Köprü diyot

Bu kadar azman bir selenoid 18 voltta dünyanın amperini çekebilir, kablo kesitleri akü marş motorunun çekme-bırakma selenoidinin kablosu kadar kalın kesitli. Selenoidin sargılarında sargı yalıtımında izolasyon bozulması içten olabilir, köprü diyotun aşırı akım çekip yanmasında bunun asıl nedenini bulmak için, bu selenoidin üst bağlantı pabuçlarını söküp avometreyle omaj ölçümünü yapın. Bu selenoidin yedek parça olarak sıfır orijinali de elinizde yedek parça olarak varsa eğer onun omajıyla makinedekinin omaj değerini birebir mukayese edin. Böylece iç sarımlarında kısmen kısa devre olup olmadığı bu yolla ortaya çıkabilir. Selenoidle ilgili olarak düşüncem bu şekildedir, yani makinedekinin omaj ölçümünü alıp kullanılmamış (sıfır) olanıyla omaj ölçümü kıyasının yapılmasıdır. Çünkü içten kısmen kısa devreli sargılar varsa bu yüzden sargı omajı iyice düşeceğinden 18 volt DC' de daha aşırı amperleri çekebilir, köprü diyotun asıl yanma sebebi büyük bir olasılıkla iç sargı kısa devresi yüzünden olabilir. Kolay gelsin.
Aynı marş motoru selenoidine ( sanayi tabiriyle taşak ) benziyor .

Aynyen:
Yalnız aklıma takıldı, bu 18V nereden çıktı?, 12Voltluk olanı 18V ile mi besliyorlar yosa 24Voltluk olanı 18V ile mi?
Ben, seri direnç önerimde israr ediyorum,
Kolay gelsin
mars_motor_12v.png

mars_motoru_24V.png

Son düzenleme:
Bence de 18 volt besleme gerilimi biraz yüksek.
Aslında marş selenoidlerinin bobin devresinden değil ana kontağından külliyetli akim geçer. Ayarli güç kaynağı ile çekme ve tutma gerilimleri incelenebilir aslında.

Şimdi ben köprü diyot un ac girişine ters 1n4007 mi bağlamalıyım akım sınırlaması için

Derin bir nefes al . Yazılanların hepsini baştan aşağı bir oku .
Usta okudum da makine sürekli çalışıyor durdurup çok inceleme şansım ve yetkim yok, köprü diyot makine gövdesine vidalanıyor soğumasına kısmen yardımcı olur ama soketlerdeki kaplamalar ısıdan erimiş tahminim diyot aşırı ısıdan bozuluyor ama ısınmasının nedeni aşırı akım geçmesimi bilmiyorum,benim yapabileceğim en fazla fanlı soğutucu takmak diyota, ters diyot tak diyenler oldu ayrıntılı anlatan olursa takarım

Usta okudum da makine sürekli çalışıyor durdurup çok inceleme şansım ve yetkim yok, köprü diyot makine gövdesine vidalanıyor soğumasına kısmen yardımcı olur ama soketlerdeki kaplamalar ısıdan erimiş tahminim diyot aşırı ısıdan bozuluyor ama ısınmasının nedeni aşırı akım geçmesimi bilmiyorum,benim yapabileceğim en fazla fanlı soğutucu takmak diyota, ters diyot tak diyenler oldu ayrıntılı anlatan olursa takarım
Bu selonoid ne yapıyor makine üzerinde. Sürekli mi enerjili kalıyor?

Bu selonoid ne yapıyor makine üzerinde. Sürekli mi enerjili kalıyor?
Evet sürekli enerji de kalıyor ama çalışması standart dakikada bir filan selonoid kolu çekiyor, başka bir kesme motoru var o çalışınca selonoid otomatik devreye giriyor kesilen parçayı tutuyor parça hızlı kesiliyor 5 saniyede filan,makinenin panosu var orada komple kapatma şarteli var onu değilde makinenin dışında kumanda paneli var onu kapatıyoruz, makine panosu kilitli anahtar ile açılıyor sürekli anahtar ile uğraşmak zor geliyor aslında panonun dışına gömme buton filan takmak lazım

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri