GSM modülünün kullanım yerleri

fatal1ty89

Üye
Öncelikle herkese iyi bayramlar.
Bu aralar GSM modülüne merak saldim. Son Sınıf telekomunikasyon muh ogrencisiyim, bitirme projemde kullanmayı düşünüyorum.
Projemin teknik olarak amacı bir tane ana bilgisayar ile haberlesebilen 4-5 tane mikroişlemci tabanli istasyon kurmak. Suan için zigbee Protokolü'nde çalışan Xbee leri kullanıyorum. Fakat bunları açık alanda 1km den öteye goturemiyorsunuz. Bu yüzden uzak mesafeli iletişim araçlarına ihtiyacım var. Rf modül kullanmak istemiyorum artık. ;)

Delab ta GSM modüller satılıyor. Bunların ne gibi özellikleri var, hangi yöntemlerle haberlesiliyor biraz bahsedebilirseniz sevinirim. Benim araştırdığım kadarıyla SMS,gprs ve dtmf gibi yöntemler var. Gprs için statik ip olması gerekiyor sanırım ama tam anlamadım. Birde günlük kaç kb ye izin veriyor, ücreti nedir?
1 tanesi ana pc de olmak üzere en az 2 tane de node larda olacak sekilde 3 taneye ihtiyacım var.
Yurtdışından getirtirsem imei kaydı gerekiyormu acaba?

Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim...

Öncelikle herkese iyi bayramlar.
Bu aralar GSM modülüne merak saldim. Son Sınıf telekomunikasyon muh ogrencisiyim, bitirme projemde kullanmayı düşünüyorum.
Projemin teknik olarak amacı bir tane ana bilgisayar ile haberlesebilen 4-5 tane mikroişlemci tabanli istasyon kurmak. Suan için zigbee Protokolü'nde çalışan Xbee leri kullanıyorum. Fakat bunları açık alanda 1km den öteye goturemiyorsunuz. Bu yüzden uzak mesafeli iletişim araçlarına ihtiyacım var. Rf modül kullanmak istemiyorum artık. ;)

Delab ta GSM modüller satılıyor. Bunların ne gibi özellikleri var, hangi yöntemlerle haberlesiliyor biraz bahsedebilirseniz sevinirim. Benim araştırdığım kadarıyla SMS,gprs ve dtmf gibi yöntemler var. Gprs için statik ip olması gerekiyor sanırım ama tam anlamadım. Birde günlük kaç kb ye izin veriyor, ücreti nedir?
1 tanesi ana pc de olmak üzere en az 2 tane de node larda olacak sekilde 3 taneye ihtiyacım var.
Yurtdışından getirtirsem imei kaydı gerekiyormu acaba?

Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim...

merhaba ıyı bayramlar GSM modulu ıle iletışım guzel yanlız tek problem hızının yavaş olması DTMF ıle ıletışımden bahsetmışsınız sanırım hiz gereklı değıl projenızde tedarık etme konusunda türkiyede uygun fiyata problem çok dengesiz fıyatlar var montaj konusunuda gozonunde bulundurarak sagem veya simcom onerırım siemens mc55i ler çok ayakları yakın montajda zorlanırsınız ama afedersın GSM modullerın lokomotıfı ne yuklersen goturmem demez telit var oda aynı ben sagem ve sim 300d çalıştım fiyat araliği 30 usd ıle 70 usd arası kolay gelsın

Suan için elimde bir modül yok. 30 dolara bulabileceğim modüllerden bahsedebilirmisiniz? Projemi ilk olarak SMS atarak gerçekleştirmek istiyorum. Avea'dan mobil ogrenci hattı alıp koymayı düşünüyorum. Çünkü 9 tl ye 9000 tane falan mesaj atabiliyorsunuz. Sanırım at kodlar ile bu isi gerçekleştirebilirim. Daha sonra gprs ile İnternet'e girerek bu isi tekrarlamak istiyorum.

Zaman ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

GPRS işi için AVEA'dan sabit IP edinmeniz gerekiyor.SMS gönderimi içinse izlemeniz gereken komutlar şöyle:

AT
OK

AT+CSCA="mesaj merkez numarası"
OK

AT+CMGF=1
OK

AT+CMGS="mesaj atılacak numara"
>mesajınız ctrl z

OK

İsterseniz GSM modemiyle haberleşme kurmanız için gerekli C programlama dili kodları tarafımdan yazılmış olarak elimde mevcut sizinle paylaşabilirim.

Eğer okulunuzda GSM Modemi mevcutsa, öğretim görevlilerinizden rica ederek linux bir makineye bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

SSH özelliği sayesinde evden de o makineye bağlanarak Putty'nin serial özelliği sayesinde AT komutlarını gönderme üzerine çalışma yapabilirsiniz.Linux makinedeki putty ekranını kendi bilgisayarınıza getirmek için Exceed yazılımını kurmanız gerekmektedir.

Ayrıca diğer bir alternatif ise şudur.Her cep telefonu bir GSM Modemidir.Kendi cep telefonunuza bilgisayarınızla bağlantı kurabilirsiniz.Bunun için bluetooth dongle ile bağlantı kurabilirsiniz.Bluetooth USB üzerinden seriport bağlantısı sağladığı için Hyperterminal üzerinden tüm AT komutlarını cep telefonunuz üzerinde uygulayabilirsiniz.Bizzat tarafımdan denenmiş bir yöntemdir :)

Eğer okulunuzda GSM Modemi mevcutsa, öğretim görevlilerinizden rica ederek linux bir makineye bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

SSH özelliği sayesinde evden de o makineye bağlanarak Putty'nin serial özelliği sayesinde AT komutlarını gönderme üzerine çalışma yapabilirsiniz.Linux makinedeki putty ekranını kendi bilgisayarınıza getirmek için Exceed yazılımını kurmanız gerekmektedir.

Ayrıca diğer bir alternatif ise şudur.Her cep telefonu bir GSM Modemidir.Kendi cep telefonunuza bilgisayarınızla bağlantı kurabilirsiniz.Bunun için bluetooth dongle ile bağlantı kurabilirsiniz.Bluetooth USB üzerinden seriport bağlantısı sağladığı için Hyperterminal üzerinden tüm AT komutlarını cep telefonunuz üzerinde uygulayabilirsiniz.Bizzat tarafımdan denenmiş bir yöntemdir :)

Çok güzel bir fikirmis:). Telefonum bluetooth ile bağlanabiliyor GSM modemi alıp deneyeceğim. Ama dediğim gibi gam modemi seçmeme yardımcı olabilirmisiniz?
Mesaj olayı kolaya benziyor c ile rahatlıkla yapabilirim. Gprs olayından bahsedebilirmisiniz? SMS e göre ne avantajı olur, maliyeti nedir vs.

Tekrar ilginiz için teşekkür ederim.

Seri porta çıkış verme ve giriş alma işlemi biraz karışık o konuda biraz zorlanabilirsiniz.Eğer sorun olursa programı sağlayabilirim.

Öncelikle Putty'i serial modda çalıştırıp modeminize bir AT komutu gönderin.Daha sonra
stty -F /dev/ttyS0
komutunu uygulayarak seri portunuzun modeminizle haberleşmesi için kullandığı modları görebilirsiniz.
Modem için tam tavsiye veremeyeceğim çünkü bu konuyu ben de daha 1 hafta önce biten stajımda öğrendim :) Detaylı bir araştırma yapmıştım bu konuda.

Siz GPRS üzerinden tam olarak ne yapmak istiyorsunuz ?

GPRS'ın nasıl kullanıldığını ve avantaj/dezavantajını bilmediğim için tam bir fikir yürütemiyorum, 3-4gündür boş zamanlarımda araştırıyorum fakat, SMS kadar dolu bir bilgiye erişemedim. BU yüzden bunuda öğrenip ona göre bir yöntem seçmeyi düşünüyorum SMS mi? GPRS mi?

Amacım 5tane "slave" diye tanımlayabileceğim istasyona "master" istasyondan veri göndermek, ve slave'in bu verileri aldığından emin olmak istiyorum. Verilerin 2-3 dk sonra slave'de olmasını istiyorum. Fakat SMS'in hiç bir garantisi yok, belki yarım saat sonra orada olur, belki atar atmaz, şimdilik slave'lerin sayısı 5tane, ama uygulanabilir olması açısından ileride bunların 40-50 tane olması gerekiyor. Her bir telefona sms atmak ve smslerin gittiğinden emin olunması işlemi 30dkyi geçer diye düşünüyorum. SMS yavaş bir çözüm.

Ama GPRS ile port dinleme olaylarına girebilirsem çok kolay olur bu iş. Her slave aynı anda verileri alabilir belki. Ama bunuda PIC gibi basit bir işlemci ile yapabilirmiyim emin değilim, TCPIP bilgisi gerekiyormu, yoksa onu GSM modem hallediyorda, sana sadece seriporttan gelen ham veriyimi gönderiyor bilmiyorum...

Modül bilgisayfaları haricinde pek bilginin olmadığı bir konu, bilen bir arkadaş bulmuşken bir iki soru da ben sormak isterim. Gprs modülden internet sayfasına port açıp direk bilgi gönderilebilir mi ? yoksa alıcı bir modülle mi pc ye giriş yapılabiliyor. Her iki durumdada aynı zamanda veri gönderebilecek cihaz sınırı nedir ? Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri