işlemci isılarını ölçmek.

merabalar.
internette dolaşırken, bazı forumlarda işlemcimin ısısı söyle, yüklenince böyle oluyor, oyun açınca bu kadar oluyor ve sonra düşmüyor falan felan...
benim sormak istediğim bir pc de işlemci isısı nasıl ölçülüyor? bilan bir kardeş benim gibi acemileride düşünerek ayrıntılı anlatırsa memnun olurum.
saygılar.

Anakart ve islemci sicakligini olcen donanim zaten mevcut, uygun yazilimlarla bunlarin degerlerini okuyabiliyorun

sn emrah sağolasın. sped fan diye bir proğram var onu yükledim, görev cubuğunda sürekli ısıyı görüyorum. yaklaşık 50-60 derece cıvarı. şimdi merak ettiğim bu ısı doğrumudur. yani işlemcinin içine ürretim sırasında pt 100 veya lm35 gibi bir ısı sensörümü yerleştiriyorlar. ısı nasıl ölçülüyor?
teşekkürler.

işlemci ısısı çok önemli belirli zamanlarda fan ve suğutma kanallarını kuru ve yumuşak hava ile temizleyin[fandan ses geliyorsa içinde toz vardır zararı olmaz ama gürültü yapar] , fanlar tuttuğunuz havanın etkisi ile dönmesin, el yada başka bir araç yardımı ile tutun öyle temizleyin

sn emrah sağolasın. sped fan diye bir proğram var onu yükledim, görev cubuğunda sürekli ısıyı görüyorum. yaklaşık 50-60 derece cıvarı. şimdi merak ettiğim bu ısı doğrumudur. yani işlemcinin içine ürretim sırasında pt 100 veya lm35 gibi bir ısı sensörümü yerleştiriyorlar. ısı nasıl ölçülüyor?
teşekkürler.

arkadasım bende dedıgın programı yukledım .. Readıng kısmnda :
Gpu 54 C
core 0 33
core 1 37
dıyor bunların anlamı ne oluyor ?

readıng işlemcımı oluyor ?

bende tam olarak bilmiyorum. core 0 ve core 1 cekirdekler olsa gerek, cpu ise islemcinin genel ısısı olsa gerek.

50-60 derece yüksek bir rakam hocam.. benim cpu %20 overclock la bile 42 yi geçmiyor..extra bir soğutucu kullanmağım halde..bence sen önce bir temizlik yap sonrada fanını kontrol et.. bildiğim kadrıyla intel işlemcilerin otomatik kapanma sıcaklığı 70 derece civarı..
tabi program olarak ben anakartımın kendi proramını kullnıyorum.Asus prob.
sende emin olmak için bilgisayar başlarken "del" tuşuna bas biosa gir orda anakart ve işlemci sıcaklıklarını görebilirsin..
kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,443
Kullanıcılar
450,373
Son üye
kidorki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri