iki işletim sistemini bağımsız çalıştırmak.

selam arkadaşlar. iki konuda yardıma ihtiyacım var. bir pc ye ikiye bölüp, iki işletim sistemi yükleyip bağımsız çalıştırma imkanımız varmıdır. yani bir işletim sistemini açtığımızda öbür sistemin bölümlediğimiz hdd alanını görmeyecek.
ayrıca leptaba harıcı monütör bağlıyorum, görüntüyü ayarlardan harıcı monütöre aktarıyorum, leptabın monütöründe görüntü felan yok. leptabın ekran kapağını kapatınca harıcı monütörde gidiyor. ben leptabın ekran kapağının açık kalmasını iştemiyorum bir yolu varmı . lütfen yardım. şimdiden teşekkürler.

birinci sorunuzun cevabı:
hardiski 2 ya da daha fazla bölüme ayırırsınız.
önce eski versiyon olan işletim sistemini kurarsınız.
kurulum işlemi bitince de yeni versiyonu kurarsınız.
örneğin ilkin windows XP kurarsınız,sonra da windows vista.
ilk açıldığında karşınıza bir seçenek çıkar,xp yi mi,vistayı mı kullanmak istiyorsunuz diye.Ve seçili seçenek o anda xp olur.Sizin ayarlayabileceğiniz süre sonunda,vistayı seçmezseniz,xp den açılır.Tabii bu durumda xp ile çalışırken,aynı anda vista ile çalışamazsınız.
Bilgisayarınızın ayarlarından basit bir ayarlama ile,açılışta vistanın çalışmasını da sağlayabilirsiniz.
Sorudan kastınız,hem xp hem vista ya da hem A hem B işletim sistemini kullanmak istemeniz ise,bunun için de,bilgisayarınıza XP kurduktan sonra,Virtual PC (türkçe anlamıyla sanal bilgisayar,daha Türkçe anlamıyla zahiri bilgisayar biraz daha öz türkçe anlamıyla yapmacık bilgisayar) programını kurmalısınız.Virtual PC programı,microsoft firmasının,lisanslı bir ürünüdür.Bu program,işletim sisteminizin içinde,bir bilgisayar gibi davranır.Ona ayrıca bir RAM ve Harddisk alanı ayırırsınız.Ve içine istediğiniz şeyi kurar,istediğiniz programı yüklersiniz.Fakat virtual pc çok iyi bir performans sağlamayacaktır.Eğitim ve deneme amaçlı kullanılır.
İkinci sorunuza da tahmini bir cevap vereyim,ama emin değilim.Muhtemelen bir yerlerden,kapağı kapatınca ekranı kapatma özelliği iptal ediliyordur.

Mustafa arkadaşım çok teşekkürler. sağolasın yazdıklarını deneyeceğim.

birinci sorunuz için sayn mustafa cevap vermiş bende bir zamanlar "pardus" kulanıyordum açılışta hangi sistem ile açılacağını soran programı otomatik olarak kuruyordu
Laptop ekranı ile monitör arasındaki ayraları ise ekran kartının paylaşımcı ayarlarından yapabilrisin sanırım.Ben film seyredeceğim zaman laptomu tv ye bağlayıp laptop ekranını yatırıyorum.Sanırım ekran kartı ayarlarından "dual" özelliğini seçmen lazım

arkadaşların yazdıına katılıyorum ancak eklemek isterim bir pcde işletim sistemi veya çekirdek yazılımından ötürü iki işletim sistemi aynı anda kullanamamanın yanında donanımsal olarak da aktif olarak bunu yapamassın yani işlemcilerin ve diğer donanımların iç yazılımları ve tasarımları 2 çekirdek yazılımı aynı anda çalıştırmaya uygun deildir. ancak bunu sanal işletim sistemi ile yaparsın onlarda yazılımsal olarak kurmak istediin kadar pc yaratır ancak mevcut donanımının güçlü olmasını gerektirir çünkü sanal pc kurarken belirttiin özellikler kadar işlemcinden reminden harddiskinden çalar.. iyi çalışmalar

ticari ürtilen özel şekirdek yazılım veya donanım varmı bilmiyorum ama ev ve ofis pc leri için 10 yıldır aktif pc kullanıcısı ve bu işin arasıra ticaretini yaptıımdan henüz rastlamadım

Sn. Berkantozturk,

Bilgisayarınıza IT ci arkadaşlar arasında çok popüler olan " BootNG " programını kurun, sanal makinalarla uğraşmayın derim.

Programla sabit diskleri bölmek, çoklu boot yapmak mümkün. İsterseniz ayrı bir bölüm oluşturup oraya kurma imkanı da var. 4'ten fazla birincil disk bölümünü destekliyor.
Ayrıca bilgisayarda birden fazla kullanıcı varsa ve bu kullanıcıların birbirlerine müdahale etmeden çalışması gerekiyorsa bu tür ayarlamaları yapabileceğiniz güzel bir program...

Ayrıca laptop ın kapağını kapatınca harici monitör görüntüsünün gitmemesini istiyorsanız, " Power management " ayarlarından, " do nothing when I close the lid " ( kapağı kapattığımda hiçbirşey yapma ) ayarını aktif yapmanız gerekecektir

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,271
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri