hidroelektrik santral ile ilgili sorum var

djokan

Üye
merhaba arkadaşlar uzun zamandır hes'te çalışmaktayım.kurulu güç 3,5 mw..iki adet francis yatay türbin var şimdi sorum şu.tek ünite tam kapasitede 1750 kw da çalışıyor.bazen su az olduğu için gücü düşürmek zorunda kalıyoruz 500 kw ya kadar..bunun bi limiti varmıdır türbin kanatçık oranına göre yüzde 40 tan aşağı çalışılmaz diye duyumlar aldım doğrumudur aydınlatırsanız sevinirim iyi günler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Genaratör ilk paralele girerken kaç kw yük alıyor.Bizde min 30kw giriyor sorun şu oluyor 100kw 200kw gibi değerlerde cos fi sabit tutmak zor oluyor.300kw felan stabil hale geliyor.Yüzde 40'dan aşa çalışmaz diye bir şey olamaz.

Son düzenleme:
Ilk giriste 0 Dan basliyor iste Tam dikkat etmedim. 400 kw-300 kw gibi degerlerde sorun olmaz demi . sizin calistiginiz santral tek unite kac mw. Francis mi

Zaten Scada sizin sıfır açıklıkta çalışmanıza izin vermez kanat yada enjektor acikligi ilk paralele giriste yuzde kacsa minimum calisma seviyeniz odur benimde tecrubelerim hes ler icin diyorum serci78 arkadasin dedigi gibi 300-500 kw

sadece uzağı görebilenler ayakta kalacak

Alternatör gücünün %25'inin altında çalıştırmak yatakların aşırı ısınmasına yol açabilir. Bu sebeple alternatör gücünün %25'inin altında uzun süre çalıştırılması önerilmez. Ancak santralimizde bulunan 6 MW alternatörü bazen 1 MW güçte çalıştırdığımız oluyor. Bu da alternatör gücünün %16'sına denk geliyor. Bahsettiğiniz 1750 kW generatörü 400 kW ile çalıştırmak sıkıntı olmayacaktır. Ancak 400 kW altına düşürmemenizi öneririm.

Yataklar neden aşırı ısınıyor hocam devirle ilgili sorun yok zaten şu yüzden ısınma yapabilir eğer yataklar soğutma suyu ile soğutuluyor ise haliyle düşük güçte cebri boruda ki su basıncı düşük olacaktır.Bu yüzden ısınma yapabilir. Harici olarak yatakların içinde ki yağı soğutan ünite takıyorlar o tür bir sistemde ısınma sorunu olacağını düşünmüyorum.300 400 kw sorun olmaz hocam 960 kw bizde 2 ünite var.

Son düzenleme:
Alternatör gücünün %25'inin altında çalıştırmak yatakların aşırı ısınmasına yol açabilir. Bu sebeple alternatör gücünün %25'inin altında uzun süre çalıştırılması önerilmez. Ancak santralimizde bulunan 6 MW alternatörü bazen 1 MW güçte çalıştırdığımız oluyor. Bu da alternatör gücünün %16'sına denk geliyor. Bahsettiğiniz 1750 kW generatörü 400 kW ile çalıştırmak sıkıntı olmayacaktır. Ancak 400 kW altına düşürmemenizi öneririm.
Kavitasyon
Diye bir kavram var arkadaslar onu arastirin
Cebri boru
Ve runnerde asinma deformasyonlar olusuyor

Sent from my GT-I9300 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

cevaplar için teşekkürler arkadaşlar

Yataklar neden aşırı ısınıyor hocam devirle ilgili sorun yok zaten şu yüzden ısınma yapabilir eğer yataklar soğutma suyu ile soğutuluyor ise haliyle düşük güçte cebri boruda ki su basıncı düşük olacaktır.Bu yüzden ısınma yapabilir. Harici olarak yatakların içinde ki yağı soğutan ünite takıyorlar o tür bir sistemde ısınma sorunu olacağını düşünmüyorum.300 400 kw sorun olmaz hocam 960 kw bizde 2 ünite var.

Bildiğim kadarıyla ayar kanatlarından geçen suyun runner'a çarpma açısıyla alakalı bir durum. Düşük güçte ayar kanatları tam açık değildir ve bu rotor titreşimini artırabilir diye biliyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri