Hızlı dönen şaftın devrini saymak

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Merhabalar,

Araştırdığım kadarıyla motorlarda genelde hall sensor denilen sensörlerden kullanıyorlar. Yani motorun manyetiğini kullanarak devir sayıyorlar. Benim motorun mıknatısları çok içeride. Yani bu tip bir sensör kullanamam.

Bunun yerine motorun şaftına kalemle siyah bir çizgi çekip onun her geçişini saydıracağım. Bir yerlerde bundan bahsedildiğini ve uygulandığını okumuştum ama detayını hatırlamıyorum. Her neyse sorun şu: motor şaftındaki siyah çizgiyi algılayacak bir tür sensör arıyorum. Sanırım kızıl ötesi bir sensör. Bildiğiniz bir ürün varsa bilgilendirmenizi rica ediyorum. Doğrudan link verme imkanınız varsa şahane olur.

Selamlar,
Suat

Merhabalar,

Araştırdığım kadarıyla motorlarda genelde hall sensor denilen sensörlerden kullanıyorlar. Yani motorun manyetiğini kullanarak devir sayıyorlar. Benim motorun mıknatısları çok içeride. Yani bu tip bir sensör kullanamam.

Bunun yerine motorun şaftına kalemle siyah bir çizgi çekip onun her geçişini saydıracağım. Bir yerlerde bundan bahsedildiğini ve uygulandığını okumuştum ama detayını hatırlamıyorum. Her neyse sorun şu: motor şaftındaki siyah çizgiyi algılayacak bir tür sensör arıyorum. Sanırım kızıl ötesi bir sensör. Bildiğiniz bir ürün varsa bilgilendirmenizi rica ediyorum. Doğrudan link verme imkanınız varsa şahane olur.

Selamlar,
Suat
http://www.elektrovadi.com/CNY70-OPTIK-SENSOR,PR-498.html cny70 kontrast sensörü işinizi görür herhalde hocam.

Biliyorum da ben bilgisayardan yazılımla okuyacağım deviri.

Biliyorum da ben bilgisayardan yazılımla okuyacağım deviri.
IR yansıtmalı veya kesmeli olacak ama, Aga senin meslek nedir donanım pro işini nasıl halledecen? Yani ikisini tek başına halledebilir misin /benim elimden gelmeyen yerler var.

cny70 ile picli bir frekansmetre yapılıp devir sayılabilir. bu veri rs232 üzerinden pcye gönderilip visual basic gibi bir programla okunabilir.

c# kodlayacağım. O konuda sorun yok. Sadece elektronik kısmında hangi parçaları kullanacağımı bilmiyorum.

Neyse hadi söyleyeyim. Dinamik balanslama yazılımı yapacağım.

Şu uçak motorlarının balans testinin yapıldığı sistem gibi galiba. Tek tek tüm kademeler bağlanıyor şaft yüksek devirle dönüyor cihaz hangi noktada dengeszizlik olduğunu ve hatta o noktaya kaç gramlık kurşun ağırlık konulması gerektiğini bile söylüyor.

Evet aynen. 2 tane accelerometer kullanacağım. Bir tane de devir sensörü lazım. Accelerometer'lar arduino olacak. Sadece devir sensöründen emin değildim. Onun için de tavsiye ettiğin sensörü deneyeceğim.

Başarılar dilerim hocam çalışmanızın neticesini bizlerle paylaşmanızı dilerim

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri