sesi geliyor,diğer makinelerde gelmiyor,trafo 24 volt motor 12 volt olduğu için zınlama sesi yaparmı

Trafodan sadece tek selonoid motor enerji alıyor oda köprü diyot bozulan makine ama bu makinede ki selonoid üzerinde herhangi bir değer yazmıyor değer yazan resimler diğer makineye ait onlarda aynı sistem ama çok nadir bozuluyor köprü diyotlar, benim makinede selonoid devreye girince aşırı bir zınlama sesi geliyor,diğer makinelerde gelmiyor,trafo 24 volt motor 12 volt olduğu için zınlama sesi yaparmı

Evet yapar.

Üzerinde voltajı okunan selenoidlerin trafosu kac volt? Çekme anında selenoid beslemesi kablosundan voltaji okuyabilir misiniz? Hem sorun olan selenoidin hemde düzgün çalışan selenoidin.

Sizin sorununuz selenoid 12 volt trafo 24 volt olduğu için muhtemelen. Selenoidler güçlü ve ciddi akim çekiyorlar.

Marş selenoidlerinin içinde çift sargı olmalı, çekici ve tutucu bobin olmak üzere. Bunlardan biri devreyi marş motorunun üzerinden diğeri selenoid gövdesinden tamamlıyor diye biliyorum. İlk fotoğrafta çok belli değil ama sizin selenoid hangi noktalardan besleniyor? Küçük faston geçmeli terminalle büyük bakır vidalı terminalin arasından mı? Yoksa küçük faston geçmeli terminalle şase arasından mı?

Olay biraz daha netleşti Motor vs derken 12V Marş Solenoidi olduğu ortaya çıktı.

@serkan_48 inde dediği gibi "sistemde buyuk hata var."
Yani dizayn hatası. Kullanılan solenoid türü yanlış, bu kadar yüksek akımlı bir sistem yanlış, Yangın tehlikesi vs...

Marş Sonenoidinin çalışma şekli:
1. Çekme ve Tutma olarak 2 bobin var. (+) uçları ortak
Çekme bobini 40 amperi 0.1 Saniye çekiyor , solenoid çekince çekme bobinin uçları kısa devre oluyor böylece çekme bobininden akım akmıyor.

Tutma bobini aynı anda aktif oluyor 10 amper çekiyor (siz kontak anahtarı ucuna voltaj verdiğiniz sürece.

Çekme bobini direnci 0.25ohm tutma bobini direnci 1.05ohm

mars_solenoid2.png

2. Önce bağlantının kontrol edilmesi lazım, yani solenoid çekince Çekme Bobininin uçları kısa devre oluyormu onu muhakkak kontrol etmek lazım yoksa sürekli 40 amper akım çeker ve "köprünüz yanar"

3. Yapılabilecek 3 yol var:
a) Marş Solenoidi kontakları bozuk olabilir, daha kaliteli biri ile değiştirmek

b). Hata tekrarlanırsa (ki bu rahatlıkla olur) seri direnç takmak, ancak (+) oçları ortak olduğu için 0.1ohm 50watt direnç seri olarak bağlanır ve solenoid çekmezse paralel bağlanarak değer azaltılabilir.

c) Daha gelişmiş , ilk an akımlarını sağlayacak yöntem kullanmak. Bunun için besleme trafosunu DC12V verecek şekşilde , köprü çıkışına büyük kondansatör (Farad cinsinden) koyarak yüksek (ilk anki) akım için
sistemi uygun hale getirmek.

Daha başka çözüm yolları bulunabilir. Ancak bu, temelde "kötü tasarım" olarak karşınızda durur !

mars_solenoid.png

köprü diyot çıkışında 18 VDC üstünde bi gerilim görüyorum diyenle 25VDC efsanesini uyduranları yok sayıyorum. yolunuz açık olsun.

köprü diyot çıkışında 18 VDC üstünde bi gerilim görüyorum diyenle 25VDC efsanesini uyduranları yok sayıyorum. yolunuz açık olsun.
Çok saçma sistem yapmışlar ac trafo koyup köprü diyot ile dc ye çevirmişler makinede 5 tane motor var herkes yardımcı olmaya çalıştı herkese teşekkür ederim ya 12volt adaptör alacağım yada24 volt ac trafoyu 12 volta düşüren devre bulacağız

Son düzenleme:
Çok saçma sistem yapmışlar ac trafo koyup köprü diyot ile dc ye çevirmişler makinede 5 tane motor var
Bağlantısı neredenmiş bakabildiniz mi? Önceki mesajımda belirtmiştim.

Trafoda hem 24volt ac hemde 18volt ac çıkış var 18v de takılı olan diyot bozulan diyot
IMG_20230923_104457.jpg

IMG_20230923_104819.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri