HP spektrum analizör ve frekans sayıcısı

İşte daha önce 4.7 Ohm bağlıyordum gene aynı davranışı gösteriyordu. Tek fark, 15V lara bağlayınca onu MOSFET'leri yaktım :D

Bu gibi cihazlar gıcık olabilirler.
Yani +12V ta yük yokken 5V tan birazcık akım çekilse bile anormal olarak algılayıp yamyamlık yapabilirler. (Belki)

Hocam anladığım kadarıyla uc3842 yazan kart ayrı bir güç kaynağı alttaki kartın enerjisini de bu kart sağlıyor alttaki devre ise half bridge eses güç buradan çıkıyor resimlerden bunu çıkardım.

Yukarıdaki devre sürekli enerji veriyor, ON tuşuna basınca aşağıdaki half bridge çalışmaya başlıyor
bu sayede enerji tasarrufuda sağlanıyor.

Galiba siz yukarıdan gelen enerjiyi kısa devre ettiniz.

Bu mosferlerden hangisi patladı yukarıdakimi aşağıdaki mi ?

Aşağıdaki mosfrtlerin adı nedir.

Evet ben de öyle düşünüyorum. Genel olarak şöyle bir yapı var:

220V önce 310V DC yapılıyor. Sonra bu 310V, hem yukarıdaki karta gidiyor, hem aşağıdakine. Tahminim, üst devre 5.2V, 5A lik kaynak. Aşağıdaki devrede de +15V ve -15V üretiliyor, dediğiniz gibi half bridge konfigürasyonda. Aynı zamanda aşağıda bir 7812 var, bu da +15 den +12 üretiyor.

Yanan MOSFET, aşağıdaki kartta. Hani iki soğutucu yan yana duruyor ya, onlar.

Birşeyi kısa devre etmedim. Sadece +15V a 4.7 Ohm direnç bağladım. +15V un maksimum akım değeri 2.2A, ama 3.5 A gibi bir akım geçti. O anda zaten cırcırlayıp gitti.

Şimdi biraz önce güç kaynağını tekrar topladım ve cihazın içine yerleştirdim. Gene bir süre sonra kendini kapatıyor, ama çok önemli bir fark var! Ekranda birşey çıktı :rolleyes:

Daha önce ekranda birşey çıkmıyordu, sadece dört beş tane yatay tarama çizgisi çıkıyordu. Demek ki birşeyler tamir oldu :D

Bir kere ısındıktan sonra da çok kısa süre sonra kapanıyor. Dinlendirince biraz açık kalıyor. Ekrana çıkan görüntü :)

scaled_20180125_221710.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şimdi memleketten diğer güç kaynağı gelsin, harici güç kaynaklarıyla çalıştıracağım bunu. Eğer yeterince iyi çalışıyorsa, veya en azından geri kalan sorunlar başka yerlerle ilgili ise ve uğraşmaya değecek sorunlar ise, o zaman sorun güç kaynağından diyeceğim. Bu durumda, güç kaynağının kutusuna sığan, aynı civata deliklerine bağlanacak lineer bir güç kaynağı yapacam buna. Ama uygun boyutta trafo sardırmam lazım. Primer 220V olacak, sekonlerler de şunlar:

2 x 15V (orta uçlu) 3A
1 x 12V 2A
1 x 6V 7A

Toplam 146W lık bir trafo gerekiyor ve trafonun da mevcut güç kaynağı kutusuna sığması lazım.

Hocam özel sarımlı toroidal trafo yakışırdı.

KEsit olarak dar ama çap olarak hiç sanmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,312
Kullanıcılar
450,148
Son üye
AİŞTAR

Yeni konular

Geri