invertör ile konvertör arasındaki fark

palo

Üye
arkadaşlar mesela bir pano içerisinde monteli sürücüyü invetörmü yoksa konvertörmü olduğunu nasıl anlarız. kısacası invertör ile konvertör arasındaki belli başlı farklar nelerdir

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Konvertör genel terim invertör onun özel bir halidir. Hangisi olduğunun ve ya hangi adla tanımlandığı o kadar önemli değil.İşlevi önemlidir.Her iki terim sıklıkla birbirinin yerine kullanılıyor.cihazı görmeden şu denilemez
sürücü olarak kullanılıyorsa (genellikle)ac için invertör dc için konvertör deniyor

arkadaş biaz ters anlatmış..
konnvertör AC-AC invertör ise DC-AC dir... Eğer beslemeyi DC verebiliyorsan panoya inverter dir...
AC besleme yapabiliyorsan projede konvertördir... ZAten inverterler tek başına gelmezler. Doğrultucu (rectifier) ünitesiyle beraber gelir.
Kısaca:
Konvertör = rectifier + inverter

konvertör bildiğim kadarıyla DC-DC dönüşüm yapan sistemlere, İnvertör ise DC-AC dönüşüm yapan sistemlere deniyor.

arkadaşlar inverter sadece DC-AC çevirebilir. konverter ise AC-AC de olabilir, DC-DC de olabilir. AC sistemlerde sadece voltajı değil, aynı zamanda frekansı da konverte ediyor. yani her hangi bir AC girişten istenilen AC çıkış elde edilebilir. örnek olarak 1 faz 110V 60Hz.'lik girişten 3 faz 380V 50Hz. yapabılabilir. şu linkte AC konvertörlerle ilgili ürünler bulabilirsiniz.
ASEA Products
DC-DC konverterler ise bizim yaygın olarak kullandığımız çoğunlukla 24-12VDC veya 12-24VDC konvertörlerdir. bu voltaj değerleri tabi konvertörün tipine göre değişir.
saygılar

beyler verdiğiniz likiklere girdim birisi açılmıyor diyeri alakası olmayan bir yere giriyor garanti gerçekleri veren bir site varmı bildiğiniz mesela MEGEP gigi ( megepte elektrik elektronik teknolojisi alanına baktım bulamadım bir bilen varsa söylesin ) BU ARADA BANA KONVERTE - İNVERTÖR KONVERTİSİÖR- LAZIM BUNLAR AYNI ŞEYMİ YOKSA ARALARINDA FARK VARMI

inverter de konvrtörde motoru surmeye yarar.yanlız uygulama farklılıkları vardır.ınverter ac-dc dc-ac gibi extra opsyonl secneklrı vrdır.invrter dah cok pratık kullanıcılrıın alıp hemn etıkt degerlerını gırıp panosuna bı donusturu olmadan sebeke gerılımyle bglyabılecegı tarzdadır.artı piyasadakı genel adıda frecans konvertördur.

Benim bildiğim kadarıyla Invertör :
1-ac motor hız kontrolunde kullanılan sürücüdür .tek fazlı girişi olan da üç fazlı girişi olanda vardır.bu motorun gücüne göre değişir.AC sistemlerde kullanılır,genellikle.
2-Piyasada birde DC voltajı AC voltaja çeviren ve voltajı yükselten cihazlarada ınverter deniyor.Örneğin 12 V DC GİRİŞ 220 V AC çıkış veren cihaz.otomobilde kullanlır genelde veya akü gerilimini 220 ye çevirmektede olabilir.yani 220 v gerilim ihtiyacı olan yerlerde.
Konvertör ise :
1-dc-dc de olabilir ac -dc de olabilir. dc-dc olan tiplerde akım ayarlanır (yükseltilir.)ac -dc olanlar da zaten belli ac dc ye dönüşüyor.
umarım yardımcı olmuşumdur.

Benim bildiğim kadarıyla Invertör :
1-ac motor hız kontrolunde kullanılan sürücüdür .tek fazlı girişi olan da üç fazlı girişi olanda vardır.bu motorun gücüne göre değişir.AC sistemlerde kullanılır,genellikle.
2-Piyasada birde DC voltajı AC voltaja çeviren ve voltajı yükselten cihazlarada ınverter deniyor.Örneğin 12 V DC GİRİŞ 220 V AC çıkış veren cihaz.otomobilde kullanlır genelde veya akü gerilimini 220 ye çevirmektede olabilir.yani 220 v gerilim ihtiyacı olan yerlerde.
Konvertör ise :
1-dc-dc de olabilir ac -dc de olabilir. dc-dc olan tiplerde akım ayarlanır (yükseltilir.)ac -dc olanlar da zaten belli ac dc ye dönüşüyor.
umarım yardımcı olmuşumdur.

bırz ynlısın var hocam benım yazıyı bı oku ufak detaylarıı es gectın

konvertisör devreleri dc ve ac valtajları yükseltir.dc 12v u devre girişine uygularsan ac ye çevirir ve ac 12 v olan cıkış voltajını bir transformatör sekonder uçlarına girip pirimer ucundan 220v alırsın.okuldayken böyle bir devre yapmıştım.kısacası konvertisör dcvoltajı isteğe göre ac ye , ac yide isteğe göre dc ye çevirmek için kullanılır.İnverterler ise Şebeke frekansını isteğe göre azaltıp yükseltirler.En çok Elektrikli motor sürücüsü olarak kullanılırlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri