Harici Hardisk Sorunu

yavuzz

Üye
Arkadaşlar geçtiğimiz gün harici hardiskten yükleme yapıyordum elektrikler keisldi ve herşey dondu kaldı elektrikler geldiğinde tekrardan calıstırdığımda acılmadı içinde 5 farklı bölüm oluşturmuştum şimdi bu bölümlerden birine ulaşamıyorum ne şekilde olursa olsun tıklarsam bilgisyara kitleniyor ve devamlı o bölgeyi tarayıp duruyor bilgisyar acılırken hardisk takılıolursada bilgisyara taramsı bitene kadar ki şu zamana kadar bittiği olmadığı acılmıyor.Sizce ne yapmalayım

Belki başka bir pc ye takarak açılmayan kısımdaki dataları okumak kurtarmak mümkün olabilir mi? daha sonra full format???

Sanırım elektrik kesintisi, diskinizde hatalara neden olmuş. Windows'ta hatalara karşı diskinizi taratmayı deneyin. Eğer takar takmaz bilgisayar diski tanıyorsa diskinizde bi zarar oluşmamış demektir. Geçmiş olsun.

Sanırım elektrik kesintisi, diskinizde hatalara neden olmuş. Windows'ta hatalara karşı diskinizi taratmayı deneyin. Eğer takar takmaz bilgisayar diski tanıyorsa diskinizde bi zarar oluşmamış demektir. Geçmiş olsun.
öncelikle verilen cevaplar için çok teşekkkür derim hardiski 5e farklı parcaya bölmüştüm diskin sadece bir bölümü sıkıntı yaratmaktdır dediğiniz gibi windows tabanllı taratırmak istiyorum fakat özelikleri kısmını dahi göremiyorum hirenboot ile denedim olmadı chdsk komutunu yazdım görmedi su anda sadece kalan 4 bolum calısıyor.Sadece 100 Gb bir bölüme ulaşamıyorum ubunut ile acamayıda denedim olmadı baska ne yaabilirm.?

bilgisayarım üzerine gelip sağ tuşu tıklatın, "/yönet/disk yönetimi" yazın ve hatalı bölümle ilgili "sağlam yazısı" mevcut mu bir kontrol edin belki oradan bir net bilgi görebilir ve sonuca göre hareket edersiniz.

Bilindiği gibi elektrik kesintilerinde fiziki bir zarar olmasa dahi açık ya da kullanılmakta olan yazılımlarda sorun yaratabiliyor. 5 dk da olsa pc yi ayakta tutacak bir ups kullanmakta fayda var.
"Bilgisayarım"ın üzerine gelip sağ tuşu tıklatın, "/yönet/disk yönetimi" yazın ve hatalı bölümle ilgili "sağlam yazısı" mevcut mu bir kontrol edin belki oradan bir net bilgi görebilir ve sonuca göre hareket edersiniz. Sonuçta o bölümdeki bilgileri kurtarma yöntemleri olmaz ise sadece o bölümü formatlarsanız ve full formata gerek kalmaz.

dediğiniz gibi sag yıklayıp yönet dediğim anda hardisk taramya başlıyor fakat bir türlü durmuyor direk bilgisyar yanıt vermiyor explorer çökme hartası göner ekranı karşıma çıkıyor partatiom magic ile acmaya çalıstım orada da tüm bölümleri görebilmem ragmen hatalı kısmı yani içini göremediğim kısmda bilinmeyen yazıyor.Her türlü oluşabilecek durum için yedeklerini aldım sanırım full format atıp temizlemeyi deniyeceğim neyi tavsiye edersiniz?

bildiğim kadarı ile "recovery" denilen bir olay var, sizde oluşan hata öncesi tarihteki bilgilere geri dönme gibi, ama bu elektrik kesintileri sırasında meydana gelen hasarlarda uygulanır mı bilmem. Ben çevreme bir danışayım belki bilgi sahibi olan vardır. anlattıklarınızdan çok kapasiteli bir pc olduğu kanaatindeyim full format yerine sadece o birimi formatlayın derim ama eğer gendi pc nizde format atarsanız yine çakılmalar olabilir. Ya paralel bir hd bağlayıp o bölüme format atmak ya da ms dos da bir cd den format komutu ile o bölüm adresini vererek format atmak daha uygun olabilir. Bir de internette bu sorunu girerek detaylı aramalar yapın daha farklı çözümler de olabilir.

bildiğim kadarı ile "recovery" denilen bir olay var, sizde oluşan hata öncesi tarihteki bilgilere geri dönme gibi, ama bu elektrik kesintileri sırasında meydana gelen hasarlarda uygulanır mı bilmem. Ben çevreme bir danışayım belki bilgi sahibi olan vardır. anlattıklarınızdan çok kapasiteli bir pc olduğu kanaatindeyim full format yerine sadece o birimi formatlayın derim ama eğer gendi pc nizde format atarsanız yine çakılmalar olabilir. Ya paralel bir hd bağlayıp o bölüme format atmak ya da ms dos da bir cd den format komutu ile o bölüm adresini vererek format atmak daha uygun olabilir. Bir de internette bu sorunu girerek detaylı aramalar yapın daha farklı çözümler de olabilir.
Tüm hardiski yedeğe kopyaladım kurtarabildiğim yaklaşık 320 Gb geri kalanına ulaşamıyorum tüm hardski sildim fakatsu an 500GB hardisk 410 GB gözküyor ilkaçılıstaki taramada bir türlü bitmiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,482
Kullanıcılar
450,451
Son üye
halilke

Yeni konular

Geri