Gelişmiş Mikro İşlemciler

selman497

Üye
sa arkadaşlar ben meslek lisesi mezunuyum bu sene sınava çalıştığım için uzak kaldım biraz elektronikten sorum şu ki okulda yaptığım projelerde pic 16f877 nin hafızasının %80 nine yakınını kullanıyorduk son sınıfta pic yeterli gelmemeye başladı grafik lcd kullanmaya falan başlamıştık. acaba piyasada hafızası daha büyük ve gelişmiş mikro işlemciler bulmak mümkünmü bildiklerinizi yazarsanız sevinirim. programlamayı ccs C ile yapıyorum... şimdiden teşekkürler...

En basitinden 18F serilerine bakabilirsin.18f452,18F4550,18F4520,18F4620 v.s..

evet olabilir daha demin araştırırken Atmega serisi işlemcilerden de çok güzel bahsediliyordu programlama dili olarak sıkıntım yok asm basic C her türlü kullanırım AVR ler nasıl veya atmegalar onlar nasıl kullanımı pice göre avantajlı diyorlar. benim asıl istediğim sanayide ve büyük yerlerde kullanabileceğim sağlam manyetik kirlilikten etklilenmeyen taş gibi mikro işlemciler yani :D fazla soru sordum biliyorum belki sitede vardır bu bilgiler başka sormam araştırıyım artık eğer siz biraz ön bilgi verirseniz tabii :)

texas instrumens
dallas semi..
national.,
manyetik kirlikten hiç etkilenmesindersen askeri standartlardaki işlemcilere bak. ölümüne çalışırlar.

Nec, Mitsubishi ve Hitachi vardı eskilerden. Artık tek çatı altında Renesas oldular. Renesas bu konuda sağlam olanlardandır. Hatta piyasanın en sağlamı . Alternatif ararsanız TI var.

atmel serisi at89c51rd2 gibi 64kbyte ve direk pc den program yükleniyor. programlama cihazına gerek yok.
arm serisi, cep telefonlarında da bunlar var.

atmel serisi at89c51rd2 gibi 64kbyte ve direk pc den program yükleniyor. programlama cihazına gerek yok.
arm serisi, cep telefonlarında da bunlar var.

AT89c51 için yazdı iseniz, yanlış bilgilenme var. 51 mimarisinin gelişmiş güncel versiyonu. ARM ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Temel 8 bit bir mcudur. Telefonlarda kullanılma meselesinde ise, günümüz telefonlarında ancak çevresel birim yönetimi için kullanılırsa kullanılır ki çoğu 32bit MCU bu konuda fazla ihtiyaç duymaz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri