Güç kaynağı 30v 6A tuhaf davranıyor

Herkese iyi geceler arkadaşlar Sorun şu üzerinde cv yeşil cc kırmızı ışıkları var uçları kısadevre edince kırmızı ışık yanıyor fakat yeşilde yanıyor akımı yükselttikçe kırmızı sönmeye başlıyor yeşil yanıyor bi sorun olduğunu düşünüyorum yani sınırlama yapmıyor gibi normalde kısadevre edince kırmızı cc yanması lazımken yeşil yanıyor bazen ikisi bir yanıyor sizce sorun nedir hangi kompenenyedir

Herkese iyi geceler arkadaşlar Sorun şu üzerinde cv yeşil cc kırmızı ışıkları var uçları kısadevre edince kırmızı ışık yanıyor fakat yeşilde yanıyor akımı yükselttikçe kırmızı sönmeye başlıyor yeşil yanıyor bi sorun olduğunu düşünüyorum yani sınırlama yapmıyor gibi normalde kısadevre edince kırmızı cc yanması lazımken yeşil yanıyor bazen ikisi bir yanıyor sizce sorun nedir hangi kompenenyedir
Resim eklerseniz daha düzgün yorumlar yapabiliriz özellikle içindeki kartın önlü arkalı resimleri önemli çeşitli açılardan

Dostum,

Gecen sefer uğraştığınız guc kaynagi mi bu?

Simdi test için,

Güç kaynağınızi 5 volt dc ayarlayın. Akim potunu yarıya getirin. Akim hassas ayar potunu da yarıya alın. Bu noktada cihaz cv modunda olmali. Güç kaynağı çıkış uçlarını kısa devre edin. Bu esnada cihaz cc moduna geçmeli.

Yukarıdaki yonergeyi aynı şekilde yapın sonucu resimleyip atın.

Yorum yapalım.

Dostum,

Simdi test için,

Güç kaynağınızi 5 volt dc ayarlayın. Akim potunu yarıya getirin. Akim hassas ayar potunu da yarıya alın. Bu noktada cihaz cv modunda olmali. Güç kaynağı çıkış uçlarını kısa devre edin. Bu esnada cihaz cc moduna geçmeli.

Yorum yapalım.

Resim eklerseniz daha düzgün yorumlar yapabiliriz özellikle içindeki kartın önlü arkalı resimleri önemli çeşitli açılardan

IMG_20220220_165746.jpg

Üzerindeki bc337 leri değiştirdim 6 tane vardi hepsi değişti fakat onlara benzeyen bc7-40 var iki tane onları değiştirmedim onlardan olabilirmi yada yerlerine hangi transistörü takabilirim
16453710178154210140342872480298.jpg

kısa devre edince İki ışıkta yanıyor
Dostum,

Simdi test için,

Yorum yapalım.
Daha yüksek akımlarda kısa devre edince kırmızı led çok sönük yeşil parlak yanıyor
Dostum,

Simdi test için,

Yorum yapalım.
Daha yüksek akımlarda kısa devre edince kırmızı led çok sönük yeşil parlak yanıyor
Dostum,

Simdi test için,

IMG_20220220_165746.jpg

Üzerindeki bc337 leri değiştirdim 6 tane vardi hepsi değişti fakat onlara benzeyen bc7-40 var iki tane onları değiştirmedim onlardan olabilirmi yada yerlerine hangi transistörü takabilirim
16453710178154210140342872480298.jpg

kısa devre edince İki ışıkta yanıyor

Aynısı ama o güç kaynağı değil onu sattım

Ekli dosyalar

• IMG_20220220_165735.jpg
    IMG_20220220_165735.jpg
    264 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Bu durumda sanki ordaki entegre sıkıntılı gibi. Transistorler değil.

Entegre opamp mi lm723 mu?

Bu durumda sanki ordaki entegre sıkıntılı gibi. Transistorler değil.

Entegre opamp mi lm723 mu?
Üzerinde lm324n yazıyor entegrenin
Bazen voltaj 40 oluyor potlar işlevini kaybediyor kapatıp açınca düzeliyor

Lm 723 olurmu onun yerine elimde var taksam çalışırmı

Son düzenleme:

Lm 723 olurmu onun yerine elimde var taksam çalışırmı

Açıkçası benim başıma benzer kontrol probleminde pot arızası dolayısıyla oldu.

Sizde iki ışık aynı anda yanıyor.

Önce potlari ölçüp doğruluğunu kontrol edin.

Sonra lm324 opamp değiştirin derim. Yerine lm723 olmaz. Lm324 piyasada kolay bulunan bir opamp.

Açıkçası benim başıma benzer kontrol probleminde pot arızası dolayısıyla oldu.

Sizde iki ışık aynı anda yanıyor.

Önce potlari ölçüp doğruluğunu kontrol edin.

Sonra lm324 opamp değiştirin derim. Yerine lm723 olmaz. Lm324 piyasada kolay bulunan bir opamp.
Potların hepsini değiştirdim geriye birtek entegre kaldı sorun onda sanki onuda değiştirip sonucu yazarım. Teşekkürler iyi akşamlar serkan bey
Potların hepsini değiştirdim geriye birtek entegre kaldı sorun onda sanki onuda değiştirip sonucu yazarım. Teşekkürler iyi akşamlar serkan bey
Youtubede bir rus kanalında aynı benimki gibi sorunu olan bi güç kaynağı videosu izledim problem o küçük d şeklinde olan transistörlerden birini değiştirdi ve sorun kalmadı vdeo

Son düzenleme:
Yıldırım 6 amper cihazların kronik sorunları arkadaki transistörler bozuluyor 6 amperlik giriş diotlari bozuluyor bdx53 transistör oluyor genelde arkadaki transistorleri süren transistör to220 kılıfında olanlara bak saglammi diye sorun görmezsen lm324 değiştirilip denenmesi gerekir taş dirençlerin bacaklarında soguklehim varmı diye de bir kontrol et

Yıldırım 6 amper cihazların kronik sorunları arkadaki transistörler bozuluyor 6 amperlik giriş diotlari bozuluyor bdx53 transistör oluyor genelde arkadaki transistorleri süren transistör to220 kılıfında olanlara bak saglammi diye sorun görmezsen lm324 değiştirilip denenmesi gerekir taş dirençlerin bacaklarında soguklehim varmı diye de bir kontrol et
Bdx53 ü değiştirdim diyotlarda sorun yok birde bd192 diye bi transistör var o biraz ısınıyor üzerinde ufak bi soğutucu var onu kontrol ettim sağlam görünüyor. Opampı değiştiricem bakalım düzelicekmi deneyip yazarım buraya teşekkürler taha bey

Forum istatistikleri

Konular
128,569
Kullanıcılar
450,571
Son üye
muhammedsaritas96

Yeni konular

Geri