Hangi CNC benim için uygun?

nano07

Üye
Merhabalar. Daha önce hiç cnc'ye sahip olmadım. Hem hobi olarak hem de ileri dönemde ticari olarak bir şeyler yapmayı düşündüğüm için CNC araştırıyorum. Kafamda birçok soru işareti var. Tahta, mdf, plastik, pleksi vb şeyleri kesmek istiyorum. Lazer cnc'lerin şeffaf pleksiyi kesemediğini öğrendim. Tam ne deniyor bilmiyorum ama (matkap uçlu, torna deniyor galiba) torna cnc almayı düşündüm. Ama Lazer CNC'de metal ahşap vb üzerine figür kazınabiliyor. Torna'da bu şansım yok. Araştırmalarıma göre Creality Falcon 2 40w laser cnc iyi gibi. Fiyatı 45 civarı.
1- Lazer CNC şeffaf pleksiyi ve alüminyum kesebilir mi?
2- Lazer CNC ve Torna Cnc arasındaki avantajlar dezavantajlar nelerdir?
3- Hem lazer hem de torna başlıklı değiştirilebilir cncler var. Bunların performansı nedir ve hangi marka önerirsiniz.
4- Creality Falcon 2 40w iyi midir? Hangi işimi görür hangi işimi göremez? Bu fiyata daha iyi ve daha profesyoneli var mıdır?
5- Torna ve lazer arasındaki fiyat farkları ne kadardır?
6- 3 eksenli nedir? Sanırım sadece tornada oluyor

Örneğin aklıma şunlar geldi: İnce tahtayı ev şeklinde kesip üzerine logo kazıyıp anahtarlık yapmak, puzzle parçaları kesmek, dekoratif ürünler için parçalar kesmek, metal çakmak ve bıçakların üzerine isim soyisim kazımak, deri çantalara isim kazımak vb... Üretkenlik olarak Lazer cnc daha iyi gibi görünüyor ama bilgisiz olduğum için tam tersi de olabilir. Sorularımı okuyup yanıtlayan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Çok fazla soru sormuşsunuz, bunların hepsini ve detaylarını anlatmak oldukça uzun sürer
Siz araştırdıkça (tabiki doğru terimlerle) iş daha kolaylaşacaktır.

CNC Torna demek biraz yanlış olur,

CNC Freze veye CNC Plotter veya CNC Gantry (Genel amaç, Tabla, Tezgah) terimlerini, işinize uygun olan hangisi ise onu seçebiliesiniz.

Size 3 Eksenli tezgah gerekecek. İşleyeceğiniz malzeme boyutuna göre tezgah ölçüleri çıkar..

1. Lazer ile plexiglas kesebilirsinz. Fiber Optik Lazerlerle biraz daha zor (koyu renk olanlar daha kolay kesiliyor). Mesela 20W CO2 lazerle 8mm kalınlığa kadar kesebilirsiniz.

2. CO2 Lazerlerin "süre" sıkıntısı var , arada bir doldurulmaları gerek. Kullanma yoğunluğuna göre.

3. Lazerle ahşap kesebilirsiniz ama kenarları yanık olur. Aynı şey deri için de geçerli kesebilirsiniz ancak hem yanık olur hem kokar.

4. Bence Lazer talebinizi en sona bırakın, araştırın ve kullananlarla bizzat görüşün, çıkan malzemeyi görün. Sonra tezgaha monte edilebilir.

5. Parçayı işleyen motora (Freze) Spindle Motor denir. Yüksek hızlı motorlardır.

Çin malı tezgahı, çalıştığını görmeden almayın.

Araştırdıktan, birşeyler kafanızda netleştikten sonra tekrar sorabilirsiniz.
Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri