Harmonik dalga formlari

KaraD

Üye
Harmonik konusunda yeni yeni arastirma yapiyorum biraz formlardan ve kayitli verilerden ogrendigim kadar biliyorum fakat bu harmonik tam olarak nedir yani bildigimiz sinisodial dalga haricinde baska dalgalarmi meydana geliyor yoksa mevcut dalgayimi bozuyor

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar;
Forumda konu ile ilgili daha önce açılmış onlarca başlık var. Forumu incelersen sorularına cevap bulabilirsin.

Cogunu okudum sordugum soruya cevap bulamadigim icin yeniden actim

Farkli frekanslarda baska dalgalar olusturarak senin 50hz lik kullandigin dalga ile birlikte sebekede yer aliyor. Iki ya da daha fazla dalga us uste binerek senin sinusoidal dalga seklini bozuyor. En kaba tabiriyle bu.
Yani sorunun tam karsili olan bildigimiz sinusoidal dalga haricinde baska dalga mi oluyor, evet ama o da sinusoidal. Mevcut dalgayi da mi bozuyorun cevabi da evet, iki sinus farkli frekasta bir araya geldigi icin

Farkli frekanslarda baska dalgalar olusturarak senin 50hz lik kullandigin dalga ile birlikte sebekede yer aliyor. Iki ya da daha fazla dalga us uste binerek senin sinusoidal dalga seklini bozuyor. En kaba tabiriyle bu.
Yani sorunun tam karsili olan bildigimiz sinusoidal dalga haricinde baska dalga mi oluyor, evet ama o da sinusoidal. Mevcut dalgayi da mi bozuyorun cevabi da evet, iki sinus farkli frekasta bir araya geldigi icin
Yorumunuz icin tesekkur ederim peki bu olusan diyelimki 3. Harmonik dalgasindan akim cekildigi dogrumu

Ac gerilimde cekilen akim +ve - alternans lardan çekmiyormu yani 50 hz dalga formundan buna gore dogrusal olmayan yuklerin artmasiyla olusan haemonik dalgalar sizinde ilk mesajda dediginiz gibi farkli dalgalar meydana getirmiyormu ben boyle anladim iste bu olusan ikinci ucuncu dalga formlarindanda akim cekilmezmi akim harmonikleride bu sekilde olusmuyormu

Ben boyle oldugunu dusunuyorum okuduklarim kadariyla ve sizlerinde yorumlarinizi alarak konuyu pekistirmek istiyorum

Evet iste o olusan akimlar istenmeyen akimlar. Istenen sadece 50 hz e ait olan saf hali. Geri kalan hepsi istenmeyen akim.

Peki kompanzasyon panosu uc hat semasinda harmonik reaktor degeri %7 gibi bir akam var bu deger nedir olusan harmoniklerin sadece bu oranimi tolere ediyor

Forum istatistikleri

Konular
128,181
Kullanıcılar
449,948
Son üye
ugur666

Yeni konular

Geri