Gerilim Düşümü Linye Kolon Hattı Ve Besleme Hattı için Yardım...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sayaç tablosu ile tali tablo arasında 3 faz var ise ve tali tablodan sonra tek faz ise
şu durumda anakolon hattı arasını 1,24*10 -5 ile çarpıp gerilim düşümlerini toplayıp 1,5 mu referans alıyorsunuz yoksa anakolon hattı için ayrı hesap yapıp %3 ümü baz alıyorsunuz?

besleme 3 fazlı olmuş olsa bile ev bina tesisatı ise alıcılar 1 fazlıdır. dolayısıyla bu gibi yerlerde 1,5 alıyorsunuz.
eğer 3 fazlı çalışan motor,ısıtıcı,kaynak makinesi gibi linye hatları varsa hem alıcılar hem de besleme 3 fazlı olması gerekmektedir bu yüzden böyle yerlerde %3 alıcaksınız.

öncelikle merhabalar gerilim düşümü hakkında yardım istiyorum
talep gücüm 5630w
en uzun linye hattım 17mt
3x2.5 kablo kullanacağım
220 Şebeke voltajım 1 fazlı yani

elimdeki projede linye hattı için %e=0,44
kolon hattı için %e=0,96

toplam %e=1.4<1,5 uygundur denmiş benim yaptığım formule göre
%e=kx(LxP)/Sx100
k=56 bakır
L=uzunluk
P=talep güç
S=kablo kesiti

bu duruma göre %e lerde problem yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

formül e=k*l*n*10 -7 yani e=295,2*17*5630*10 -7=2,8 yani kablon uygun değil 2,8 volt kaybın var ve 1,5 in üzerinde
ayrıca aletin 25,59 amper yük çekiyor..bence 4lük çeksen iyi olur..

gerilim düşümün 1.5 in üzerinde 4 lük kullanman gerekir

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,191
Son üye
bilalcinar

Yeni konular

Geri