Güç Kaynağı çıkışının hassas olması

saban88

Üye
Merhaba;

Adc okuması yaparken güç kaynağı parazitlerinden hayli etkileniyor. Elimde iki tane güç kaynağı var.Biri 0-30 V 5A ayarlı her laboratuvarda bulunan klasik bir güç kaynağı.Bir diğeri ise mean wellin 220 de 24 V ye düşüren başka bir güç kaynağı. Adc dönüştürme işlemi yapan kartımı mean weel güç kaynağına bağladığımda çok daha stabil sonuçlar alıyorum. Sorum şu ki yeni bir güç kaynağı alacağım zaman bu parazitlerin az olduğu bir güç kaynağı almak istiyorum, fakat bunu yaparken güç kaynağının hangi parametrelerine bakmam gerekiyor bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Eğer güç kaynağından darbeli yüksek akım çekiyorsanız meanwell çıkışında büyük kondansatör olduğu için daha iyi sonuç verecektir. Normalde 0-30v güç kaynağı daha düzgün çıkış verir.
Ayarlı güç kaynağı çıkışına 220uf 35 volt gibi bir kondansatör takın öyle deneyin.

Eğer güç kaynağından darbeli yüksek akım çekiyorsanız meanwell çıkışında büyük kondansatör olduğu için daha iyi sonuç verecektir. Normalde 0-30v güç kaynağı daha düzgün çıkış verir.
Ayarlı güç kaynağı çıkışına 220uf 35 volt gibi bir kondansatör takın öyle deneyin.
@kesmez
Meanwell güç kaynaklarının çıkış kapasitörü daha büyük demişsiniz.

Bende Meanwell yok. Smps 12volt sabit 30a başka bir güç kaynağı ( Genelde 5a çekiyorum) kullanmaktayım.Aynı parazitlerden Ben de muzdaribim. Biraz daha az parazit için bu smps in çıkış kapasitörünü büyüğü ile değiştirmek sizce bir sorun olur mu?
Teşekkürler.

Kondansatör değişimi o tür sorunları çözmez.
Bir güç kaynağı iki temel unsurda incelenir.
1 Çıkış gerilim stabilizasyonu.
2 Çıkış gürültü faktörü.
1) Çıkış gerilimi öngörülen akımlarda belli bir düşme eğilimi gösterebilir. Bu düşüş, çıkıştaki devrelerin çalışmasına olumsuz etki edebilir. Bu sebeple güç kaynağı tercihlerinde çıkış gerilim stabilizasyonu önem arzeder.
Bazı amatör güç kaynakları 30V 5A gibi anılsa da yüksek çıkış geriliminde istenilen akımı karşılayamamaktadır. Örneğin 24V ta 5 A çekildiğinde çıkış gerilimi 22V a düşebilmektedir. Bu unsur da olumsuzluklara yol açmaktadır.
2) Bazı özel devreler düşük gürültülü besleme gerektirmektedir.
Düşük çıkış gürültüsü için birçok uygulama olup, en bilindikleri MOS-FET sürücülü stabil LOW-NOISE zener sistemli olanlarıdır. Ancak çıkış gerilim ayarı sınırlıdır.
Bir diğer uygulama ise servo regülatör sistemleridir.
Örnek şema.
SERVO.png

Çoğu ölçüm aletlerinde kullanılan kendi besleme devrelerinde kullandıkları sistemdir.
Örnek güç kaynağı.
https://www.kepcopower.com/mps.htm
Triple Output, Local Control, Ultra Low Ripple/Noise

@Mr_YAMYAM
Benim HF cihaz için ne önerirsiniz?
RX te 3amper (smps ten parazit var) Düşük bantlarda yoğun emi var.
TX te ise 25 amper çekiyor. Burada sorun yok.
Lineer güç kaynağı teşebbüsüm var. Güç transistörleri patates çıkarda hf i yakarım diye korkuyorum. Memlekette orjinal 5-6 tane transistör bulmak çok sıkıntı.
Elimde basit bir esr metre kiti var. Bununla örneğin bir 2n3055 in orjinal mi / patates mi olup olmadığını nasıl anlarım? Yada başka bir yöntem ile.

@Mr_YAMYAM
Benim HF cihaz için ne önerirsiniz?
RX te 3amper (smps ten parazit var) Düşük bantlarda yoğun emi var.
TX te ise 25 amper çekiyor. Burada sorun yok.
Lineer güç kaynağı teşebbüsüm var. Güç transistörleri patates çıkarda hf i yakarım diye korkuyorum. Memlekette orjinal 5-6 tane transistör bulmak çok sıkıntı.
Elimde basit bir esr metre kiti var. Bununla örneğin bir 2n3055 in orjinal mi / patates mi olup olmadığını nasıl anlarım? Yada başka bir yöntem ile.
Öyle sormuşsun ki çorba gibi olmuş. :D
Ben karıştırmadan anlatmaya çalışayım.
SMPS güç kaynağı kullanıyorsan, yüksek frekans bileşenleri için filtre tasarlayabilmelisin. Bu da öyle ucuz olmayacaktır. Birkaç bobin birkaç kondansatörle yapılmaz :D
Ama lineer güç kaynağı yapacak olursan tek sorun ripple gürültüleridir ki PSRR özelliği iyi olan bir regülatör kullanarak veya özel tasarımlı bir devre yaparak sorunu çözebilirsin.
Yukarda resim ile gösterilmiş mos-fetli devre gibi.
Ben yıllar önce LM317 ve MJ15004 transistörleri ile senin amacına uygun bir güç kaynağı yapmış idim. Arkadaşım yıllarca sorunsuzca kullanmıştı.
25A çıkış akımı için 5 adet MJ15004 transistörü yeterli olacaktır. 2N3055 gibi transistörlerle yapmaya kalkışırsan başına iş alırsın.
Hem akım kazancı düşük, hem de verebileceği güç düşüktür.
Sağlıklı bir 25 A için 10-15 tane kadar 2N3055 kullanmalısın ki, bu kadar transistörün sürülebilmesi için da ayrıca transistör ilavesi yapıp başına iş alırsın :D
Transistörlerin orijinal mi patates mi olduklarını anlamak çok kolaydır.
Tek yapman gereken şey STRESS TESTİ dir.
Benim arkadaşıma yapmış olduğum MJ15004 lü regülatörü 50-60A akım çekerek bir saat çalıştırmıştık. Bu kadar akımı çekebilmek için araba farları ve halojen lambalar kullanmıştık. Tabii ki 1 saatte odanın içerisi 50'C ye çıkmıştı :D

Anlaşıldı hocam, kör yük hazırlamak şart oldu.

şöyleki ben io kartımı yaptım ve bunun beslemesine gürültüsü az olan bir güç kaynağı bağlamak istiyorum.Yeni bir devre yapmak için çok vaktim yok.o yüzden benim için bu işi çözmüş hazır güç kaynaklarından yararlanmak daha mantıklı. Fakat ben bu güç kaynaklarını alırken neye dikkat etmem gerekiyor. alıp denedim olmadı diyecek ucuzlukta cihazlar değil sonuçta.(cihaz 100ma civarında akım tüketiyor.)

Low-Noise güç kaynağı yapmak isterseniz ANALOG DEVICE sitelerinde bolca kaynak bulabilirsiniz.
https://www.analog.com/en/technical-articles/build-a-precision-low-noise-5a-power-supply.html
Bu link low-noise 5A lik bir güç kaynağı uygulamalarını göstermektedir.
Dikkat edilirse güç transistörleri 2N30055 tir ve öngörülen akım transistör başına 1.6A dir.
Üstelik bu transistörlerin büyük bir soğutucuya bağlanması gerektiğinden de bahsedilmiş.
Aynı devrede MJ15003 transistörü kullanılırsa 1 adet yeterli olacaktır.
Eğer güç kaynağı yapmak istemiyor hazır almak istiyorsanız, low-noise özelliğini aramalısınız.
Öncelik olarak karşılaştırmaları yapabilmelisiniz.
LN PSU.png

Bu resimde 3 farklı güç kaynağı tasarımlarının karşılaştırılması anlatılmıştır.
Dikkat edilirse lineer güç kaynakları gürültü olarak son derece idealdir.
Marka olan DAITRON ise kendi üretimlerinin üstünlüklerini karşılaştırma tablosuna koymuştur.
https://www.daitron.com/low-noise-acdc-power-supply
Günümüz çoğu çin işi güç kaynakları bu özellikleri taşımaz. Daha ciddi firmaları araştırmalısınız.
Ancak bazı kriterleri arayarak amacınıza uygun bir ürün bulabilirsiniz.
Benim kriterlerime uygun örnek bir güç kaynağı.
https://tr.aliexpress.com/item/3284...chweb0_0,searchweb201602_6,searchweb201603_52
Audio pre amplifier ve benzer ürünlerin beslemeleri için tasarlanmış olan bu ürün benim amacıma uygundur.
DIY olarak üretilmiş olduğu için de fiyat uygun denilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,036
Son üye
murki

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri