Güneş Enerjisi ile Motor Çalıştırmak

Güneş pilleri ile 1hp motor elbette sürebilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var.

Öncelikle güneş pilleri yarı iletken malzemeler oldukları için belirli bir kayıpları vardır. Bununla birlikte güneş ışınlarının gelme açısı, panel sıcaklığı, kir toz ,hava koşulları, panellerden alacağınız gücü direkt olarak etkileyecek ve panellerden beklediğinizden çok daha düşük bir güç çekebileceksiniz. Örnek verecek olursak 520W lık bir güneş paneliniz var. Ancak en fazla 400W çekebiliyorsunuz yukarıdaki sebeplerden dolayı. Şimdi o kadar para verip panel almışız nerede bizim 120W'ımız diyebiliriz :D Bu kaybı en aza indirmek için MPPT devreleri kullanılır. Kendiniz yapabileceğiniz gibi hazır modüller de alabilirsiniz. Fiyatlar ı baya değişkendir. Kullandığınız sistemin ihtiyaçlarına göre güç elektroniği devreleri kullanarak panellerden gelen enerjiyi en verimli şekilde kullanabilirsiniz. Böylece hem kışın hem yazın panellerden faydalanmış olursunuz. İnternette üniversite öğrencilerinin yapmış olduğu güneş arabaları ve güneş tekneleri ile alakalı yazılarda bu mppt muhabbeti üzerinde bayaa durulmakta.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba,
Benim bitirme tezim güneş enerjisiyle çalışan bir oyuncak araba yapmak.Arabayı temin ettim 7.2 volt ve 600 mA ile çalışıyor.Adanada bulabildiğim tek güneş paneli 1.5 volt, 250 mA. Bunlardan sadece 4 tane alırsam benim işimi görür mü?.
Bir de güneş panelinin çıkışlarını direkt olarak motora bağlasam olur mu? Yani araya birşeyler koymam gerekiyor mu?
Teşekkür ederim.

Arkadaşlar merhaba,
Benim bitirme tezim güneş enerjisiyle çalışan bir oyuncak araba yapmak.Arabayı temin ettim 7.2 volt ve 600 mA ile çalışıyor.Adanada bulabildiğim tek güneş paneli 1.5 volt, 250 mA. Bunlardan sadece 4 tane alırsam benim işimi görür mü?.
Bir de güneş panelinin çıkışlarını direkt olarak motora bağlasam olur mu? Yani araya birşeyler koymam gerekiyor mu?
Teşekkür ederim.

arkadaşaım bu pillerden 4 tane alırsan 6 volt 250 mA elde edersin. tabi buda en iyi ışık koşullaında.. bence 10 tane alırsan arabada hareket görürsün yani 7,5 volt 500 mA elde edersin buda yetebilir. 5 lik seriden iki tane yapıp paralel bağlayacaksın

Tşk ederim Voltos...Anlaşılan bütçem biraz sarsılacak :)

Araban 7.2 V 600 mA
5 seri 2 paralel olarak gerilim 7,5 V akim 500 mA hesabi dogru ama teorik olarak bile bu akim senin araba icin yetersiz.Gel gelelimki gunes panelleri etiket degerlerini hic bir zaman vermez.
Sen arabaya hareket komutu verdiginde yuke binen gunes panelelrinin cikis gerilimi 1,5 V dan 1 V kadar duser,bu da senin araba tam kalkacakken duracak,sonra tekrar kalkmaya calisacak yine duracak demektir.
Benim onerim araca kucuk bir pil grubu ile bir dogrultucu eklemendir.

Belirttiğiniz sistemleri için ayrıntılı bilgi verebiliriz. ve size uygun fiyatlar çıkarabiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri