Golmar marka diafon sistemi

esrefilvan

Üye
Saygı değer ustalarım,
Dün bir sitenin diafon sistemindeki arızaları kontrol etmeye gittim. Karşıma golmar marka diafon sistemi çıktı. Bu sistemi hiç bilmiyorum. 40 dairelik iki bloktan oluşuyor. Daire içlerinde telefon ahizeli şubeler kullanılmış.Şubelerin çogu parazit yapıp içeri ses almada sorun yaşanıyor. bir klısmı da çalışmıyor.
Bu sistemi revize etmem isteniyor. nasıl bir yol izlemeliyim. Nette biraz araştırdım bu sistemin yedek parçaları satılmıyopr.
Bende yeni bir sistem önerdi, Görüntülü olarak. Benden hem revizyon için hemde yeni görüntülü sistem için teklif bekliyorlar. Yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• 20150315_175619.jpg
    20150315_175619.jpg
    36.1 KB · Görüntüleme: 23
  • 20150315_175627.jpg
    20150315_175627.jpg
    45.1 KB · Görüntüleme: 17
  • 20150315_175632.jpg
    20150315_175632.jpg
    41 KB · Görüntüleme: 11
  • 20150315_175647.jpg
    20150315_175647.jpg
    47.5 KB · Görüntüleme: 18
  • 20150315_175653.jpg
    20150315_175653.jpg
    47.6 KB · Görüntüleme: 15
  • 20150315_175708.jpg
    20150315_175708.jpg
    42.9 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
belki sadece ana beslemede sorun vardir. ufacik bir parca degisimi ile duzelebilir durum, denediniz mi hic?

Ben denemedim ama başka bir elektrikci getirmişler geleln kişi 3 adet güç kaynağının değişmesi gerektiğini söylemiş, ama sorun bununlada çözülmeyebilir demiş.

der tabi.
besleme degistirecek 100 lira alacak.
tum tesisati degistirck milyar isteyecek.
ki cizirtinin nedeni amfi arizasi gibi duruyor. ama siz hepsinde var diyorsunuz. peki tamamini ne bozar? redresor hatasi. zaten 12 volt guc kaynagi siz bir guc kaynagi ile deneyin isterseniz.

genelde diyotlar ariza yapinca acik devre olur.
ama ozellikle hazir tekli kopru diyotlar bozulunca kisa devre olabiliyor ki bu diyotlar normalde de ac kacirir ki bu yuzden ses sistemlerinde tercih edilmiyorlar.
bu durumda diyafonlar da ariza yapmis olabilir. yine de cok karamsar olmayin. iclerindeki komponentler ya da muadili vardir piyasada.

Sayın yogezer74 ilginiz için çok teşekkür ederim. Ekte bulunan resimleri inceledinizmi bilmiyorum ama ben bu sistemden hiç anlamıyorum. Diğer markaların arızalarını çözüyorum sıkıntım olmuyor. Ama bunda baya zorlanacağım gibi.
Bunların çalışma sistemi hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz veya bağlantı şemaları ile ilgili döküman varsa oda olur.
Aklıma şimdi geldi cümle kapısında görüntülü sisteme göre zil paneli takılmış. Fakat normal sesli diafon gibi kullanılıyor. Bununla ilgisi olabilirmi?
Saygılarımla.

yok daha once tamir etmedim. ama nasil calistiklarini az cok biliyorum. sonucta bir zil, ve diyafondan ibaretler. dediginiz ariza ise kopru diyotlarda ac kacagi ya da benzeri ariza durumunda herhangi bir amfide cikan ariza tipleri.
simdi bir daha baktim da 18 e 24 voltmus.
bu arada iceri ses almada demissiniz. anladigim kadari ile disari duzgun calisiyorlar. hepsinin ortak yani neresi?
birincisi beslemeleri ikincisi ise mikrofon preamplar. onlar da ana pano.
ama iste hep ezbere konusuyoruz.
son dediginiz ise bi,emeyecegim, onu taktiklarinda bir uyumsuzluk belki olmus olabilir, nasil bir sey yaptilar gormeden bilemeyiz. ben neler gordum usta. adam tv nin beslemesini duzeltmekle ugrasmamis komple sokup baska besleme uydurmus. onu temizleyene kadar canim cikmisti:)

Resimler net değil, 4 ve 5. resimde güç kaynağının çıkışlarının ac olduğunu (ac dalga işareti var) gördüm ve 27 v. Oysa dc gerekli.

o degil de ustat sen hic cikislari olctun mu:) belki olcmussundur ama bir denemek lazim gereken voltajlari veriyor mu? hatta dc adaptorler temiz enerji veriyor mu kontrol amacli uygun voltajli bir amfi bile baglayabilirsin. ha elinde ac akim kacagini olcebilecek ekipmanin varsa bilemem
bak simdi aklima geldi:)
bu makinelrde bir ana santral olur, sen zile basinca ilgili dairenin zilini calan, sonra o telefonu kaldirinca o daire ile apartman onundeki numaratordeki diyafon arasinda iletisimi saglar.
bu santrale bir haller oldumu is zor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31
Geri