HMI ile PLC kullanmadan uzak i/o kontrolü

BurakE1

Üye
Merhaba değerli forum üyeleri, bu sabah aklıma bir fikir geldi. Kullandığımız HMI markaları genellikle Script özelliğine sahip oluyor ama şu ana kadar kullanmadım. Wecon HMI içerisinde de Lua script adlı bir bölüm vardı, biraz araştırınca fark ettim ki HMI panelin iç registerları ile tetris oyunu bile yapmışlar.

Bunu görünce aklıma rs-485 veya rs-232 ile uzak i/o lara HMI içerisine yazacağım script ile sinyaller göndererek makineyi kontrol etme fikri geldi. Böylece kompleks olmayan ve az giriş çıkışlı makinelerimizde HMI işlemcisini de yormayacak şekilde script yazarak PLC kullanmadan makineyi kontrol edebileceğimi düşündüm. Bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim ? Sizce bunu yapmam mantıklı olur mu yoksa daha iyi mi olur ? Foruma açtığım çoğu konu nedense pek cevap almadı, forum pek aktif değil gibi ama şansımı denemek için soruyorum, şimdiden teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Olmaz diye birşey yok.
Basit nextion tip rs232 li hmi lerin üzerinde hale hazırda kendi io ları dahi olabiliyor.
Ekrandan vereceginiz rs232 datalarını dekodlayıp çıkışa verebilecek io kartlar ile dediginizi yapmak mümkün.
Bence basit projelerde uygulanabilir.Zaten HMI ların içerisindede microişlemci var.

Olmaz diye birşey yok.
Basit nextion tip rs232 li hmi lerin üzerinde hale hazırda kendi io ları dahi olabiliyor.
Ekrandan vereceginiz rs232 datalarını dekodlayıp çıkışa verebilecek io kartlar ile dediginizi yapmak mümkün.
Bence basit projelerde uygulanabilir.Zaten HMI ların içerisindede microişlemci var.
sağolun, dün araştırırken fark ettim dediğiniz gibi kendi iosu olan HMIlar da varmış, şu HMI script dilini biraz öğreneyim deneyeceğim inşallah.

olmasına olur yapmasına yaparsın. ama biraz sıkıntılı oluyor iş karmaşaya geldimi sııntı buyuk oluyor ..
tüm hmilerde script var eğer weintek kulanacaksan c++ eğer beijer kullanıyorsan c# diline hakim olman gereir eğer c sharpa hakimsen beijer içinde her şeyi yapabilirsin. uzak io kullanıyorsan codesysle yazılan uzak iolar var beijerde fiyat ve performans açısından bayağıda ucuz ve kullanışlı onları neden denemiyorsun ..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri